Hufiec ZHP Warszawa-Praga-Południe im. 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty „Tadeusza Kościuszki” stanowi ważny element działalności Związku Harcerstwa Polskiego. Jest to jednostka terenowa, która działa w obrębie Chorągwi Stołecznej im. Bohaterów Warszawy. Z hufcem związanych jest około 1100 zuchów, harcerek i harcerzy, co czyni go największym hufcem w tej chorągwi według danych z 2014 roku.
Owi harcerze oraz zuchy są zrzeszeni w 64 gromadach zuchowych i drużynach harcerskich, działających na obszarze Pragi-Południe, Rembertowa oraz Wesołej. Hufiec organizuje liczne wydarzenia, w tym coroczny Rajd Olszynka Grochowska, który ma na celu upamiętnienie bitwy o Olszynkę Grochowską, oraz Rajd Młodego Kościuszkowca.
Hufiec dysponuje również ośrodkiem kolonijnym znajdującym się w malowniczej miejscowości Ocypel, położonej w Borach Tucholskich. Warto wspomnieć, że w październiku 2013 roku z Hufca ZHP Warszawa-Praga-Południe wydzielił się nowy hufiec, którym stał się Hufiec ZHP Warszawa-Wawer, co podkreśla dynamiczny rozwój i organizacyjne zmiany w tej instytucji.
Historia hufca
Historia harcerstwa w Warszawie-Praga-Południe ma swoje korzenie w roku 1915, kiedy to utworzono pluton uczniów Szkoły Rzemieślniczej im. Michała Konarskiego, którzy zamieszkiwali okolice Kamionka oraz pobliski Grochów. Zaledwie niedługo później, pluton ewoluował w 22 Warszawską Drużynę Harcerską, która jest jedną z najstarszych drużyn w stolicy, a aktualnie działa w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W okresie międzywojennym harcerze z różnych dzielnic prawobrzeżnej Warszawy stworzyli jeden, zjednoczony Hufiec Harcerzy Praga, natomiast harcerki utworzyły Hufiec Harcerek Praga. Ważnym miejscem był domek harcerski znajdujący się przy ul. Saskiej 105 oraz harcerska przystań usytuowana nad Wisłą w rejonie Saskiej Kępy.
Podczas II wojny światowej, harcerze z Grochowa i Kamionka zostali zmobilizowani do Okręgu Praga Szarych Szeregów. Przez całą okupację brali aktywnie udział w działaniach konspiracyjnych, w akcjach dywersyjnych oraz małym sabotażu. Często organizowali też szkolenia wojskowe, w tym szkolenia strzeleckie Sklepy oraz kursy podoficerskie i oficerskie. Włączyli się również w kolportaż podziemnej prasy oraz w działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży, w której to formie organizowali kolonie oraz teatrzyki. Uczestniczyli aktywnie w Powstaniu Warszawskim, dostarczając meldunki na Mokotów poprzez Wisłę.
Harcerze z Pragi-Południe kontynuowali swoją działalność w latach 40., aż do 1950 roku, kiedy to Związek Harcerstwa Polskiego został rozwiązany. Jego reaktywacja miała miejsce w grudniu 1956, a w 1957 roku na obszarze ówczesnej Pragi-Południe zaistniało pięć nowych hufców: Anin, Falenica, Grochów, Saska Kępa oraz Rembertów. Po seriach przekształceń, 1 września 1961 roku z czterech pierwszych powstał Hufiec Warszawa-Praga-Południe, do którego w 1963 roku dołączył hufiec Rembertów.
Pierwszy zlot hufca miał miejsce w 1962 roku, kiedy to przy boisku na ul. Siennickiej przekazano pierwszy sztandar. W 1965 roku z inicjatywy hufca powstała pierwsza w stolicy drużyna Nieprzetartego Szlaku. Rok później hufiec rozpoczął dążenie do nadania sobie imienia, co stało się motywacją do przeprowadzenia akcji „Bohater”. Harcerze zajmowali się poszukiwaniem odpowiednich imion dla swoich drużyn, nawiązując do historii 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, a podczas akcji organizowali różne działania mające na celu zebranie funduszy na nowy sztandar hufca.
14 stycznia 1967 roku w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki miało miejsce podsumowanie akcji, które przyciągnęło aż 3000 harcerzy i gości. Wtedy hufiec otrzymał imię 1 WDP im. Tadeusza Kościuszki, a także nowy sztandar. Ustanowiono również nowy wzór plakietki hufca, która jest noszona przez harcerzy do dziś. Od tego momentu hufiec nawiązał żywą współpracę z 1 WDP i 1 Pułkiem Zmotoryzowanym, organizując wspólne manewry oraz spotkania z żołnierzami.
Warto odnotować, że V zlot hufca, który odbył się w 1968 roku, był także I zlotem młodzieży szkolnej Praga-Południe. Miał miejsce na Stadionie Dziesięciolecia i przyciągnął dużą liczbę uczestników. W kolejnych latach, zloty odbywały się w parku Skaryszewskim lub na Stadionie Dziesięciolecia.
Pierwszy Rajd Olszynka Grochowska zorganizowano w 1958 roku jeszcze w czasach Hufca Grochów. Po jego przekształceniu w Hufiec Warszawa-Praga-Południe, rajdu kontynuowano corocznie, czyniąc go jedną z najważniejszych imprez hufcowych. Uczestnicy rajdów realizowali zadania związane z historią powstania listopadowego, a za ich realizację otrzymywali pamiątkowe plakietki. Hufiec z powodzeniem organizował również coroczne festiwale kulturalne oraz nocne Rajdy Nietoperzy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród drużyn starszoharcerskich.
Władze
W hufcu ZHP Warszawa-Praga-Południe ważne zadania pełnią kompetentni członkowie, którzy przyczyniają się do jego efektywnego działania. Na czołowej pozycji znajduje się komendant hufca, hm. Piotr Piskorski, wspierany przez skarbnika hufca, hm. Zuzannę Pacholczyk.
W zespole komendy działa również phm. Anna Bodzińska, która pełni funkcję zastępczyni komendanta ds. organizacyjnych, oraz phm. Justyna Piwowar, odpowiedzialna za kwestie związane z kształceniem i pracą z kadrą.
Oprócz komendy, w strukturze hufca funkcjonuje również komisja rewizyjna, której przewodniczy hm. Krzysztof Rudziński. W skład tego zespołu wchodzą także phm. Krzysztof Kowalczyk, phm. Elżbieta Świderska-Tyszka oraz pwd. Adrian Rozbicki.
Ważnym elementem w strukturze hufca jest także sąd harcerski, na czele którego stoi hm. Jacek Czajka. W jego skład wchodzą hm. Adam Czetwertyński oraz hm. Grażyna Kozińska.
Namiestnicy
W ramach Hufca ZHP Warszawa-Praga-Południe funkcjonują wybitne osoby, które pełnią rolę namiestników, każdy z nich odpowiada za różne sekcje organizacji. Oto aktualni przedstawiciele:
- phm. Karolina Zielińska – sprawuje funkcję namiestnika zuchowego,
- pwd. Michał Święcicki – pełni rolę namiestnika harcerskiego,
- hm. Adam Sikoń – odpowiada za namiestnictwo NS.
Jednostki
Szczepy
W ramach jednostek hufca ZHP Warszawa-Praga-Południe funkcjonują różnorodne szczepy, które mają na celu rozwój i integrację młodzieży. Oto kilka z nich:
- Szczep 31 WDHiGZ im. Alka Dawidowskiego,
- Szczep 32 WDHiGZ im. Stanisława Jankowskiego „Agatona”,
- Szczep 160 WDHiGZ im. Marii Skłodowskiej-Curie,
- Szczep 211 WDHiGZ im. kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona”,
- Szczep 288 WDHiGZ im. Kornela Makuszyńskiego,
- Szczep 295 WDHiGZ im. Szarych Szeregów,
- Szczep 419 WDHiGZ NS,
- Szczep 420 WDHiGZ im. Pułku AK „Baszta”.
Drużyny i gromady
W strukturach tej organizacji istnieje wiele drużyn oraz gromad, które umożliwiają młodzieży aktywne uczestnictwo w życiu harcerskim. Oto ich przykłady:
- 160 WDH „Desertum”,
- 160 WGZ „Uczniowie Czarodzieja”,
- 160 WGZ „Wolni Ciutludzie”,
- 160 WGZ „Leprikony”,
- 31 WGZ „Barwny Świat”,
- 31 pWDH „Impeesa”,
- 31 WDSH Katankya,
- 32 WGZ „Villagxo”,
- 32 WGZ „Zatoka Księżycowa”,
- 32 WGZ „Bajkolandia”,
- 32 WDH „Wanta”,
- 32 WDSH „Anomalia”,
- 111 WGZ NS „Leśne Skrzaty”,
- 111 WDH NS „Zielona Łąka”,
- 112 WGZ „Kraina Fantastów”,
- 112 WDH „Czirokezi”,
- 211 WGZ „Baśniogród”,
- 211 WDH „Kaskada”,
- 211 WDSH „Potok”,
- 244 WDH NS „Patrioci” im. dr Grzegorza Maja,
- 288 WGZ „Tuptusie”,
- 288 WGZ Mieszkańcy Lasu Początku i Końca,
- 288 WDH „Watra”,
- 288 WWDH „Włóczykije”,
- 293 WDH NS „Różana Piechota”,
- 295 WGZ „Obieżyświaty”,
- 295 WGZ „Sajszoni”,
- 295 WDH „Płomień”,
- 295 WDH „Sulima”,
- 295 WDSH „Wataha”,
- 296 WWDH „Wir”,
- 297 WDH „Luna”,
- 418 WDH NS im. Zawiszy Czarnego,
- 420 pWGZ „Skrzaty z Leśnego Wzgórza”,
- 420 WGZ „Zaczarowani Podróżnicy”,
- 420 WDH „Omaha”,
- 420 WDH „Wagabunda”,
- 420 WDSH „Granda”,
- 421 WDH NS,
- 425 WDH NS,
- 427 WDH NS.
Kręgi instruktorskie i kluby specjalnościowe
Hufiec oferuje także różnorodne kręgi i kluby, które wspierają instruktorów oraz oferują rozwój w specjalnych dziedzinach:
- Krąg Instruktorów i Starszyzny „Trójka”,
- Instruktorski Krąg Pokoleń „Romanosy”,
- Krąg Instruktorów Szczepu „Góra 288”,
- Krąg Instruktorów i Starszyzny Szczepu 31 WDHiGZ,
- Harcerski Klub Łączności,
- Harcerski Klub Informatyczny,
- Harcerski Klub Teatralny „Paradox”.
Zespoły instruktorskie
Podstawowym elementem wsparcia w organizacji są zespoły instruktorskie, których celem jest rozwój i kształcenie kadry:
- Komisja Stopni Instruktorskich,
- Kapituła Tytułu Instruktora Roku,
- Zespół Wychowania Duchowego i Religijnego,
- Zespół Promocji i Informacji,
- Zespół ds. Zastępów,
- Zespół Kształcenia,
- Zespół Historyczny,
- Namiestnictwo zuchowe,
- Namiestnictwo harcerskie,
- Namiestnictwo starszoharcerskie,
- Namiestnictwo Nieprzetartego Szlaku.
Przypisy
- Dzieci specjalnej troski. „Mieszkaniec”. 8, 2014 r. Warszawa. ISSN 1231-7993.
- Dane z ewidencji ZHP z 2014 r.
- Biuletyn Historyczny Chorągwi Stołecznej ZHP im. Bohaterów Warszawy. Nr 1 (47), Warszawa 2003 r. ISSN 1462-9104.
- Grzegorz Nowik: Straż nad Wisłą. Warszawa: Rytm, 2002 r. ISBN 83-88794-55-8.
Pozostałe obiekty w kategorii "Organizacje":
Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne | Warszawskie Towarzystwo Pomocy Lekarskiej i Opieki nad Umysłowo i Nerwowo Chorymi | Centrum Pomocy Bliźniemu w Warszawie | Vox FM | Czwórka (stacja radiowa) | Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych | Kampania Przeciw Homofobii | Radio Warszawa | Witryna Domu Wschodniego | 62 Szczep WDHiGZ „Polanie” im. Króla Bolesława Chrobrego | Radio Kolor | Polski Związek Żeglarski (1957) | Harcerski Klub Łączności SP5ZIP | Kino Świat | Polskie Radio RDC | Beit Warszawa | Polskie Radio Program II | Szczep 208 WDHiZ | Radio Aktywne | Radio Plus WarszawaOceń: Hufiec ZHP Warszawa-Praga-Południe