Tomasz Józef Sakiewicz to nie tylko znana postać w polskiej polityce, ale również znakomity dziennikarz i publicysta. Urodził się 31 grudnia 1967 roku w Warszawie, gdzie rozpoczął swoją bogatą karierę zawodową. Od 2005 roku pełni funkcję redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”, a od 2011 roku również „Gazety Polskiej Codziennie”.
Warto także zaznaczyć, że Tomasz Sakiewicz, od 2021 roku, jest prezesem zarządu spółki Telewizja Republika S.A oraz redaktorem naczelnym Telewizji Republika. Jego zainteresowanie mediami oraz zaangażowanie w działalność publiczną tylko potwierdzają jego znaczącą rolę w kształtowaniu opinii publicznej w Polsce.
Życiorys
Tomasz Sakiewicz, znany dziennikarz i działacz społeczny, rozpoczął swoją edukację na kierunku psychologia, stosując się do specjalizacji w zakresie psychologii dziecięcej. Niestety, jego studia nie zostały finalnie ukończone, a on sam uzyskał jedynie absolutorium. W latach 80. angażował się aktywnie w działalność ruchów takich jak Oazowy oraz Muminkowy, które miały na celu pomoc dzieciom z upośledzeniem umysłowym.
Jego aktywność obejmowała także konspiracyjne struktury w liceach na Żoliborzu, Ruch Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów. Współpracował z wydawnictwami funkcjonującymi w drugim obiegu, m.in. „Słowem Niepodległym” oraz „Wiadomościami Codziennymi”. W 1989 roku był jednym z współzałożycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, z którego jednak wycofał się z życia politycznego już w 1991 roku.
W okresie 1991-1992 pełnił funkcję dziennikarza w „Nowym Świecie”, a w 1992 roku zainicjował powstanie nowego tygodnika, który od 1993 roku ukazuje się pod nazwą „Gazeta Polska”. Redagował go Piotr Wierzbicki. Sakiewicz był członkiem redakcji tego czasopisma, a w 2005 roku zajął stanowisko redaktora naczelnego tygodnika, który jest wydawany przez Niezależne Wydawnictwo Polskie. W 2011 roku dołączył również do redakcji dziennika „Gazeta Polska Codziennie”, który jest publikowany przez Forum SA.
Jako prezes zarządu Niezależnego Wydawnictwa Polskiego sp. z o.o. został wybrany ponownie w 2019 roku. Obok tego, jest członkiem zarządu Słowo Niezależne Sp. z o.o., wydawcy miesięcznika „Niezależna Gazeta Polska”, który obecnie funkcjonuje jako „Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo”, a także serwisu internetowego Niezalezna.pl. Sakiewicz był także wiceprezesem zarządu Telewizja Republika S.A., która zarządza stacją Telewizja Republika.
W latach 2006–2009 pracował w Programie I Polskiego Radia, gdzie do 2007 roku prowadził wywiady w programie „Sygnały dnia”. W późniejszym okresie, w latach 2007–2010, prowadził program publicystyczny „Pod prasą” w TVP1.
W styczniu 2013 roku został wiceprezesem zarządu (ds. marketingu i rynku abonenckiego) Telewizji Niezależnej S.A., która zarządza stacją Telewizja Republika. W lipcu 2013 roku objął stanowisko wiceprezesa zarządu Telewizji Republika S.A. A w maju 2021 został prezesem tego zarządu, a miesiąc wcześniej został redaktorem naczelnym Telewizji Republika, po Dorocie Kani, która objęła redaktora naczelnego polskiej grupy wydawniczej Polska Press.
Od 2013 roku, na antenie Telewizji Republika, nieprzerwanie prowadzi autorską audycję „Polityczna kawa”. Oprócz tego współprowadził program „Studio republika” z Ewą Stankiewicz. Sakiewicz jest również autorem książek takich jak „Bajki dla Marysi i Alicji” (2011) oraz „Bajki dla Kostka i Mateusza” (2019). Ponadto, współpracował nad książką „Układ” (2003 z Elizą Michalik) oraz „Flaki z nietoperza”. Jego twórczość obejmuje także pozycje jak „Partyzant Wolnego Słowa” (2013), „Testament I Rzeczypospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego” (2014) oraz „Zasypani” (2015).
Sprawy sądowe
W kwietniu 2017 roku, w wyniku decyzji Sądu Najwyższego, Tomasz Sakiewicz publicznie przeprosił Milana Suboticia, który pełnił funkcję sekretarza programowego w TVN. Przeprosiny były konsekwencją artykułu opublikowanego w „Gazecie Polskiej” w 2006 roku, w którym fałszywie stwierdzono, że Subotic współpracował z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi po 1993 roku.
Oprócz tego, Sakiewicz spotkał się z konsekwencjami prawnymi w związku z jego wypowiedzią dotyczącą Krzysztofa Hejkego, którą wygłosił w wywiadzie opublikowanym 6 czerwca 2009 roku w tygodniku „Polityka”. W wyniku naruszenia dóbr osobistych, Sąd skazał go, co skutkowało jego przeprosinami w lutym 2015 roku.
Dnia 24 kwietnia 2019 roku, na mocy wyroku Sądu Okręgowego, Tomasz Sakiewicz został zobowiązany do przeproszenia Bartosza Kramka na łamach „Gazety Polskiej”, z własnym podpisem. W 2020 roku marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki zdecydował się złożyć prywatny akt oskarżenia o zniesławienie przeciwko Sakiewiczowi.
Poglądy
W swoich poglądach Tomasz Sakiewicz zdecydowanie wyraża sprzeciw wobec aborcji. Jest zwolennikiem takich działań dziennikarskich, które pozwalają na swobodne wyrażanie osobistych opinii. W kontekście katastrofy samolotu Tu-154 w Smoleńsku, wyraził wątpliwości co do zaprezentowanego wyjaśnienia, stawiając hipotezę, iż mogło dojść do zamachu, zamiast wypadku. W 2021 roku posunął się do stwierdzenia, że ofiary tego tragicznego zdarzenia były mordowane.
Sakiewicz jest inicjatorem powstania Klubów „Gazety Polskiej”, które w sposób aktywny zaangażowały się w kampanię wyborczą kandydata przesuniętego przez Prawo i Sprawiedliwość, Andrzeja Dudy przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku. Po tym, jak PiS wygrał wybory parlamentarne w tym samym roku, przyznał, że znaczącą rolę w tym sukcesie odegrały także Kluby GP.
8 lutego 2020 roku, ponad członkami Klubów GP, uczestniczył w manifestacji, która wyrażała poparcie dla tzw. reformy wymiaru sprawiedliwości, zainicjowanej przez rząd PiS. W grudniu 2017 roku, Sakiewicz jasno zadeklarował, że jeśli prezydent dopuści się dymisji Antoniego Macierewicza, nie zagłosuje w przyszłości na Andrzeja Dudę, niezależnie od tego, kto miałby zająć jego miejsce, nawet jeśli byłby to Tusk. Macierewicz został odwołany w następnym miesiącu.
W perspektywie wyborów parlamentarnych w 2019 roku, wezwał kandydatów reprezentujących Kukiz’15 oraz Konfederację do wycofania się z udziału w wyborach, co miało przyczynić się do stworzenia większości parlamentarnej z rządem PiS.
Życie prywatne
Tomasz Sakiewicz jest osobą, której historia rodzinna pełna jest znaczących postaci. Jego ojciec, Ryszard Sakiewicz, urodził się w 1932 roku i był zaangażowany w działalność społeczną jako członek Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej oraz Związku Młodzieży Socjalistycznej. Był także działaczem „Solidarności” i aktywnym uczestnikiem Akcji Katolickiej. Jego dziadek, Ludwik Sakiewicz, to żołnierz Legionów Polskich oraz obrońca Lwowa, który poświęcił życie w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz za swoją działalność w ZWZ. W rodzinie Tomasza znajdował się również Walerian Raba.
Tomasz ma również brata Michała, co podkreśla jego silne więzi rodzinne. Jako ojciec czworga dzieci, Tomasz Sakiewicz z pierwszego małżeństwa wychowuje dwie córki: Marię i Alicję. Obecnie jest żonaty z Dagny Gitis, lekarzem ginekologiem. Razem adoptowali dwóch synów – bliźniaków Konstantego i Mateusza.
Rodzice chrzestni Konstantego, w tym Antoni Macierewicz, są również dobrze znani w polskim społeczeństwie, co podkreśla znaczenie i wpływ, jaki miała na jego życie rodzina Sakiewiczów.
Odznaczenia
W 2014 roku Tomasz Sakiewicz został wyróżniony medalem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, instytucji doradczo-społecznej działającej przy Prezydencie Ukrainy. Jego działania zaowocowały również innymi prestiżowymi odznaczeniami.
23 marca 2021 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Węgierskiego Zasługi z rąk prezydenta Węgier Jánosa Ádera, co podkreśliło jego znaczący wkład w relacje między Polską a Węgrami.
Na arenie międzynarodowej, 29 września 2021 roku, w Rzymie, został uhonorowany nagrodą „Fontane di Roma”, co stanowi dodatkowe potwierdzenie jego działalności w sferze publicznej.
11 listopada 2021 roku, podziękowanie za jego wsparcie w upamiętnieniu stulecia Powstań Śląskich, przekazał mu marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski w postaci „Gwiazd Górnośląskiej”.
Najświeższym osiągnięciem jest odznaczenie Złotym Medalem Stowarzyszenia Ukraińskich Prawników, które miało miejsce 14 kwietnia 2023 roku. To wyróżnienie zostało przyznane „za rozwój wolności słowa”, co odzwierciedla jego zaangażowanie w obronę praw podstawowych.
Przypisy
- Złoty Medal Stowarzyszenia Ukraińskich Prawników dla red. Sakiewicza. „Za rozwój wolności słowa” [online], niezalezna.pl [dostęp 24.05.2023 r.]
- Ryszard Kapuściński o węgierskim odznaczeniu: To docenienie działań Klubów „Gazety Polskiej” [online], Kluby Gazety Polskiej, 28.04.2021 r. [dostęp 01.12.2021 r.]
- TYDZIEŃ W KLUBACH „GP” I Prezydent Węgier docenił pracę Klubów „Gazety Polskiej” [online], Kluby Gazety Polskiej, 12.05.2021 r. [dostęp 01.12.2021 r.]
- „Fontane di Roma”. Tomasz Sakiewicz i Dominika Zamara z prestiżową nagrodą! – Niezależna [online], niezalezna.pl [dostęp 30.11.2021 r.]
- W podziękowaniu za krzewienie historycznej prawdy – Serwis Województwa Śląskiego [online], slaskie.pl [dostęp 30.11.2021 r.]
- Tomasz Sakiewicz: Znamy prawdę o Smoleńsku. salon24.pl, 22.09.2021 r. [dostęp 22.10.2021 r.]
- Tomasz Sakiewicz: W Smoleńsku był zamach. Przekazałem prokuraturze wszystkie dowody. wiadomosci.onet.pl, 05.04.2014 r. [dostęp 21.10.2021 r.]
- Tomasz Sakiewicz prezesem zarządu Telewizji Republika [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 11.08.2021 r.]
- Tomasz Sakiewicz prezesem zarządu Telewizji Republika [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 15.05.2021 r.]
- Sakiewicz oskarżony o zniesławienie przez Tomasza Grodzkiego. „Grozi mi proces kopertowy”. wirtualnemedia.pl, 11.10.2019 r. [dostęp 13.05.2020 r.]
- „Gazeta Polska” musi przeprosić Bartosza Kramka za okładkę z sierpnia 2017 roku. „Sędzia przyszedł z gotowym wyrokiem”. wirtualnemedia.pl, 25.04.2019 r. [dostęp 13.05.2020 r.]
- Tomasz Sakiewicz przeprasza byłego fotografa „Gazety Polskiej” za wypowiedź w „Polityce”. wirtualnemedia.pl, 27.02.2015 r. [dostęp 13.05.2020 r.]
- Sakiewicz i Gójska-Hejke w „Gazecie Wyborczej” przepraszają Suboticia za tekst z „Gazety Polskiej”. 30.04.2017 r. [dostęp 01.05.2017 r.]
- Demonstracja poparcia dla reform sądowych. Środowisko „Gazety Polskiej” w sobotę zbierze się pod TK. gazetaprawna.pl, 07.02.2020 r. [dostęp 13.05.2020 r.]
- Tomasz Sakiewicz – Resortowe Dziecko from Russia with Love. [online], salon24.pl [dostęp 05.02.2020 r.]
- Partyzańskie Wolnego Słowa – książka Tomasza Sakiewicza. niezalezna.pl. [dostęp 19.03.2013 r.]
- Ukochanemu Księdzu Tadeuszowi. gazetapolska.pl, 19.02.2014 r. [dostęp 13.03.2014 r.]
- Konspiracja jest w krwi Sakiewiczów. mazowsze.kraj.com.pl. [dostęp 13.03.2014 r.]
- Partyzański ↓, s. 15.
- Partyzański ↓, s. 30.
- Partyzański ↓, s. 37.
- Partyzański ↓, s. 60.
- Partyzański ↓, s. 210–212.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Zdzisław Broncel | Teofil Syga | Artur Górski (pisarz) | Beata Sadowska | Agata Passent | Agnieszka Kaczorowska | Mariusz Szyperko | Marek Krawczyk (wydawca) | Adolf Starkman | Tadeusz Sobolewski | Tadeusz M. Płużański | Zbigniew Klejn | Zuzanna Falzmann | Jerzy Osiński (dziennikarz) | Marcin Kydryński | Igor Witkowski | Barbara Stahl | Tadeusz Pyszkowski | Andrzej Kurek | Andrzej WernicOceń: Tomasz Sakiewicz