Andrzej Bieńkowski, uznany polski artysta malarz, przyszło mu na świat 24 września 1946 roku w stolicy Polski, Warszawie. W swojej wszechstronnej karierze łączył różne dziedziny sztuki i nauki, stając się także znanym etnografem i pisarzem.
Życiorys
Andrzej Bieńkowski, syn Władysława Bieńkowskiego, który żył w latach 1906–1991, był zaangażowanym działaczem politycznym, socjologiem oraz publicystą. Jego matka, Flory z d. Zaborowskiej, urodziła się w 1909 roku i była uznawaną powieściopisarką, poetką oraz dramatopisarką. Andrzej ma również siostrę, Ewę Bieńkowską, która jest cenioną eseistką.
Obrazopisarz kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczęszczał na Wydział Malarstwa w pracowni Jana Cybisa oraz na Wydziale Grafiki. Swój dyplom zdobył w 1971 roku. Przez niemal cztery dekady, od 1980 do 2019 roku, był związany z Wydziałem Wzornictwa warszawskiej ASP, gdzie pełnił rolę wykładowcy, a od roku 1995 również jako profesor, prowadząc pracownię malarstwa i rysunku.
W 1980 roku rozpoczął indywidualne badania etnograficzne w ramach projektu Muzyka Odnaleziona. Jego głównym przedmiotem zainteresowania stała się wieś z jej różnorodnymi problemami, a także muzyka oraz historia muzykantów-wiejskich artystów. W swoich poszukiwaniach Andrzej zajmuje się instrumentami, a także ich odnawianiem i rekonstrukcją dawnych kapel wiejskich.
Artysta współpracował z warszawskim Domem Tańca, a także prezentował swoje nagrania w 2 programie PR. Wraz z Marią Baliszewską brał udział w audycjach pt. Muzyka Odnaleziona i był gościem w magazynie „Źródła” prowadzonym przez Annę Szewczuk-Czech. Jego działalność dokumentacyjna obejmowała zbieranie materiałów oraz nagrań w rejonach takich jak Radomsko, Rawa, Łódź, a z czasem również w Lubelszczyźnie, na Ukrainie i Białorusi.
Podczas swoich podróży do wsi, Andrzej Bieńkowski zdołał zgromadzić prywatne archiwum etnograficzne, które zawiera bogaty zbiór nagrań audio, video oraz zdjęć, w tym również tych archiwalnych. Publikuje swoje zbiory dotyczące muzyki wiejskiej w wydawnictwie Muzyka Odnaleziona. W 2012 roku wspólnie z małżonką Małogrzatą Bieńkowską założył fundację Muzyka Odnaleziona, która koncentruje się na porządkowaniu, digitalizacji oraz udostępnianiu zgromadzonego archiwum etnograficznego.
Twórczość
Andrzej Bieńkowski, znany polski malarz, zadebiutował na artystycznej scenie w latach 70. Jego twórczość od samego początku koncentrowała się na sztuce figuratywnej, gdzie wrażenia groteski i ironii odgrywały znaczącą rolę. W swoich dziełach artysta stwarzał fantastyczne istoty, które wypełniały jego obrazy oraz gwasze.
W latach 80. XX wieku zauważalna stała się Fascynacja wiejskim życiem i folklorem. W pracach Bieńkowskiego zaczęły się pojawiać postacie lokalnych muzykantów. U artysty wytworzyło się silne poczucie, iż dokumentuje on rzeczywistość, która wkrótce ma szansę zniknąć, co rzeczywiście miało miejsce. W okolicach roku 2009 Bieńkowski ponownie wrócił do stworzonego przez siebie fikcyjnego świata, tworząc kompozycje, które były w zasadzie zbiorem wspomnień oraz anegdot, przypominających nieco komiks na płótnie.
Ważniejsze wystawy
W ciągu swojej kariery artystycznej, Bieńkowski miał kilka znaczących wystaw, w tym:
- 1976 – Galeria Viotii, Turyn,
- 1980 – Galeria Studio, Warszawa „Niewidzialna dziewica” (wspólnie z T. Ciecierskim, Ł. Korolkiewiczem),
- 1983 – Galeria Hansa Barlacha, Hamburg, Niemcy,
- 1984 – Pracownia autora, Warszawa (wraz z Elżbietą Sikorską),
- 1987 – Galeria Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Warszawa,
- 1988 – Pracownia Dziekanka, Warszawa (malarstwo, fotografie),
- 1988 – Galeria Brantebjorg, Nykobing, Dania,
- 1989 – Galeria Pokaz, Warszawa (fotografie, video),
- 1990 – Instytut Polski, Sztokholm, Szwecja,
- 1990 – Galeria Vision, Sztokholm, Szwecja,
- 1994 – Galeria ZPAP, Warszawa,
- 1995 – Muzeum im. O. Kolberga, Przysucha „Świat obok nas”,
- 1996 – Dom tańca „Wiejscy muzykanci” (fotografie),
- 1999 – Galeria Aula, ASP Warszawa (wraz z Łukaszem Korolkiewiczem, Włodzimierzem Pawlakiem, Jackiem Sempolińskim),
- 2000 – Galeria Studio, Warszawa (wraz z Teodorem Bokiem),
- 2001 – Ambasada Polska, Tokio, Japonia (malarstwo, fotografie, video),
- 2001 – Muzeum im. O. Kolberga, Przysucha (fotografie, video),
- 2002 – Rudolstadt, Niemcy (fotografie, video),
- 2006 – Muzeum im. K. Pułaskiego, Warka,
- 2008 – Muzeum Wsi Radomskiej, Radom (fotografie),
- 2009 – Muzeum Mazowieckie w Płocku (fotografie, zbiór instrumentów, video),
- 2009 – Muzeum im. O. Kolberga, Przysucha (fotografie),
- 2009 – Galeria Gardzienice, Lublin (malarstwo, fotografie).
Pozostała twórczość Bieńkowskiego
- „Ostatni wiejscy muzykanci-ludzie, obyczaje, muzyka”,
- muzyka”, książka nominowana do Nagrody Mediów Publicznych Cogito w 2008 roku oraz Nagrody Literackiej Gdynia w 2008 roku,
- „1000 kilometrów muzyki. Warszawa-Kijów”,
- film dokumentalny z badań terenowych, dotyczący żydowskiej muzyki w repertuarze wiejskich muzykantów – Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów.
Odznaczenia i nagrody
Andrzej Bieńkowski, uznawany malarz, wyróżnił się licznymi nagrodami i odznaczeniami, które potwierdzają jego znaczący wkład w sztukę. Jego osiągnięcia obejmują:
- nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Pięknych w Szczecinie w 1974 roku,
- nagrodę przyznaną na Międzynarodowym Konkursie na plakat poświęcony Prawom Człowieka, który miał miejsce w Strasburgu, Francja w 1974 roku,
- nagrodę za debiut malarski od Towarzystwa Sztuk Pięknych w Warszawie w 1976 roku,
- nagrodę Rektora II stopnia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1987 roku,
- złotą odznakę ZPAP, którą otrzymał w Warszawie w 1993 roku,
- nagrodę Rektora I stopnia z ASP Warszawa w 1990 roku,
- nagrodę im. Oskara Kolberga w 1995 roku,
- nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w roku 2008,
- srebrny medal Gloria Artis, który odebrał w 2014 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Stanisław Lipski (kompozytor) | Władysław Godik | Władysław Gumiński | Rena Tomaszewska | Janusz Kaniewski | Adam Jezierski (aktor) | Władysław Ostrowski (malarz) | Maja Lidia Kossakowska | Miriam Aleksandrowicz | Konstancja Turczynowicz | Katarzyna Maciejko-Kowalczyk | Wiesław Lange | Karolina Kozak | Witold Bieliński | Liliane de Kermadec | Dagmara Bąk | Jacek Romańczuk | Materatz | Maria Żaboklicka-Budzichowa | Ludwik SzmaragdOceń: Andrzej Bieńkowski (malarz)