Tigermaan


Martin Tigermaan, znany również pod nazwiskiem Chmarzyński, to wybitna postać w polskim świecie muzyki. Urodził się 15 marca 1974 roku w Warszawie, a jego praca obejmuje wiele ról, w tym kompozytora muzycznego, producenta oraz aranżera.

W swoim dorobku artystycznym ma również działalność jako promotor, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój polskiej kultury muzycznej.

Martin jest aktywnie związany ze środowiskiem muzycznym, będąc członkiem ZAiKS oraz Związku Zawodowego Muzyków RP. Dodatkowo, jest współzałożycielem STOART, co świadczy o jego wpływie na ugruntowanie praw artystów w Polsce.

Życiorys

Kariera

Artysta, który jest obecny na scenie muzycznej od 1991 roku, zyskał uznanie jako współtwórca pionierskiego duetu DJ i MC o nazwie Trials X. Dzięki współpracy z duetem Modfunk nagrał trzy znane albumy długogrające: Superfuzja, Emofunk oraz Land Grab. Dodatkowo jego twórczość obejmuje wiele singli oraz remiksów, które dotarły do szerokiego grona odbiorców.

Jednym z istotnych kroków w jego karierze było założenie SEEK Records, jednego z pierwszych wydawnictw z muzyką cyfrową. W latach 2003–2006 współtworzył także sklep z płytami winylowymi pod nazwą djmodshop, znajdujący się na antresoli w popularnym sklepie EMPiK przy ul. Marszałkowskiej 116/122. Wydawnictwo pozostawało aktywne przez pięć lat, zaczynając swoją działalność w 2005 roku.

Jego solowy projekt, który przyjął nazwę Tigermaan, zainaugurował wydaniem singla w formacie winylowym pt. „Go Forward” na brytyjskiej etykiecie Machine Gun Ibiza. Utwór ten spotkał się z pozytywnym odbiorem, w tym wyróżniłem w ogólnoświatowym magazynie „DJMAG”. Artysta założył również markę Life Is Music Entertainment oraz niszowe wydawnictwo Projection Label, które specjalizuje się w cyfrowej muzyce elektronicznej, organizując także liczne wydarzenia muzyczne.

W swoim kalendarzu działań artystycznych, szczególnie wartościowa była współpraca z Instytutem Francuskim, gdzie zorganizowano różnorodne wydarzenia kulturalne w Krakowie i Warszawie. W szczególności w 2008 roku, miało miejsce wydarzenie w popularnym krakowskim klubie Midgard, podczas którego wystąpił francuski DJ oraz producent Demon, znany z przebojowej piosenki „You Are My High”, która zdobyła nominację do nagrody Grammy. Również w Warszawie artysta dwukrotnie zapraszał Benjamina Diamonda, osobę znaną z międzynarodowego projektu Stardust, współzałożonego przez Thomasa Bangaltera (Daft Punk).

Latem 2011 roku zorganizował przyjazd do Polski Michaela Greya, gwiazdy sceny muzyki house, który zasłynął światowym hitem tanecznym The Weekend. Warto zaznaczyć, że artysta potwierdził swoją otwartość na awangardowe działania, biorąc udział w obchodach 200-lecia Fryderyka Chopina w projekcie zatytułowanym „Wariacje na 4 ręce”. Finał projektu odbył się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach 27 listopada 2010 roku.

W 2012 roku, artysta zrealizował remiks jednego z hitów lat 80. autorstwa Marka Bilińskiego, pt. „Ucieczka z Tropiku”. Utwór ten stał się ikoną i został uznany za Polski Top Wszech Czasów według słuchaczy polskiego radia programu III. Remiks ten został wydany na nowo pod tytułem Escape From The Tropics, zawierając remixy od polskich artystów, takich jak Seb Skalski, Piękny Stefan oraz Junkie Punks.

Współpraca z Bilińskim zaowocowała długotrwałą kooperacją, która umożliwiła artystom na powrót na scenę muzyczną, w głównej mierze dzięki konkursowi radiowemu, który Tigermaan zorganizował dotyczącemu remiksu „Ucieczki z tropiku”. Akcja, przeprowadzona w serwisie SoundCloud w 2011 roku, wykorzystując możliwości publikacji utworów demo, zakończyła się sukcesem. Wsparcie zapewniła rozgłośnia Planeta FM oraz prezenterka Magda Bauer. W 2014 roku, artysta wydał pierwszą oficjalną składankę najważniejszych hitów Marka Bilińskiego na płycie winylowej, zatytułowanej Best of the Best, co wymagało pełnej koordynacji działań graficznych oraz marketingowych dla tego projektu.

Dzięki wysiłkom Tigermaana, cała dyskografia Bilińskiego zyskała obecność na największych światowych platformach, takich jak Amazon i iTunes, a także wielu serwisach streamingowych.

Wczesne lata

Urodziny artysty miały miejsce w Warszawie, w dzielnicy Mokotów, a swoje dzieciństwo spędził na Ochocie. Jego matka pracowała jako fryzjerka, kosmetyczka oraz podolog, podczas gdy ojciec był związany z Zakładami Radiowymi im. Marcina Kasprzaka w Warszawie. Muzyczny talent artysty można przypisać ojcu, który w latach 70. posiadał własne pianino. W latach 80. rodzice zaczęli żyć w separacji, co doprowadziło do ich rozwodu.

Trudności rodzinne pojawiły się w czasach, gdy uczęszczał do trzeciej klasy podstawówki, co doprowadziło do problemów w nauce, w wyniku czego musiał powtarzać tę samą klasę. Po rozwodzie w 1986 roku, jego ojciec zerwał kontakty z rodziną, a próbując ustalić jego adres, milicja podjęła działania na podstawie obowiązku alimentacyjnego. Ostatecznie okazało się, że ojciec emigrował do Niemiec i zamieszkał u swojej rodziny. Po odkryciu miejsca pobytu ojca, Martin postanowił odwiedzić go i tam po raz pierwszy zetknął się z muzyką zespołu Snap! i ich hitami z Turbo B., które okazały się dla niego inspirujące. W Niemczech miał również okazję zapoznać się z nowym gatunkiem muzycznym – rapem, słuchając go w lokalnych rozgłośniach radiowych.

Aktywność obywatelska

Osoba zaangażowana w ochronę praw artystów muzyk, aktywnie uczestniczy w działaniach zmierzających do zapewnienia odpowiednich świadczeń dla twórców. Był jednym z sygnatariuszy apelu skierowanego do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który dotyczył wprowadzenia opłaty od czystych nośników. W swoim dążeniu do poprawy sytuacji prawnej artystów składał również elektroniczny podpis pod petycją w ramach akcji „Make Internet Fair”, która miała na celu ujednolicenie prawa autorskiego w cyfrowym świecie. Dodatkowo, angażuje się w inicjatywy mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i wykorzystuje drony do tworzenia filmów ilustrujących problemy smogu.

Wspiera również inicjatywy promujące jazdę na rowerze. Jako zapalony cyklista, zwraca uwagę na problemy związane z jakością powietrza, nosząc maskę antysmogową z wymiennym filtrem z aktywnego węgla. To zaangażowanie dostrzegła redakcja bloga Mobycon.com, wskazując na znaczenie tego typu działań.

W 2021 roku wziął udział w ogólnopolskim wysłuchaniu publicznym poświęconym „Krajowemu planowi odbudowy”, które miało na celu wyrażenie opinii na temat komponentu „Zielona, inteligentna mobilność”. W ten sposób ma szansę wpływać na politykę i działania w zakresie zrównoważonego rozwoju transportu.

Petycje własne

Nazwa petycjiRok utworzeniaAdresatŹródło informacji
NIE dla najbardziej szkodliwych pojazdów w miastach2019Departament Kontroli Ministerstwa Infrastruktury_
TAK dla Abolicji! NIE dla nielegalnych działań ZUS!2019Ministerstwo Finansów_
Postulaty dla Małej Skali Działalności Gospodarczej!2020Kancelaria Prezesa Rady Ministrów_

Dyskografia

Dyskografia Tigermaana obejmuje wiele interesujących wydawnictw, które ukazały się na rynku muzycznym w różnych latach. Poniżej znajduje się lista jego najważniejszych produkcji.

  • (2005) Go Forward – Machine Gun Ibiza, UK – Vinyl,
  • (2005) Da Remix EP – Tigermaan RMX – Machine Gun Ibiza, UK – Vinyl,
  • (2007) Tigermaan EP – SEEK Records,
  • (2007) Street Move – SEEK Records,
  • (2007) Kolombo – Chez Jeanne – Tigermaan Remix – Lou Lou Records, BE – Vinyl,
  • (2009) The Establishment – SEEK Records,
  • (2010) Dance Tonight – Projection Label,
  • (2011) Tropical Inception EP – Projection Label,
  • (2012) Marek Bilinski – Escape From The Tropics – Tigermaan Remix, Projection Label,
  • (2013) Deep City Presents Moontime – Projection Label,
  • (2014) Among the Clouds – Projection Label,
  • (2018) Bright Side – Projection Label,
  • (2018) Today Is Not Today – Projection Label,
  • (2019) Secret Weapon – Projection Label.

Filmy video

W tej sekcji przedstawione zostały wybrane produkcje wideo artysty Tigermaan. Oto szczegóły dotyczące jego najważniejszych prac.

NazwaRok wydaniaReżyser / ProducentTyp (Album, EP, Singiel, Inne)Źródło informacji
„In a Coma”2011DreamScene.org / Martin TigermaanTropical Inception
„I Love Krakow”2013Martin Tigermaan / Aga MaciasLive DJ Mix
„Among The Clouds”2014Martin Tigermaan / Piotr „Platoon” BorucAmong The Clouds

Gościnnie

W tej sekcji zaprezentowane są gościnne występy artysty, które miały istotny wpływ na jego karierę oraz rozpoznawalność w branży muzycznej.

Artysta – Album/SingielRokUtwórŹródło
Red – „Red Est Comme”2010„Red Est Comme” (w teledysku)_
DJ 600V – Smak B.E.A.T. Records1997„Tak jak chcesz” (na albumie jako J.Tiger)_
Krzysztof Kasowski2023„Czuję się lepiej” (w teledysku)_

Działalność biznesowa

W ciągu ostatnich lat Tigermaan znacząco wpłynął na rynek rozrywkowy.

W 2008 roku zainicjował działalność agencji Life Is Music Entertainment, która specjalizuje się w zarządzaniu artystami, organizacji koncertów oraz różnorodnych wydarzeniach.

Natomiast w 2018 roku podjął decyzję o założeniu agencji kreatywnej Lime On, co dodatkowo poszerza jego działalność w branży.

Dzieła

Wśród licznych osiągnięć autora, szczególną uwagę zwraca beletrystyka. Jego najważniejsze dzieło to powieść społeczno-obyczajowa zatytułowana Pokolenie Mata, która została wydana w 2006 roku przez wydawnictwo MyBook. Numer ISBN tej książki to 83-89770-55-5.

Genealogia

Genealogia rodziny Tigermaan jest niezwykle interesującym zagadnieniem, które zachęca do odkrywania historii przodków. Poniżej przedstawiono szczegółowe drzewo genealogiczne, które ukazuje pochodzenie tej rodziny.

_
Pradziadkowie

Michael Chmarzynski (Wtelno)

Anna Klaczyńska

Wincenty Klimek

Zofja Krumbein

Jan Bogucki

Magdlena Sałyga

Jan Frączek

Marianna Olewińska

Dziadkowie

Franz Michael Chmarzynski (1910–1940)
∞1929
Marta Zofia Klimek

Seweryn Bogucki (1907-1981)

Adela Frączek (1913-2007)

Rodzice

Zygfryd Benito Chmarzyński (1939 Bydgoszcz)
∞1966 Warszawa, rozwód 1985 Warszawa
Regina Bogucka (ur. 1942)

_

Martin Tigermaan (ur. 1974 Warszawa)

Przypisy

  1. K.A.S.A. – Czujeę się lepiey 2.0 (Nowość 16.06.2023 r.)
  2. Tigermaan feat. Zeus Zephyn III – "Among The Clouds" – teledysk. www.musicis.pl. [dostęp 15.07.2015 r.] (pol.)
  3. Wypowiedzenie Umowy SAWP 2020. www.google.com. [dostęp 20.06.2020 r.] (pol.)
  4. TAK dla Abolicji! NIE dla bezprawnych działań ZUS! [online], www.change.org [dostęp 14.05.2020 r.] (pol.)
  5. NIE dla Najbardziej trujących aut w miastach. www.avaaz.com. [dostęp 17.10.2019 r.] (pol.)
  6. SMOG atakuje Kraków - Błonia Park. [dostęp 08.02.2022 r.]
  7. SMOG atakuje Wrocław - Pollution In Wroclaw. [dostęp 08.02.2022 r.]
  8. Mobilność [online], WysluchaniaKPO [dostęp 12.04.2022 r.] (ang.)
  9. Mobycon [online], Mobycon [dostęp 05.02.2022 r.] (niderl.)
  10. POZYCJA KRS W REJESTRZE PRZEDSIĘBIORCÓW. www.krs-online.com.pl. [dostęp 27.01.2012 r.] (pol.)
  11. DJMODSHOP S C | KRS.wp.pl [online], krs.wp.pl [dostęp 12.04.2018 r.] (pol.)
  12. Martin G. Tigermaan [online], www.facebook.com [dostęp 12.04.2018 r.] (pol.)
  13. Demon [online], Discogs [dostęp 22.09.2017 r.] (ang.)
  14. Benjamin Diamond [online], Discogs [dostęp 22.09.2017 r.] (ang.)
  15. Zespół, Oficjalne otwarcie Hunter’s Club – Benjamin Diamond! [online], Muno.pl [dostęp 22.09.2017 r.] (pol.)
  16. MAREK BILIŃSKI. www.amazon.com. [dostęp 06.12.2012 r.] (ang.)
  17. MAREK BILIŃSKI. www.itunes.apple.com. [dostęp 06.12.2012 r.] (ang.)
  18. Krzysztof Tigermaan. www.tumblr.com. [dostęp 10.06.2014 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 16.02.2015 r.] (ang.)
  19. Jutro premiera teledysku RED – "Red Est Comme"! www.hip-hop.pl. [dostęp 01.06.2010 r.] (pol.)
  20. TIGERMAAN – I Love Krakow – DJ MIX & Balloon View by Aga Macias – teledysk. www.youtube.com. [dostęp 20.10.2013 r.] (ang.)
  21. Anonym.dei, BEGIN THE WEEKEND WITH MICHAEL GRAY!, 24.03.2011 r.
  22. Michael Gray – The Weekend (Official Video). Altra Moda Music 11.04.2013 r. [dostęp 22.09.2017 r.]
  23. Projection Label – Releases [online], www.junodownload.com [dostęp 15.03.2010 r.] (ang.)
  24. Emofunk – Ablum Out Now. www.beatportal.com. [dostęp 28.05.2009 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 16.05.2010 r.] (ang.)
  25. Superfuzja – Recenzja, www.muzyka.onet.pl [zarchiwizowane 04.05.2013 r.] (pol.)

Oceń: Tigermaan

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:8