UWAGA! Dołącz do nowej grupy Warszawa - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Władysław Godik


Władysław Jakub Godik, powszechnie uznawany także pod różnymi nazwiskami, takimi jak Wolko Godik, Willy Godik oraz Vladislav Godi, to postać, która odcisnęła swoje piętno na polskiej kulturze muzycznej i teatralnej. Urodził się 1 kwietnia 1892 roku w Warszawie, a jego życiorys jest świadectwem bogatej kariery artystycznej.

Nie tylko śpiewał, ale również pełnił rolę aktora oraz reżysera, wzbogacając scenę o swoje talenty i charyzmę. Zmarł 18 grudnia 1952 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie dorobek, który do dziś inspiruje wielu artystów.

Życiorys

Władysław Godik to postać, której życie i kariera łączą się z bogatym światem sztuki. Po ukończeniu szkoły średniej w Warszawie, podjął decyzję o rozpoczęciu studiów weterynaryjnych w 1911 roku. Jednakże, z powodu trudnej sytuacji politycznej, musiał już w tym samym roku emigrować do Rosji. W Charkowie rozpoczął występy w cyrku, co okazało się początkiem jego artystycznej kariery. Następnie przeniósł się do Kijowa, gdzie występował w operetce.

W latach 1915-1918 Godik zdobył popularność jako konferansjer w teatrze rewiowym w Wiedniu, co przyczyniło się do jego rozwoju jako artysty. Po zakończeniu I wojny światowej, w 1918 roku, powrócił do ojczystej Polski. W okresie od 1920 do 1928 roku występował w Teatrze Azazel, a jego życie prywatne związane było prawdopodobnie z Olą Lilith, co stanowi ważny aspekt jego biografii.

W 1924 roku Godik zadebiutował w filmie, grając w produkcji „Ślubowanie”, reżyserowanej przez Zygmunta Turkowa. W latach 1929-1932 swoje artystyczne umiejętności rozwijał w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Polski w latach 1933-1939 występował w teatrach żydowskich, które odgrywały istotną rolę w kulturze tamtych czasów.

W dniu wybuchu II wojny światowej Godik znalazł się na terenach, które zostały włączone do ZSRR. W okresie od 1939 do 1941 roku był aktywny w teatrze żydowskim w Białymstoku, a następnie w Moskwie. W 1942 roku wstąpił do Armii Czerwonej, a po ranach odniesionych podczas walk, powrócił do aktywności artystycznej, występując w Teatrze Miniatur oraz od 1944 w Teatrze 1 Armii Wojska Polskiego.

Po zakończeniu wojny, Godik osiedlił się w Łodzi, gdzie grał w Teatrze Wojska Polskiego. Z kolei od 1946 roku do końca swojego życia związany był z Teatrem Polskim w Warszawie. Jego niezapomnianą rolą filmową pozostaje postać krawca Libermana w filmie „Ulica Graniczna”, wyreżyserowanym przez Aleksandra Forda w 1948 roku.

W 1950 roku artysta otrzymał Państwową Nagrodę Artystyczną III stopnia, za rolę Kovacsa w sztuce „Sprawa Pawła Eszteraga” autorstwa Sandora Gergelyego, prezentowanej w Państwowym Teatrze Kameralnym w Warszawie. Został również odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski na mocy postanowienia prezydenta Bolesława Bieruta z 10 września 1952 roku.

Władysław Godik zmarł w Warszawie, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A23-tuje-3). Jego życie i osiągnięcia artystyczne pozostają istotnym elementem polskiego dziedzictwa kulturowego.

Przypisy

  1. Przyznanie Państwowych Nagród Naukowych i Artystycznych. „Nowa Kultura”. Rok I, Nr 19, s. 1, 06.08.1950 r. Warszawa: Związek Literatów Polskich. [dostęp 16.08.2024 r.]
  2. M.P. z 1952 r. nr 82, poz. 1311 „za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki”.
  3. Lista pochowanych. Władysław Godik. um.warszawa.pl. [dostęp 11.03.2018 r.]

Oceń: Władysław Godik

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:17