Bogdan Gadomski


Bogdan Gadomski to postać o zainteresowaniach skupionych na dziejach polskiego ruchu robotniczego. Urodził się 6 czerwca 1935 roku w Warszawie, co czyni go ważnym członkiem generacji historyków badających istotne aspekty historii Polski.

Wyróżniony w 2010 roku Nagrodą Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego, Gadomski zyskał uznanie za swoje badania, które przyczyniły się do zgłębienia wiedzy na temat tego kluczowego okresu w polskiej historii.

Życiorys

W 1959 roku, po zakończeniu studiów z zakresu historii na Uniwersytecie Warszawskim, rozpoczął swoją zawodową karierę. W okresie od 1977 do 1987 roku pełnił obowiązki kierownika Pracowni Historycznej na Politechnice Warszawskiej, gdzie jego zaangażowanie przyczyniło się do rozwoju badań historycznych.

Później podjął pracę w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego w Warszawie, kontynuując swoją pasję do historii i edukacji. Jego działalność obejmowała również redagowanie treści w „Kwartalniku Historii Ruchu Zawodowego”, gdzie działał jako sekretarz redakcji. Dodatkowo, był aktywnym członkiem redakcji Słownika biograficznego działaczy polskiego ruchu robotniczego oraz autorem licznych haseł do Polskiego Słownika Biograficznego.

W 2010 roku, za swoją książkę pt. „Biografia agenta. Największy agent policji politycznej II RP. Józef-Josek Mützenmacher (1903–1947)”, został uhonorowany prestiżową Nagrodą Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego, co podkreśla jego znaczący wkład w badania nad historią Polski.

Wybrane publikacje

Oto wybrane publikacje autorstwa Bogdana Gadomskiego, które odzwierciedlają jego wkład w literaturę oraz badania nad ruchem robotniczym i historią regionów. Publikacje te pokazują zarówno stronę teoretyczną, jak i praktyczną w kontekście pracy społecznej oraz zawodowej.

  • (redakcja) Budowali i walczyli. Wspomnienia działaczy klasowego ruchu zawodowego robotników budowlanych, oprac. i wstęp Bogdan Gadomski, Warszawa: Wydawnictwo Związkowe CRZZ 1970,
  • Stanisław Sławiński, Od Borów Tucholskich do Kampinosu, oprac. Bogdan Gadomski, wy. 2, Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 1973,
  • Tramwajarze warszawscy wczoraj i dziś, pod red. Bogdana Gadomskiego, wstęp i biografie napisał B. Gadomski, wspomnienia i listę strat oprac. Leonard Dubacki, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe 1982,
  • Biografia agenta: Józef-Josek Mützenmacher (1903-1947), Warszawa: Wydawnictwo Tedson 2009.

Przypisy

  1. Bogdan Gadomski laureatem nagrody im. Moczarskiego. wprost.pl. [dostęp 27.01.2016 r.]
  2. Recenzje: Paweł Samuś, „Rocznik Łódzki” 57 (2010), s. 247-251; Piotr Gontarczyk, „Dzieje Najnowsze” 43 (2011), nr 2, s. 185-191

Oceń: Bogdan Gadomski

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:6