Instytut Energetyki Odnawialnej


EC BREC Instytut Energetyki Odnawialnej, znany również jako Institute for Renewable Energy (IEO), to instytucja, która odegrała kluczową rolę w rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Założony w 2001 roku, IEO stał się jednym z pierwszych niezależnych instytutów naukowych w kraju, co czyni go pionierem w obszarze badań i analiz energetycznych.

Instytut nie tylko koncentruje się na pracach badawczo-rozwojowych, ale także na ich praktycznym wdrażaniu. Dzięki szerokiemu zakresowi działań obejmujących obszary takie jak energia wiatrowa, energia słoneczna, ciepłownictwo oraz rynek energii, IEO pełni także istotną rolę w świadczeniu usług konsultingowych.

Również, jednostka ta aktywnie angażuje się w kształtowanie regulacji prawnych dotyczących sektora energetycznego, co czyni jej pracę niezwykle ważną dla przyszłości zielonej energii w Polsce.

Obszary działalności

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) pozostaje na bieżąco z rynkiem energii odnawialnej, prowadząc szczegółowe monitorowanie dotyczące technologii, regulacji oraz zmian przepisów. Przedstawia także analizy o charakterze biznesowym, które przyczyniają się do lepszego zrozumienia obszaru energetyki odnawialnej. Oprócz raportów, instytut uczestniczy jako doradca w projektach inwestycyjnych prowadzonych przez różne firmy oraz samorządy, a także angażuje się w badania, które są realizowane w ramach inicjatyw Unii Europejskiej. W jego działalności znajdują się również konsultacje i szkolenia, a także różnorodne działania edukacyjne.

Studia Podyplomowe

W ramach współpracy z Szkołą Biznesu Politechniki Warszawskiej, instytut prowadzi studia podyplomowe zatytułowane „Energetyka Odnawialna dla biznesu: Inwestycje i rynek energii”. Program, trwający rok, odbywa się w trybie weekendowym w Warszawie, a jego celem jest rozszerzenie wiedzy osób pracujących w sektorze energetyki rozproszonej. Uczestnicy mają szansę na zgłębienie ekonomicznych uwarunkowań oraz potrzeb w obszarze energii odnawialnej. Aktualnie trwa druga edycja tej zainicjowanej inicjatywy.

W latach ubiegłych, w kooperacji z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, instytut zrealizował siedem edycji studiów podyplomowych poświęconych „Inwestycjom w odnawialne źródła energii”.

Raport Rynek Fotowoltaiki w Polsce

Od 2013 roku, Instytut regularnie publikuje raport zatytułowany „Rynek Fotowoltaiki w Polsce”. To opracowanie jest wynikiem badania rynku, które instytut przeprowadza wśród przedsiębiorstw branżowych, jak również na podstawie własnych analiz oraz danych z zewnętrznych źródeł, takich jak Urząd Regulacji Energetyki czy Ministerstwo Rozwoju. Raport dostarcza kompleksowego podsumowania aktualnego stanu oraz zidentyfikowanych trendów na rynku fotowoltaiki w Polsce. Co więcej, od kilku lat można go bezpłatnie pobrać ze strony internetowej instytutu.

Analizy, ekspertyzy i raporty

Instytut Energetyki Odnawialnej wykonuje zlecenia na raporty, ekspertyzy oraz analizy, które są skierowane do instytucji rządowych, klientów prywatnych, a także organizacji. Opracowania obejmują szeroki zakres tematyczny, uwzględniając zmiany rynkowe, technologie, obszary prawne oraz ekonomiczne związane z energią odnawialną. Warto dodać, że część analiz instytutu można nabyć bezpośrednio w sklepie online.

Dotychczasowi zleceniodawcy instytutu

Historia

Na początku lat dziewięćdziesiątych, instytut, działając jako jednostka publiczna, został wyznaczony do realizacji badań, które miały wspierać rząd polski w jego wysiłkach na rzecz rozwoju sektora związane z energią odnawialną. Po przekształceniu w prywatne centrum badawcze w 2001 roku, instytut rozpoczął tworzenie ekspertyz i analiz. Od momentu powstania, na czele instytutu stoi Grzegorz Wiśniewski, który jest jego założycielem.

Działania IEO na rzecz świadomości ekologicznej

Instytut Energetyki Odnawialnej jako jedyna instytucja w Polsce regularnie bada rynek sprzedaży kolektorów słonecznych, ogłaszając wyniki swoich analiz co roku. Ponadto, IEO pełni rolę polskiego partnera w projekcie „repowermap”, który jest niekomercyjną inicjatywą promującą odnawialne źródła energii. Projekt ten umożliwia użytkownikom lokalizowanie dostępnych w ich okolicy rozwiązań ekologicznych na interaktywnej mapie.

Realizując ideę współpracy z innymi organizacjami, Instytut jest także koordynatorem oraz partnerem projektu „Europejskie Słoneczne Dni” w Polsce. Co roku, instytut organizuje również „Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej”, które gromadzi największe firmy z sektora energetyki słonecznej w naszym kraju. Dodatkowo, centrum stworzyło symulator, tzw. „kalkulator dotacji”, który umożliwia wyliczenie efektywnej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup i montaż instalacji słonecznych.

Instytut także angażuje się w rozwój odnawialnych źródeł energii w obszarach wiejskich, realizując przy wsparciu Komisji Europejskiej oraz NFOŚiGW projekt OZERISE, który koncentruje się na implementacji odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach rolnych i mikrosieciach. W 2008 roku na rynku książkowym ukazała się pozycja „Kolektory słoneczne. Energia słoneczna w mieszkalnictwie, hotelarstwie i drobnym przemyśle”, napisana przez czołowych specjalistów instytutu.

Długoterminowy profil polskiego rynku OZE

W 2008 roku, na zlecenie Greenpeace Polska, instytut podjął współpracę z Niemiecką Agencją Kosmiczną (Institut für Technische Thermodynamik w Stuttgarcie) w celu przeprowadzenia badań. Głównym celem tych analiz było określenie scenariusza zaopatrzenia Polski w czyste nośniki energii w ramach długoterminowych prognoz.

W rok 2014 przyniósł kolejne wyzwanie. W związku z pracami nad polityką energetyczną kraju, Ministerstwo Gospodarki zleciło Instytutowi Energetyki Odnawialnej przeprowadzenie wyliczeń dotyczących potencjału odnawialnych źródeł energii, niezbędnych dla przyszłej budowy opartej na tych źródłach energii w Polsce.

Nagrody i wyróżnienia

Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, Grzegorz Wiśniewski, został uhonorowany tytułem „Nowy Impuls 2014”. Jest to prestiżowe wyróżnienie, które przyznawane jest przez gospodarczy miesięcznik „Nowy Przemysł” oraz portal wnp.pl.

Przypisy

  1. IEO - Institute for Renewable Energy [online], ieo.pl [dostęp 08.09.2020 r.]
  2. a b IEO, O INSTYTUCIE [online], ieo.pl [dostęp 08.09.2020 r.]
  3. Energetyka Odnawialna dla Biznesu. Inwestycje i rynek energii [online], www.biznes.edu.pl [dostęp 08.09.2020 r.]
  4. Studia Podyplomowe Inwestycje w odnawialne źródła energii - energetyka prosumencka i generacja rozproszona (VII edycja we Wrocławiu) - Uniwersytet Ekonomiczny Wrocław [online], www.podyplomowe.ue.wroc.pl [dostęp 08.09.2020 r.]
  5. Raport PV - Instytut Energetyki Odnawialnej [online], ieo.pl [dostęp 08.09.2020 r.]
  6. Raporty - Instytut Energetyki Odnawialnej [online], ieo.pl [dostęp 08.09.2020 r.]
  7. IEO, Oferta IEO [online], ieo.pl [dostęp 08.09.2020 r.]
  8. Sklep internetowy [online], www.sklepieo.pl [dostęp 08.09.2020 r.]
  9. IEO, Wybrani Klienci [online], ieo.pl [dostęp 08.09.2020 r.]
  10. Piotr Czopek, Justyna Kardaszewska: Analiza dotycząca określenia niezbędnej wysokości wsparcia dla poszczególnych technologii OZE w kontekście realizacji Krajowego planu działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych.. mg.gov.pl, 06.11.2013 r. [dostęp 19.01.2015 r.]
  11. Konrad Rosołek, Joanna Bolesta, Grzegorz Wiśniewski: Analiza rzeczywistych korzyści wynikających z proponowanych przez rząd mechanizmów wsparcia dla prosumentów. cire.pl, listopad 2014 r. [dostęp 19.01.2015 r.]
  12. Maria Nalewajko, Anna Santorska: Poradnik dla inwestorów – wykorzystanie energii słonecznej w budynkach wielorodzinnych poddawanych renowacji. ec.europa.eu. [dostęp 19.01.2015 r.]
  13. Instytut Energetyki Odnawialnej rozpoczął coroczne badanie rynku energetyki odnawialnej: kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych, kotłów na biomasę. nowa-energia.com.pl, 21.02.2014 r. [dostęp 19.01.2015 r.]
  14. Dyweryfikacja paliw – bezpieczeństwo energetyczne, Unia Europejska – Polska. babilonmedia.pl, 2008 r. [dostęp 19.01.2015 r.]
  15. Kolektory słoneczne, solary, kampania ekologiczna. slonecznedni.pl. [dostęp 19.01.2015 r.]
  16. VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej. kigeit.org.pl, 2013 r. [dostęp 19.01.2015 r.]
  17. Zeszyt Naukowo-Techniczny CGE. pgnig.pl, 03.06.2014 r. [dostęp 19.01.2015 r.]
  18. Karolina Bierońska: Prognoza rozwoju elektrowni wiatrowych w Polsce z uwzględnieniem przepisów i aspektu społecznego. diagnostyka.polsl.pl, 2011 r. [dostęp 19.01.2015 r.]
  19. Skończmy z mitami na temat słońca i wiatru. wwf.pl, 09.04.2014 r. [dostęp 19.01.2015 r.]
  20. Energia słoneczna wkracza do polskich domów. bosbank.pl, 27.03.2014 r. [dostęp 19.01.2015 r.]
  21. Grzegorz Wiśniewski: Status and perspectives of development of renewable power engineering in Poland, research priorities and possibilities of financing. komfort-international.com, 25.11.2009 r. [dostęp 19.01.2015 r.]
  22. Magdalena Ligus: Odnawialne Źródła Energii studia podyplomowe. ue.wroc.pl. [dostęp 19.01.2015 r.]

Oceń: Instytut Energetyki Odnawialnej

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:14