Krzysztof Jażdżewski


Krzysztof Henryk Jażdżewski, które urodził się 27 listopada 1938 roku w Warszawie, jest uznawanym polskim uczonym oraz profesorem nauk przyrodniczych. Specjalizuje się w hydrobiologii i biologii morskiej, koncentrując się w szczególności na faunie polarnych obszarów. Jego prace naukowe w tej dziedzinie przyczyniły się znacząco do rozwoju wiedzy o ekosystemach tych nieprzyjaznych, ale fascynujących regionów.

Warto także wspomnieć, że Krzysztof Jażdżewski jest synem profesora archeologii Konrada Jażdżewskiego, co podkreśla jego rodzinne tradycje naukowe i intelektualne, które niewątpliwie miały wpływ na jego karierę akademicką.

Życiorys

Krzysztof Jażdżewski uzyskał doktorat z nauk przyrodniczych w zakresie zoologii w 1967 roku. Dwadzieścia osiem lat później, w roku 1975, zdobył doktora habilitowanego w obszarze nauk biologicznych, specjalizując się w zoologii. Obecnie pełni istotne funkcje, będąc przewodniczącym Komitetu Zoologii oraz zastępcą przewodniczącego Komitetu Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk.

Jażdżewski jest ściśle związany z Katedrą Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1990–1996 sprawował stanowisko Prorektora UŁ ds. Nauki, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój instytucji.

W latach 1975/76, wspólnie z Krzysztofem Opalińskim i Maciejem Rembiszewskim, brał udział w wyprawie organizowanej z pomocą władz wydziału II PAN. Ekspedycja, która obfitowała w sukcesy połowowe, odbyła się na statkach „Profesor Siedlecki” oraz „Tazar”, pod przewodnictwem doc. Daniela Dudkiewicza, a nadzorem naukowym kierował doc. dr hab. S. Rakusa-Suszczewski.

W 1993 roku Krzysztof Jażdżewski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2001 roku wyróżniony Medalem im. Profesora Kazimierza Demela, co stanowi uznanie jego osiągnięć w dziedzinie naukowej.

Przypisy

  1. Prof. zw. dr hab. Krzysztof Henryk Jażdżewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.12.2021 r.] 
  2. http://www.arctowski.pl/index.php?p=123 [dostęp 27.03.2018 r.]
  3. Morski Instytut Rybacki [dostęp 27.03.2018 r.]
  4. Katedra Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii UŁ, Zakład Biogeografii i Ekologii Bezkręgowców [dostęp 20.10.2009 r.]
  5. Monitor Polski, poz. 70

Oceń: Krzysztof Jażdżewski

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:19