Pomnik Więźniów Obozu NKWD w Rembertowie


Pomnik Więźniów Obozu NKWD w Rembertowie jest ważnym miejscem pamięci, które znajduje się na obszarze nieistniejących Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”. Monument ten usytuowany jest przy skrzyżowaniu ulicy Marsa oraz ul. Płatnerskiej, co czyni go istotnym punktem na mapie Rembertowa.

Stanowi on hołd dla więźniów, którzy byli przetrzymywani w Obozie Specjalnym NKWD numer 10 w latach 1944–1945. Każdego roku, w różnych okolicznościach, odwiedzający mają możliwość złożenia kwiatów i oddania czci tym, którzy cierpieli.

Pomnik ten nie tylko przypomina o tragicznych losach więźniów, ale także przypomina nam o potrzebie pamięci i refleksji nad historią, która wciąż wpływa na naszą rzeczywistość.

Opis

W wyniku działań Armii Czerwonej, które miały miejsce w Rembertowie, NKWD postanowiło zorganizować oboz dla żołnierzy Armii Krajowej (AK) oraz Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) w budynkach byłej fabryki „Pocisk”. Został on oznaczony jako Obóz Specjalny NKWD numer 10, znany jako Obóz NKWD w Rembertowie.

W nocy z 20 na 21 maja 1945 roku, oddział AK składający się z 44 osób, dowodzony przez podporucznika Edwarda Wasilewskiego, ps. „Wichura”, przeprowadził akcję, podczas której udało się rozbić ten oboz i uwolnić wielu przetrzymywanych tam więźniów.

Pomnik upamiętniający to wydarzenie został uroczyście odsłonięty 21 maja 1995 roku. Na jego powierzchni widnieją tablice, na których zapisano następujące słowa:

Więźniom obozu NKWD nr 10 w Rembertowie żołnierzom i działaczom Polskiego Państwa Podziemnego represjonowanym i mordowanym, których szczątki spoczywają na terenie dawnej fabryki amunicji „Pocisk” i na obszarach sowieckiego imperium.
Żołnierzom oddziału partyzanckiego Armii Krajowej Obwodu „Mewa Kamień“ Mińsk Mazowiecki, którzy pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego „Wichury” nocą z 20 na 21 maja 1945 r. rozbili oboz specjalny NKWD nr 10 w Rembertowie. Z obozu uwolniono ponad 500 więźniów. Akcja ta przerwała zsyłkę więźniów na Wschód.

Przypisy

  1. Edward Żmijewski, Wiesław Bożejewicz, Jan Pasternak, Zofia Szmyd, Mirosław Frankowski: Miejsca pamięci gminy Rembertów. Warszawa: Wydawnictwo Sióstr Loretanek, 13.10.1995 r., s. 138–139. ISBN 83-85013-96-2.

Oceń: Pomnik Więźniów Obozu NKWD w Rembertowie

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:15