Czeskie Centrum w Warszawie


Czeskie Centrum w Warszawie, znane również pod nazwą České centrum, to niezwykle ważna placówka, która odgrywa kluczową rolę w promowaniu kultury czeskiej w stolicy Polski.

Instytucja ta skupia się na szerokim zakresie działań, mających na celu rozbudowę więzi kulturalnych i artystycznych pomiędzy Polską a Czechami.

Historia

Instytucja, która obecnie funkcjonuje jako Czeskie Centrum, ma swoją historię od momentu, gdy pierwotnie nosiła nazwę Czechosłowacki Ośrodek Informacyjny. Powstanie tej placówki miało miejsce w wyniku podpisania dnia 10 marca 1947 roku Układu o Przyjaźni, Współpracy i Wzajemnej Pomocy między Polską a Czechosłowacją.

W toku lat instytucja przechodziła różne transformacje, zmieniając swoją nazwę wielokrotnie. Była znana jako Czechosłowackie Ośrodek Informacyjny (cz. Československé informační středisko), a później jako Ośrodek Kultury Czechosłowackiej (cz. Středisko československé kultury). Następnie przekształciła się w Czechosłowacki Ośrodek Kultury i Informacji (cz. Centrum československé kultury a informací ve Varšavě). Jej siedziba przez wiele lat znajdowała się w al. Wyzwolenia 6, gdzie funkcjonowała w latach 1949-1956, po czym przeniosła się do budynku b. Centrali Ogrodniczej zlokalizowanej przy Marszałkowskiej 77/79, gdzie działała do 1993 roku.

Warto również wspomnieć, że podobna placówka funkcjonowała w Szczecinie, ulokowana w kamienicy z 1893 roku przy ul. Śląskiej 38, otwartej w 1991 roku.

Po 1993 roku, w wyniku rozpadu Czechosłowacji, z Centrą wyodrębnił się Instytut Słowacki (cz. Slovenský inštitút vo Varšave), który do dzisiaj pełni ważną rolę w kulturalnej wymianie między krajami. Od 2004 roku Czeskie Centrum znajduje się w budynku ambasady Czech, w pięknej willi Bahrów z 1880 roku, mieszczącej się przy al. Róż 16.

Obecnie Centrum w Warszawie jest jedną z 28 placówek Czeskiego Centrum, które mają swoje główne biuro w Pradze i są częścią resortu spraw zagranicznych Czech. Jego działalność ma na celu promowanie kultury i tradycji czeskiej, a także nawiązywanie i umacnianie więzi między Polską a Czechami.

Przypisy

  1. Lista kontaktów. [w:] Czeskie Centrum Warszawa [on-line]. [dostęp 30.08.2024 r.]
  2. a b c d O nas. Czechcentres.cz. [dostęp 21.08.2018 r.]
  3. About us / Czech Centres - Prague [online], czechcentres.cz [dostęp 19.09.2021 r.]
  4. Życie Warszawy z 25.03.1949 r.

Oceń: Czeskie Centrum w Warszawie

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:13