Centrum Wielokulturowe w Warszawie to dynamiczna instytucja, która powstała w 2014 roku w odpowiedzi na potrzebę promowania różnorodności, otwartości oraz tolerancji w społeczności. Od momentu swojego powstania, centrum koncentruje się na wsparciu dla uchodźców i imigrantów, oferując różnorodne usługi i programy adaptacyjne, które mają na celu integrację tych grup w polskim społeczeństwie.
Centrum działa na warszawskiej Pradze, w sercu tej pełnej historii dzielnicy. Organizacja ma swoje biuro przy placu Hallera, gdzie prowadzi szereg działań mających na celu budowanie społeczności oraz promowanie kulturowej wymiany.
W ciągu swojej działalności od 2015 roku, Centrum Wielokulturowe w Warszawie stało się niezastąpionym miejscem spotkań i wsparcia, łącząc mieszkańców o różnych historiach i tradycjach.
Historia i współczesność
Centrum Wielokulturowe w Warszawie zostało utworzone w grudniu 2014 roku dzięki współpracy licznych organizacji pozarządowych, które działają na rzecz migrantów, oraz Urzędu m. st. Warszawy. Pomysł na jego stworzenie zrodził się podczas tworzenia Programu Rozwoju Kultury do 2020 roku. Celem centrum było zapewnienie przestrzeni dla organizacji, które koncentrują się na wspieraniu cudzoziemców oraz promowaniu wielokulturowości w stolicy.
Pilotowy projekt, zainaugurowany Fundację Inna Przestrzeń, trwał cztery lata, po czym powstała Fundacja na rzecz Centrum Wielokulturowego, która zarządzała instytucją w latach 2014–2017. W kolejnych latach, operatorami Centrum Wielokulturowego stały się organizacje takie jak Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Humanum, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Fundacja Ormiańska oraz Fundacja dla Somalii. Obecnie wśród operatorów znajdują się również Fundacja Dom Otwarty oraz Fundacja Centrum Integracji i Edukacji Pozytywnej Nastawieni na Rozwój.
Centrum ma swoją siedzibę przy placu Hallera, na warszawskiej Pradze, gdzie zostało otwarte w 2015 roku. Miejsce to przyciąga różnorodne grupy, chcąc być „drugim domem dla imigrantów oraz lokalnej społeczności”. Oferuje bogaty program edukacyjny, kulturalny, doradczy oraz hobbystyczny.
Głównym celem działania centrum jest wsparcie w zakresie integracji międzykulturowej i zaangażowania obywatelskiego mieszkańców Warszawy. W jego obrębie istnieje Rada Programowa złożona z przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz instytucji samorządowych, do której regularnie zapraszani są również przedstawiciele UNHCR.
Centrum to nie tylko miejsce spotkań. Oferuje kursy językowe dla cudzoziemców, a także dla lokalej ludności, pomoc psychologiczną, porady prawne oraz lekcje dotyczące wielokulturowości. Od 2020 roku funkcjonuje tu również Punkt Białoruski, który zajmuje się wsparciem dla osób zmuszonych do opuszczenia Białorusi.
Przypisy
- Centrum Wielokulturowe w Warszawie. kontynent-warszawa.pl. [dostęp 27.03.2023 r.]
- Operatorzy Centrum Wielokulturowego w latach 2023-2024. centrumwielokulturowe.waw.pl, 20.12.2022 r. [dostęp 27.03.2023 r.]
- Tomasz Jakubowski: W Warszawie powstało Centrum Wielokulturowe!. wawalove.wp.pl, 18.11.2014 r. [dostęp 27.03.2023 r.]
- Warszawa ma Centrum Wielokulturowe. publicystyka.ngo.pl, 20.05.2015 r. [dostęp 27.03.2023 r.]
- Klara Sołtan-Kościelecka: Centrum Wielokulturowe otwiera swe podwoje. publicystyka.ngo.pl, 18.05.2015 r. [dostęp 27.03.2023 r.]
- a b c d e f g h i Centrum Wielokulturowe.O nas. centrumwielokulturowe.waw.pl. [dostęp 27.03.2023 r.]
- Centrum Wielokulturowe.Kontakty. centrumwielokulturowe.waw.pl. [dostęp 27.03.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytucje Naukowe":
Polski Instytut Sztuki Filmowej | Wydawnictwo SWPS Academica | Czeskie Centrum w Warszawie | Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny | Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki | Instytut Wydawniczy „Pax” | Polskie Centrum Badań i Certyfikacji | Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych | Instytut Solidarności i Męstwa | Centrum Myśli Jana Pawła II | Państwowy Instytut Wydawniczy | Instytut Energetyki Odnawialnej | Austriackie Forum Kultury w WarszawieOceń: Centrum Wielokulturowe w Warszawie