Zofia Hertz-Łukańska


Zofia Józefa Hertz-Łukańska, która przyszła na świat w 1915 roku w Warszawie, to postać, która pozostawiła trwały ślad w polskim świecie sztuki. Jest uznawana za jedną z wybitnych artystek malarek swojej epoki.

Jej twórczość, która powstała w stolicy Polski, charakteryzuje się niezwykłym wyczuciem koloru oraz emocjonalnym podejściem do przedstawianych tematów. Zmarła 9 listopada 1983 roku, pozostawiając po sobie bogatą spuściznę artystyczną, która wciąż inspiruje kolejne pokolenia twórców.

Biografia

Po zakończeniu nauki w Prywatnej Żeńskiej Szkole im. Cecylii Plater-Zyberkówny, Zofia Hertz-Łukańska podjęła studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie zdobyła solidne wykształcenie artystyczne, które ukończyła w 1934 roku. W trakcie II wojny światowej, w czasie powstania warszawskiego, walczyła jako członkini Kobiecych Patroli Minerskich, przyjmując pseudonim „Ola”. Po wojnie, w 1945 roku, powróciła do pasji malarskiej, koncentrując się na malarstwie sztalugowym.

Od 1947 roku brała aktywny udział w wystawach organizowanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków, co pozwoliło jej na promowanie swojego dorobku twórczego. Tworzyła różnorodne miniatury oraz była autorką licznych pejzaży i martwych natur. W swoim artystycznym dorobku miała także projekty pocztówek o tematyce kwiatowej oraz okolicznościowej, w tym popularne serie pocztówek na święta, takich jak Boże Narodzenie.

Artystka spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 43-5-18/19, gdzie jej twórczość i życie będą nawiedzać kolejne pokolenia miłośników sztuki.

Przykłady prac

Oto niektóre z jej najbardziej znanych dzieł:

  • „Dwie dziewczynki” (akwarela, papier; 63,5 x 47,5 cm),
  • „Pokłon Trzech Króli” (seria: Boże Narodzenie, pocztówka; gwasz na szkicu ołówkowym, karton; 21,5 x 15 cm),
  • „Maria z Dzieciątkiem, św. Józefem i Aniołem” (seria: Boże Narodzenie, pocztówka; gwasz, piórko na szkicu ołówkowym, karton; 21,5 x 15 cm),
  • „Alek Dawidowski zdejmujący niemiecką tablicę z pomnika Kopernika” (gwasz, papier; 53 x 39 cm),
  • „Portret Fryderyka Chopina” (akwarela, gwasz, papier; 22 x 12 cm).

Przypisy

  1. Zofia Hertz-Łukańska ● Biografia, dzieła, wystawy ● Artinfo.pl [online], artinfo.pl [dostęp 02.03.2019 r.]
  2. Maturzystki ze Szkoły C. Plater-Zyberkówny w latach 1917-44 - Biblioteka Genealogii Polaków [online], genealogia.okiem.pl [dostęp 02.03.2019 r.]
  3. Cmentarz Stare Powązki: TYSZKOWIE, HERTZ - ŁUKAŃSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 06.11.2019 r.]
  4. artinfo.pl - Portal rynku sztuki [online], galeria.artinfo.pl [dostęp 02.03.2019 r.]

Oceń: Zofia Hertz-Łukańska

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:10