Witold Sielewicz


Witold Władysław Sielewicz, urodzony 1 grudnia 1955 roku w Warszawie, jest osobą o bogatym dorobku zarówno w sferze samorządowej, jak i prywatnej. Jest polskim przedsiębiorcą oraz działaczem opozycji w czasie PRL, co nadało mu znaczną rolę w historii polskiego życia politycznego.

Pełnił również funkcję wiceburmistrza Żoliborza, gdzie zaangażował się w rozwój lokalnej społeczności oraz promowanie initjatyw na rzecz mieszkańców.

Życiorys

Witold Sielewicz jest osobą, która osiągnęła wiele w swoim życiu i karierze. UkończyłXXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie, a następnie kontynuował naukę na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej, gdzie studia ukończył w 1981 roku. W 2001 roku uzyskał dyplom warszawskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu.

Na początku kariery zaangażował się w działalność Komitetu Obrony Robotników, publikując artykuły w czasopiśmie „Robotnik” oraz współpracując z drugoobiegowym wydawnictwem NOWa. Pracował w Stołecznym Ośrodku Elektronicznej Techniki Obliczeniowej oraz w Polskim Radiu. W latach 1980-1981 pełnił funkcję drukarza w Regionie Mazowsze NSZZ „Solidarność”, a po tym czasie związał się z biurem NZS. Po wprowadzeniu stanu wojennego, spędził ponad 11 miesięcy w internowaniu.

Po zakończeniu internowania Sielewicz prowadził własną firmę remontową oraz zajmował się gospodarstwem rolnym. W 1990 roku został wybrany na radnego gminy Raszyn w wyborach samorządowych z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Po wyborach, stał się członkiem zarządu gminy, a równocześnie delegatem do sejmiku województwa stołecznego.

Jako wiceburmistrz gminy Raszyn zajmował się m.in. strategią rozwoju gminy oraz aktywnie uczestniczył w tworzeniu koncepcji budowy centrum handlowego w Jankach. W 1994 roku z ramienia Unii Wolności i Samorządności uzyskał mandat radnego w gminie Nadarzyn. W latach 1998-2003 sprawował funkcję zastępcy dyrektora zarządu Dzielnicy Ochota Gminy Centrum, a w 2006 roku został mianowany wiceburmistrzem dzielnicy Żoliborz.

W ciągu swojej kariery politycznej był członkiem różnych ugrupowań, w tym ROAD, Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności. W 2005 roku przystąpił do Partii Demokratycznej – demokraci.pl, a następnie objął przewodnictwo lokalnego ugrupowania Projekt Żoliborz, które zdobyło 4 mandaty w radzie dzielnicy w wyborach samorządowych 2010, co pozwoliło mu na kontynuowanie pracy jako wiceburmistrz.

Sielewicz jest również aktywnym działaczem społecznym. Należy do władz Fundacji „Samostanowienie” oraz Fundacji Wschodniej im. Jerzego Giedroycia, a także Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Pełni też rolę przewodniczącego komisji rewizyjnej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości. Otrzymał wiele wyróżnień, w tym Nagrodę Polonii (1984) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999) za zasługi dla kultury niezależnej. W 2009 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 roku przyznano mu Krzyż Wolności i Solidarności.

Przypisy

  1. M.P. z 2016 r. poz. 331
  2. M.P. z 2009 r. nr 32, poz. 457
  3. Nota biograficzna na stronie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości. [dostęp 04.03.2016 r.]
  4. Michał Wojtczuk: Wyniki wyborów do rad dzielnic: PO zyskuje, PiS traci. gazeta.pl, 23.11.2010 r. [dostęp 15.02.2016 r.]

Oceń: Witold Sielewicz

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:15