Garaż Zajezdni Służby Zdrowia


Garaż Zajezdni Służby Zdrowia to wyjątkowy przykład modernistycznej architektury, który odnajdziemy w stolicy Polski, Warszawie.

Ten wielopoziomowy obiekt usytuowany jest przy ul. Jana Pawła Woronicza 19. Jego budowa miała miejsce w latach 1956–1958, co czyni go nie tylko funkcjonalnym, ale również historycznie ważnym miejscem w regionalnym krajobrazie architektonicznym.

Od 2022 roku garaż został wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla jego wartość kulturową oraz architektoniczną. Zauważyć trzeba, że był to pierwszy garaż wielopoziomowy, który powstał w Warszawie po zakończeniu II wojny światowej.

Historia

Garaż Zajezdni Służby Zdrowia to obiekt, który powstał dzięki pracy architektów: Wiesława Żochowskiego, Mariusza Dalaka oraz Janusza Czajkowskiego. Zatrudnieni w Centralnym Biurze Studiów i Projektów Transportu Drogowego i Lotniczego, przystąpili do realizacji projektu, który rozpoczął się w latach 1956–1958. Początkowo budowla miała służyć jako baza samochodowa dla Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Jednak od momentu oddania garażu do użytku, jego przeznaczenie zmieniło się. Obiekt zaczął pełnić rolę zajezdni dla pojazdów służby zdrowia, a konkretniej dla Stołecznej Kolumny Transportu Sanitarnego. W kolejnych latach garaż przeszedł pewne przebudowy, jednak nie wpłynęły one znacząco na jego konstrukcję ani detale elewacji.

Obecnie budynek znajduje się w rękach prywatnych. Wykorzystywany jest do przechowywania pojazdów, ich kontrolowania oraz naprawy. Można go uznać za jeden z ważniejszych elementów infrastruktury Warszawy, a także za symbol okresu powojennego.

Warto zauważyć, że był to pierwszy garaż wielopoziomowy w Warszawie, wzniesiony po zakończeniu II wojny światowej. W 2003 roku zyskał on status dobra kultury współczesnej, wpisując się na listę stowarzyszenia architektów. Następnie, w 2012 roku, znalazł się w gminnej ewidencji zabytków, a w grudniu 2022 roku został wpisany do rejestru zabytków przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Architektura

Obiekt architektoniczny w postaci garażu zajezdni służby zdrowia wyróżnia się wielokondygnacyjną strukturą, która obejmuje dwa żelbetowe spiralne rampy komunikacyjne znajdujące się przy obu końcach budynku. Rampy te nie tylko ułatwiają ruch kołowy między poziomami, ale także przybierają formę baszt zakończonych latarniami, co nadaje im charakterystyczny wygląd.

Pomimo tego, że w czasie projektowania budynku przeważała doktryna socrealizmu w architekturze, autorzy projektu zdecydowali się na podejście w duchu funkcjonalizmu, czerpiąc inspirację z idei Le Corbusiera oraz Waltera Gropiusa. To nowatorskie podejście spotkało się z krytyką, oskarżając architektów o kosmopolityzm w ich rozwiązaniach.

Budynek ten stanowi interesującą kompozycję, w której współczesne wątki modernistyczne splatają się z historyzującymi detalami oraz nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, co czyni go unikalnym przykładem nowoczesnej architektury.

Nagrody

W kontekście budownictwa przemysłowego, garaż Zajezdni Służby Zdrowia zdobył nagrodę III stopnia, przyznaną przez Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną. Jest to znaczące wyróżnienie, które podkreśla jakość wykonania oraz oryginalność projektu.

Przypisy

  1. a b c d e f TomaszT. Urzykowski TomaszT., Garaż z Mokotowa znalazł się w rejestrze zabytków. Czy to nie przesada? Absolutnie nie [online], warszawa.wyborcza.pl, 26.06.2023 r. [dostęp 26.06.2023 r.]
  2. a b c d e f Budynek wielopoziomowego garażu dawnej Zajezdni Służby Zdrowia w rejestrze zabytków [online], www.mwkz.pl [dostęp 26.06.2023 r.]
  3. Garaż został zabytkiem [online], TVN Warszawa, 13.06.2023 r. [dostęp 26.06.2023 r.]

Oceń: Garaż Zajezdni Służby Zdrowia

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:25