Biurowiec Agory jest postmodernistycznym dziełem architektonicznym, które zostało zaprojektowane przez renomowaną pracownię JEMS Architekci. Obiekt ten znajduje się przy ulicy Czerskiej 8/10 w Warszawie, gdzie pełni rolę siedziby koncernu medialnego Agora S.A..
Biurowiec ten jest wysoce cenioną realizacją w polskim pejzażu architektonicznym, która zdobywała liczne nagrody w krajowych konkursach architektonicznych. Jego unikalny styl i forma sprawiają, że stał się on ikoną polskiej architektury, przyciągającą uwagę mieszkańców oraz turystów.
Opis
Historia
W 1998 roku zorganizowano konkurs architektoniczny na projekt siedziby koncernu Agora S.A., który zakończył się wyborem koncepcji przygotowanej przez pracownię JEMS Architekci. To wydarzenie uznawane jest za największy konkurs architektoniczny w Polsce, zorganizowany przez prywatnego inwestora. O odpowiednią architekturę krajobrazu zadbała pracownia RS Architektura Krajobrazu, natomiast prace nad wyposażeniem i projektowaniem wnętrz zlecono Towarzystwu Projektowemu.
Prace projektowe trwały do 2001 roku, a realizacja inwestycji została podzielona na dwie fazy: pierwsza miała miejsce w latach 2000–2001, natomiast druga została zrealizowana w 2002 roku. Budynek stanął w miejscu poprzedniego biurowca Przedsiębiorstwa Transportowo-Sprzętowego Budownictwa „Transbud Warszawa”. W 2019 roku wnętrza budynku przeszły modernizację, nad którą czuwała pracownia Projekt Praga.
Obiekt ten uważany jest za jeden z najlepiej zaprojektowanych budynków biurowych w Warszawie. W projekcie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego stolicy na 2023 rok zaproponowano wpisanie tego budynku na listę dóbr kultury współczesnej Warszawy.
Architektura
Budynek charakteryzuje się szklaną fasadą, a na jednej z elewacji zastosowano pionowe drewniane żyletki z cedru kanadyjskiego, które pełnią rolę łamaczy światła. Było to jedno z pionierskich rozwiązań w Warszawie. Dzięki dużym przeszkleniom oraz drewnianym panelom, naturalne światło dociera głęboko do wnętrza budynku, a tarasy i atria tworzą przyjemną atmosferę.
Inwestor miał wizję budynku, który będzie otwarty, przejrzysty oraz bezhierarchiczny. Miał sprzyjać komunikacji oraz wymianie myśli, a także stać się miejscem życia, nie tylko pracy. Architekci zaprojektowali przestrzenie pracy w sposób egalitarny, wzbogacone o tereny zielone oraz ogólnodostępny parter, gdzie odbywać się mogą spotkania z mieszkańcami Warszawy.
Wnętrze obiektu wykończono naturalnymi materiałami, a pięć atriów wypełnionych roślinnością dodaje mu uroku. Typowe dla budynku są wnętrza typu open space, które nie są podzielone na gabinety, co pozwala na dostosowanie przestrzeni do zmieniających się potrzeb. W obiekcie znajduje się kafeteria, basen, klub fitness oraz studia radia Tok FM. W przeszłości w tym miejscu działała księgarnia.
Podczas realizacji projektu stworzono model w skali 1:1, który wiernie odzwierciedlał przyszły wygląd elewacji oraz wnętrza budynku. Dzięki wydłużonemu kształtowi i niedużej wysokości, obiekt ten zyskał przydomek „leżącego wieżowca”.
Wydarzenia związane z miejscem
W historycznych murach biurowca Agory, 18 lipca 2002 roku, odbyło się wyjątkowe spotkanie, w którym uczestniczyli Adam Michnik oraz Lew Rywin. To wydarzenie stało się jednym z istotnych elementów tzw. afery Rywina, która miała duży wpływ na życie publiczne w Polsce.
Nagrody i wyróżnienia
W ciągu swojej historii, biurowiec Agory zdobył szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, co potwierdza jego znaczenie w dziedzinie architektury i designu. Oto najważniejsze z nich:
- 2002: Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, nagroda w kategorii najlepszy obiekt biurowy 2002,
- 2002: Polski Cement w Architekturze, I nagroda,
- 2004: Życie w Architekturze, nagroda w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej 2002–2003,
- 2005: Polska. Ikony architektury,
- 2016: Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy, II nagroda w kategorii budynek użyteczności publicznej 2001–2014 (obiekt komercyjny).
Przypisy
- Modernizacja wnętrz siedziby wydawnictwa Agora w Warszawie [dostęp 20.07.2023 r.]
- Ustawa za łapówkę czyli przychodzi Rywin do Michnika [dostęp 20.07.2023 r.]
- Dokument projektu Studium [online], Urząd m.st. Warszawy, 02.06.2023 r. [dostęp 05.06.2023 r.]
- Michał Wojtczuk. Wyjątkowy pod wieloma względami. „Gazeta Stołeczna”, 15.12.2022 r.
- ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004 [online], archirama.pl [dostęp 19.10.2022 r.]
- Aleksandra Stępień-Dąbrowska, Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90., Warszawa: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, 2021, s. 119, ISBN 978-83-960286-8-6.
- Tomasz Żylski: Siedziba Agory w Warszawie. architektura.muratorplus.pl, 09.09.2014 r. [dostęp 21.05.2024 r.]
- a b c d e f g Wojciech Kaczura, Stefan Drewiczyński (red.), JEMS Architekci, Wrocław: Muzeum Architektury we Wrocławiu, 2013, s. 82, ISBN 978839331800X.
- Grzegorz Piątek, Jarosław Trybuś, Marcin Kwietowicz, Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku, Warszawa: Stowarzyszenie 40000 Malarzy, 2012, s. 16-31, ISBN 978-83-936015-1-6.
- Redakcja PRNews.pl, Siedziba Agory ikoną polskiej architektury [dostęp 20.07.2023 r.]
- Wydział Planowania Przestrzennego i Architektury Biura Zarządu m.st. Warszawy, Czyli o Nagrodzie Prezydenta m.st. Warszawy w Dziedzinie Architektury, „Krajobraz Warszawski” (54), 2002 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki biurowe":
Biurowiec Canal+ | Biurowiec Rodan Systems | Budynek Centrali Ogrodniczej w Warszawie | Crown Point (Warszawa) | Centrum Chopinowskie w Warszawie | Budynek redakcyjno-biurowy B Telewizji Polskiej | Centrum Luterańskie w Warszawie | Centrum Olimpijskie w Warszawie | Eurocentrum Office Complex | Dom Prasy w Warszawie | Wola Center | Ufficio Primo | Spark (biurowiec) | Saski Business Park | Sienna Center | Siedziba Corporate Profiles w Warszawie | Marszałkowska 76 Office Center w Warszawie | Gmach Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie | Koszykowa 54 | IlmetOceń: Biurowiec Agory