Kamienica Hoserów w Warszawie


Kamienica Hoserów to wyjątkowy przykład secesyjnej architektury, który można podziwiać przy Al. Jerozolimskich 51 w Warszawie. To miejsce, które nie tylko zachwyca swoją estetyką, ale także stanowi część bogatej historii stolicy.

Warto zwrócić uwagę na detale architektoniczne tej kamienicy, które odzwierciedlają wpływy secesji oraz lokalne tradycje budowlane.

Opis

Kamienica Hoserów, wzniesiona między rokiem 1904 a 1905 na terenach Zakładu Ogrodniczego Braci Hoser, stanowi interesujący fragment warszawskiej architektury. Nie jest jednoznacznie ustalone, kto odpowiadał za projekt budynku; wśród najczęściej wymienianych architektów znajduje się Paweł Hoser, syn Piotra Hosera Starszego. Istnieje jednak pewien dyskomfort w tej kwestii, ponieważ inne dzieła przypisane Hoserowi cechują się odmiennym stylem. Oprócz niego, spekuluje się także o możliwości, że projektantami mogliby być Apoloniusz Nieniewski czy Władysław Kozłowski. Przed rokiem 1939 adres kamienicy brzmiał Al. Jerozolimskie 45.

Wewnętrzne oraz zewnętrzne ornamenty budynku nawiązują do motywów florystycznych, co można zauważyć w takich detalach jak: kartusz z owocami i konewką, poręcze zdobione metalowymi kwiatami, jak również witraż przedstawiający słoneczniki. Bracia Hoser uchodzili za jednych z najlepszych ogrodników w Warszawie, a Piotr Hoser miał również przyjemność pełnienia funkcji głównego ogrodnika Ogrodu Saskiego.

Frontowa elewacja budynku utrzymana jest w neobarokowym stylu, która w całości pokryta jest rustykalnym boniowaniem. Balkony, które się tam znajdują, podtrzymują korynckie kolumny, a całość wieńczy elegancka kopuła.

W przestrzeni kamienicy mieściły się biura firmy Hoserów, a także kantor i skład nasion. Od roku 1905 w budynku znajduje się najstarszy czynny komercyjny fotoplastykon w Europie, który do dziś jest zachowany w Warszawie. Ponadto swoją siedzibę mają tam Warszawski Oddział Przewodników PTTK oraz Muzeum im. Bolesława Biegasa.

Przypisy

  1. Fundacja im. Bolesława Biegasa. biegas.com.pl. [dostęp 13.05.2021 r.]
  2. Kamienica Braci Hoserów. [w:] warszawa1939.pl [on-line]. [dostęp 22.11.2020 r.]
  3. Warszawski Oddział Przewodników PTTK. Kontakt. wop-pttk.pl. [dostęp 04.04.2020 r.]
  4. Drugi warszawski fotoplastykon jest eksponatem muzealnym i znajduje się w Narodowym Muzeum Techniki mieszczącym się w Pałacu Kultury i Nauki

Oceń: Kamienica Hoserów w Warszawie

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:16