Włodzimierz Marciński, urodzony 27 lipca 1948 roku w Warszawie, to postać, która odgrywa kluczową rolę w polskiej dziedzinie informatyki oraz administracji publicznej. Jako specjalista w swojej dziedzinie, zyskał reputację nie tylko jako informatyk, ale także jako urzędnik zajmujący ważne stanowiska w strukturach państwowych.
Jego praca na szczeblu centralnym sprawia, że jest osobą, która ma wpływ na rozwój i modernizację usług publicznych w Polsce.
Życiorys
Włodzimierz Marciński jest absolwentem organizacji przetwarzania danych Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Swoją karierę zawodową rozpoczął jako asystent w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie, gdzie zyskał pierwsze doświadczenia w dziedzinie nauk ścisłych. Od roku 1972 koncentruje się na zastosowaniach informatyki w administracji publicznej.
Włodzimierz Marciński był autorem wielu ważnych projektów, w tym oprogramowania narzędziowego dla komputerów produkowanych w Polsce oraz różnych systemów informatycznych, które znalazły zastosowanie w praktyce. Jego umiejętności i wiedza w dziedzinie technologii cyfrowych zaowocowały odpowiedzialnością za informatyzację placówek RP w Niemczech w latach 1988-1992.
Od 1994 roku pełnił funkcję wicedyrektora w Departamencie Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także pełnomocnika Ministra ds. rozwoju systemów informatycznych. W roku 1998 objął stanowisko I radcy w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli, gdzie odpowiadał za telekomunikację, społeczeństwo informacyjne oraz technologie teleinformatyczne. Oprócz tego, w tym samym czasie był dyrektorem Biura Informatyki w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Marciński reprezentował Polskę w grupach roboczych Rady Unii Europejskiej dotyczących telekomunikacji i e-usług, a od 2002 roku działał jako członek grupy ekspertów ds. teleinformatyki w Radzie Europy. Jego wiedza i doświadczenie sprawiły, że był dyrektorem Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w MSWiA.
Od lipca 2004 do października 2005 piastował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji. W dniu 21 grudnia 2004 roku, w imieniu Polski, zażądał wycofania projektu dyrektywy patentowej z porządku obrad Rady Unii Europejskiej. Ten krok przyczynił się do późniejszego głosowania i odrzucenia projektu przez Parlament Europejski. W uznaniu jego działań, międzynarodowa społeczność internautów zainicjowała akcję Thank you, Poland!, a Marciński otrzymał podziękowania od tysięcy osób podczas uroczystości w Sejmie.
W dniu 24 stycznia 2012 roku, Marciński został pełnomocnikiem ministra administracji i cyfryzacji do spraw rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji, a 26 czerwca 2012 roku mianowano go liderem cyfryzacji w Polsce. Od czerwca 2017 roku zajmuje stanowisko prezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego, gdzie nadal pracuje nad promowaniem rozwoju technologii informacyjnej w kraju.
Odznaczenia i wyróżnienia
Włodzimierz Marciński w swojej karierze otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń i wyróżnień, które świadczą o jego znaczących osiągnięciach zawodowych. Oto niektóre z nich:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2013),
- Srebrny Krzyż Zasługi (1997),
- Odznaka honorowa za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej (2024),
- nagroda Info Star za popularyzację zagadnień informatyki (2012).
Przypisy
- PaulinaP. Giersz PaulinaP., Odznaka Honorowa za Zasługi dla Komunikacji Elektronicznej dla W. Marcińskiego [online], Polskie Towarzystwo Informatyczne, 23.09.2024 r. [dostęp 07.11.2024 r.]
- Włodzimierz Marciński odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski [online], Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, 09.05.2013 r. [dostęp 10.05.2013 r.]
- Gwiazdkowy prezent od rządu [online], 21.12.2004 r. [dostęp 28.09.2020 r.]
- Włodzimierz Marciński [online], Polskie Towarzystwo Informatyczne [dostęp 28.09.2020 r.]
- a b c BarbaraB. Wizimirska BarbaraB. (red.), Rocznik Polskiej Polityki Zagranicznej, Warszawa: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, 1996 r. Brak numerów stron w książce.
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23.10.1997 r. o nadaniu odznaczeń. (M.P. z 1998 r. nr 5, poz. 72).
- Thank you, Poland!
- "Thank Poland" Ceremony in Warsaw Parliament, ffii.org
- Patenty: dyrektywa została odrzucona, Computerworld
- Biblioteka Jagiellońska
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Zofia Morecka | Michał Masłowski (profesor) | Józef Hurwic | Grzegorz Białkowski | Jerzy Holzer | Dariusz Kupiecki | Czesław Deptuła | Henryk Karpiński | Krzysztof Jażdżewski | Jerzy Loth | Paweł Staniszewski | Andrzej Kunert | Jerzy Pieńkos | Jerzy Wolszczan | Ewa Geller | Wojciech Albiński | Wincenty Lutosławski | Kazimierz Funk | Juliusz Zakrzewski | Adam PszczółkowskiOceń: Włodzimierz Marciński