Władysław Bułhak (historyk)


Władysław Wojciech Bułhak, urodzony 23 lutego 1965 roku w Warszawie, to wybitny historyk oraz specjalista w dziedzinie historii polskiego wywiadu. Jego praca ma znaczący wpływ na zrozumienie tej kluczowej dla kraju tematyki, a jego doświadczenie wzbogaca dorobek naukowy w tej branży.

Obecnie Władysław Bułhak jest pracownikiem Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), gdzie angażuje się w różnorodne projekty edukacyjne związane z historią Polski. Jego zaangażowanie, a także wiedza merytoryczna, sprawiają, że jest cenionym ekspertem w swoim obszarze.

Interesujące jest również to, że Władysław jest synem Henryka Bułhaka i ma siostrę, Ewę Konstancję Bułhak, której działalność również przyciąga uwagę w kontekście historycznym.

Życiorys

Władysław Bułhak to wybitny historyk, którego edukacja rozpoczęła się w XLI LO im. Joachima Lelewela w Warszawie. Następnie kontynuował swoje studia w Uniwersytet Warszawski, gdzie ukończył studia w 1990 roku.

W 1998 roku obronił swoją pracę doktorską, która dotyczyła orientacji rosyjskiej w obozie narodowym na przełomie XIX i XX wieku. Praca ta została zrealizowana w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. W swojej karierze zawodowej pełnił różnorodne funkcje, stając się ekspertem w Ośrodku Studiów Wschodnich oraz w Departamencie Studiów Strategicznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Moskwie zdobył cenne doświadczenie, któremu towarzyszyła praca w public relations. Od 2000 roku związał się z Biurem Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie pełnił szereg istotnych ról. W latach 2000-2006 był zastępcą dyrektora BEP, a następnie od 2006 do 2011 roku sprawował funkcję naczelnika Wydziału Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Bibliotecznych.

W 2011 roku powrócił na stanowisko zastępcy dyrektora BEP, co świadczy o zaufaniu, jakim cieszył się w instytucji. W okresie 2000-2006 pełnił również rolę redaktora naczelnego „Biuletynu IPN”, a także był członkiem redakcji renomowanego półrocznika „Pamięć i Sprawiedliwość”. Jego dorobek naukowy obejmuje publikacje w wielu uznawanych czasopismach, w tym w „Przeglądzie Historycznym”, „Kwartalniku Historycznym”, „Niepodległości”, „Przeglądzie Wschodnim”, „Studiach z dziejów ZSRR i Europy Środkowej”, „Arcanach”, „Zeszytach Historycznych” oraz „Mówią Wieki”.

Odznaczenia

W ciągu swojej kariery Władysław Bułhak otrzymał kilka istotnych wyróżnień, które podkreślają jego osiągnięcia oraz wkład w historię. W 2010 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, co jest jednym z najwyższych odznaczeń przyznawanych w Polsce.

Rok później, w 2011, otrzymał Kombatancki Krzyż Pamiątkowy „Zwycięzcom”, przyznawany przez Związek Kombatantów RP i Byłych Żołnierzy Wojska Polskiego , co również świadczy o jego znaczącym wkładzie w życie publiczne i historię naszego kraju.

Wybrane publikacje

Włodzimierz Bułhak, jako ceniony historyk i badacz, pozostawił po sobie szereg istotnych publikacji, które wnosiły wiele do zrozumienia polskiej historii oraz dynamiki międzynarodowych relacji. Poniżej znajduje się lista jego wybranych prac:

  • Dmowski, Rosja i kwestia polska. U źródeł orientacji rosyjskiej obozu narodowego 1886–1908, Warszawa 2000,
  • Wywiad i kontrwywiad Armii Krajowej, Warszawa 2008,
  • Wywiad PRL a Watykan 1962-1978, Warszawa 2019.

Przypisy

  1. M.P. z 2011 r. nr 3, poz. 36
  2. a b Tomasz Wituch, Bogdan Stolarczyk Studenci Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego 1945-2000, wyd. Arkadiusz Wingert, Kraków 2010, s. 625

Oceń: Władysław Bułhak (historyk)

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:10