Tadeusz Maciejewski (muzykolog)


Tadeusz Maciejewski to znany polski muzykolog, który urodził się 22 czerwca 1936 roku w Warszawie.

Jego długoletnia działalność na polu muzykologii przyczyniła się do rozwoju tego obszaru w Polsce.

Życiorys

Tadeusz Maciejewski to znakomity muzykolog, którego edukacja obejmowała studia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie miał zaszczyt uczyć się pod okiem Hieronima Feichta. Dodatkowo kontynuował swoją edukację na Université de Poitiers, ucząc się pod kierunkiem Solange Corbin.

Od 1980 roku pełnił funkcję wykładowcy na Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie dzielił się swoją wiedzą i pasją do muzyki. W 1984 roku zainicjował działalność Ośrodka Dokumentacji i Badań Dawnej Muzyki Polskiej (ODiBDMP), który został zlokalizowany przy Warszawskiej Operze Kameralnej. Jako dyrektor Ośrodka, Maciejewski prowadził tę instytucję aż do 2010 roku.

Ośrodek miał na celu odkrywanie nieznanych dzieł dawnej muzyki polskiej, zarówno twórców krajowych, jak i zagranicznych, związanych z Polską. Prace Maciejewskiego polegały na przygotowywaniu nowo odnalezionych zabytków muzycznych do wykonania w ramach batartystycznych. Warto podkreślić, że Ośrodek odegrał istotną rolę w tworzeniu repertuaru dla Festiwalu Muzyki Staropolskej w Zabytkach Warszawy „Ad hymnos ad cantus”, który odbywał się w ramach działalności artystycznej Warszawskiej Opery Kameralnej.

Dzięki staraniom Maciejewskiego, słuchacze festiwalu mieli możliwość zapoznania się z twórczością znanych kompozytorów, a także mieli szczęście brać udział w prawykonaniach utworów takich jak: Józef Bolechowski, Bazyli Bohdanowicz, Wojciech Dankowski, Jan Engel, Antoni Milwid, Piotr z Grudziądza, Wincenty z Kielczy, Maciej Radziwiłł, Wisław z Rugii oraz Marcin Józef Żebrowski.

Ważniejsze publikacje

W dorobku Tadeusza Maciejewskiego występują istotne publikacje, które są znaczącym wkładem w badania muzykologiczne.

  • Zasób utworów z ksiąg Archikonfraterni Literackiej w Warszawie 1668–1829, wydany w Warszawie w 1972 roku,
  • Papiery muzyczne po kapeli klasztoru Panien Benedyktynek w Staniątkach, opublikowane w Warszawie w 1984 roku,
  • Gaude Mater Polonia. Św. Stanisław w polskiej muzyce i poezji średniowiecza, również wydana w Warszawie w 1993 roku.

Przypisy

  1. Solange Corbin. [w:] Université de Poitiers. Département de Musicologie [dostęp 22.02.2018 r.]
  2. a b Maciejewski Tadeusz, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 22.02.2018 r.]
  3. a b Historia Warszawskiej Opery Kameralnej. [w:] Warszawska Opera Kameralna [dostęp 22.02.2018 r.]
  4. a b c WARSZAWSKA OPERA KAMERALNA - BIP | Dane ogólne | Dane ogólne. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej [dostęp 22.02.2018 r.]
  5. Ad hymnos ad cantus – Festiwal Muzyka Staropolska w Zabytkach Warszawy. [w:] Polskie Centrum Informacji Muzycznej [dostęp 22.02.2018 r.]
  6. a b c d e Chodkowski 1995, s. 516.

Oceń: Tadeusz Maciejewski (muzykolog)

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:9