Budynek redakcyjno-biurowy B Telewizji Polskiej to nowoczesny przykład architektury postmodernistycznej, który wpisuje się w pejzaż Warszawy. Położony jest w ul. Jana Pawła Woronicza 17, stanowi ważny element struktury medialnej w Polsce.
Tego rodzaju obiekty nie tylko pełnią funkcje biurowe, ale również odzwierciedlają współczesne trendy w projektowaniu, łącząc funkcjonalność z estetyką.
Opis
Budynek redakcyjno-biurowy B Telewizji Polskiej stanowi kluczowy element organizacyjny, mieszcząc w sobie biura zarządu oraz kierownictwa anten, jak również studia nagraniowe. Jego koncepcja powstała na zlecenie Telewizji Polskiej (TVP) i została wyłoniona w ramach konkursu architektonicznego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w 1997 roku. Pierwszą nagrodę zdobyła praca autorstwa konsorcjum DiM’84 Dom i Miasto sp. z o.o., której głównymi projektantami byli Czesław Bielecki oraz francuskie Atelier d’Architecture – Karczewski & Bernier.
Pierwsze trudności pojawiły się z powodu problemów komunikacyjnych pomiędzy francuską stroną a TVP, co sprawiło, że do realizacji projektu przystąpiła jednostka Bieleckiego. Budynek został zbudowany w latach 2001–2008. W 2006 roku Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie zweryfikowała przeprowadzenie konkursu architektonicznego, jednak wystawiła negatywną opinię na temat procesu inwestycyjnego oraz finansowego związku z realizacją projektu, wskazując na znaczny wzrost kosztów budowy.
Architektura
Budynek wyróżnia się architekturą postmodernistyczną, która zawiera zarówno świadome, jak i nieświadome inspiracje z dzieł Franka Gehry’ego, Tamary Łempickiej, Władimira Tatlina czy też elementy popkultury, jak okładka magazynu „Time”, ilustracyjnie przedstawiająca wieżę Babel jako metaforę współczesnych mediów. Zyskał on także krytykę w aspekcie funkcjonalnym z powodu niespełniania oczekiwań stawianych nowoczesnym budynkom biurowym oraz artystycznym, wpływając na ocenę jego spójności, na przykład przez Grzegorza Stiasnego i Jarosława Trybusia, którzy wskazali na zbytnią komplikację w użyciu architektonicznych odniesień.
Z kolei Grzegorz Piątek zauważa, że budynek odzwierciedla aktualny stan oraz rolę TVP w dyskursie medialnym w Polsce, podkreślając komercyjny charakter działań telewizji publicznej.Fasada budynku skierowana jest w stronę ul. Samochodowej, a jej powierzchnia obfituje w zróżnicowane formy, w tym wieżę Babel, która stanowi przeskalowany kontrapunkt w kontekście sąsiedniego garażu Zajezdni Służby Zdrowia, jak również w formie dziobu statku.
Elewacja północna od ul. Woronicza przyjmuje kształt półrotundy, z kolei od wschodu łączy się z kompleksem budynków XX wieku TVP za pomocą wyoblonych kładek. Przed budynkiem urządzono wybrukowany plac, który częściowo służy jako parking. Z powodu obecności wód gruntowych na działce, zrezygnowano z budowy garażu podziemnego, zastępując go wielokondygnacyjnym garażem wolnostojącym.
Wnętrze gabinetu prezesa TVP zostało zmodyfikowane pod kierunkiem Andrzeja Urbańskiego, ówczesnego prezesa spółki.
Przypisy
- a b c Siedziba TVP w Warszawie [online], architektura.muratorplus.pl [dostęp 12.07.2023 r.]
- Bryła i Makabryła Roku 2008 - wyniki - Bryła - architektura na świecie [online], www.bryla.pl [dostęp 06.07.2023 r.]
- TVP przeprowadza się do "Wieży Babel" [online], dziennik.pl, 12.01.2009 r. [dostęp 10.07.2023 r.]
- Oto pałac TVP. Za nasze... [online], Fakt24.pl, 14.01.2009 r. [dostęp 10.07.2023 r.]
- a b c d e f g Agata A. Sierbińska, Bliżej świata. O projekcie Czesława Bieleckiego, [w:] Lidia L. Klein (red.), P1. Postmodernizm polski. Architektura i urbanistyka, wyd. 1, Warszawa: Stowarzyszenie 40000 Malarzy, 2013 r., s. 181-217, ISBN 978-83-936015-4-7.
- Grzegorz G. Piątek, Jarosław J. Trybuś, Marcin M. Kwietowicz, Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989. Rozmawia Marcin Kwietowicz, wyd. 1, Warszawa: Stowarzyszenie 40000 Malarzy, 2012 r., s. 155, ISBN 978-83-936015-1-6.
- Informacja o wynikach kontroli przygotowania, realizacji i finansowania budowy siedziby Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie, LWA-41103/06, Nr ewid. 153/2006/I/05/013/LWA, Najwyższa Izba Kontroli, Warszawa, 10.2006 r., s. 6-7.
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki biurowe":
Centrum Luterańskie w Warszawie | Centrum Olimpijskie w Warszawie | Eurocentrum Office Complex | Dom Prasy w Warszawie | Gmach Stowarzyszenia Techników w Warszawie | Focus (biurowiec) | Łopuszańska Business Park | Mordor (Warszawa) | Media Business Centre | Siedziba JEMS Architekci | Centrum Chopinowskie w Warszawie | Crown Point (Warszawa) | Budynek Centrali Ogrodniczej w Warszawie | Biurowiec Rodan Systems | Biurowiec Canal+ | Biurowiec Agory | Wola Center | Ufficio Primo | Spark (biurowiec) | Saski Business ParkOceń: Budynek redakcyjno-biurowy B Telewizji Polskiej