Polski Związek Żeglarski (1957)


Polski Związek Żeglarski, w skrócie PZŻ, znany także pod angielską nazwą Polish Yachting Association (PYA), to organizacja o kluczowym znaczeniu dla rozwoju i promocji żeglarstwa w Polsce.

Okręgowe Związki Żeglarskie oraz kluby żeglarskie stanowią główne składniki członków ze statusem zwyczajnym tej instytucji. Dzięki współpracy tych podmiotów, Związek ma możliwość podejmowania działań wspierających wszystkich miłośników żeglarstwa w kraju.

Na czołowej pozycji w strukturach PZŻ stoi Tomasz Chamera, który pełni rolę prezesa. Jego kierownictwo ma na celu rozwijanie pasji żeglarskiej oraz promowanie polskiego żeglarstwa na arenie międzynarodowej.

Historia

W dniach od 7 do 9 grudnia 1956 roku odbyło się plenum Sekcji Żeglarskiej przy Głównym Komitecie Kultury Fizycznej, które zadecydowało o utworzeniu Polskiego Związku Żeglarskiego. W przyjętej uchwale zawarto postanowienie, że dotychczasowe Prezydium Sekcji przejmie na siebie obowiązki Związku PZŻ, a formalne rozpoczęcie działalności miało mieć miejsce 1 stycznia 1957 roku.

Od 1996 roku Polski Związek Żeglarski jest członkiem międzynarodowej organizacji ISAF, co znacząco wpłynęło na rozwój i promocję żeglarstwa w Polsce.

Prezesi PZŻ

Symbole związku

W oparciu o statut PZŻ, istnieje kilka charakterystycznych symboli, które reprezentują ten związek. Wśród nich znajdują się:

  • Godło, które przybiera formę kotwicy, gdzie trzon nawiązuje do liter PZŻ,
  • Bandera, będąca flagą narodową Rzeczypospolitej Polskiej, z godłem państwowym umieszczonym na białym pasie w centralnej części oraz godłem Związku w kolorze szafirowym w górnym rogu przy drzewcu,
  • Proporzec, który ma formę białego trójkąta dekorowanego godłem Związku w kolorze szafirowym,
  • Odznaka, która jest miniaturą opisanego proporca.

Prawo do używania wymienionych symboli przysługuje członkom Związku oraz innym osobom fizycznym, które są z nim stowarzyszone. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z obowiązującym prawem, szczegółowo opisanym w artykule 11 Kodeksu Morskiego, korzystanie z bandery PZŻ zamiast bandery handlowej poza granicami kraju jest zabronione. Choć dawniej istniała taka możliwość, obecnie w praktyce, mimo zakazu, bandera PZŻ wciąż często bywa używana za granicą.

Działalność

Cele istnienia PZŻ

Polski Związek Żeglarski ma na celu zrzeszanie klubów oraz stowarzyszeń związanych z żeglarstwem, a także wsparcie rozwoju żeglarstwa w jego różnych formach. Ponadto, Związek reprezentuje interesy osób stowarzyszonych w jego strukturach.

(§7 Statutu PZŻ)

Ustawowe zadania związku

Na podstawie art. 53a ustawy o kulturze fizycznej oraz odpowiednich przepisów wydanych przez Ministra Sportu, PZŻ jest odpowiedzialny za monopol na wydawanie polskich patentów żeglarskich. Warto zaznaczyć, że obowiązek posiadania patentu dotyczy nie tylko członków Związku, ale całego społeczeństwa, w sytuacji, gdy żeglują jachtem dłuższym niż 7,5 metra lub gdy moc napędu mechanicznego przekracza 10 kW.

Statutowe zadania związku

Do kluczowych zadań PZŻ należą:

  • wytyczanie norm organizacyjnych oraz przepisów dotyczących sportu, techniki, szkolenia i bezpieczeństwa w żeglarstwie,
  • popularyzacja dobrych obyczajów związanych z żeglarstwem,
  • reprezentowanie polskiego żeglarstwa na zawodach międzynarodowych,
  • organizacja udziału polskich sportowców w igrzyskach olimpijskich we współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim, przyznawanie licencji sportowych oraz szkoleniowych,
  • prowadzenie szkoleń, organizacja regat, obozów, pokazów, kursów oraz odczytów, które wspierają cele związkowe,
  • reprezentowanie Polski w międzynarodowych organizacjach żeglarskich,
  • wspieranie każdej formy działalności kulturalnej związanej z żeglarstwem,
  • prowadzenie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Szkolenie

W dniu 1 stycznia 1959 roku, Zarząd Główny PZŻ ustanowił Centralny Ośrodek Żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego im. Andrzeja Benesza w Trzebieży, znajdującej się nad Zalewem Szczecińskim.

Przypisy

  1. Członkowie PZŻ. pya.org.pl. [dostęp 14.05.2020 r.]
  2. PZŻ ma nowego Prezesa. Polski Związek Żeglarski, 23.04.2017 r. [dostęp 13.07.2018 r.]
  3. Historia ośrodka | Centralny ośrodek zdrowia. www.coz.com.pl. [dostęp 26.11.2017 r.]
  4. § 5 ust 1. statutu PZŻ

Oceń: Polski Związek Żeglarski (1957)

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:17