Tadeusz Lubiejewski


Tadeusz Henryk Lubiejewski, urodzony 28 października 1938 roku w Warszawie, był znaczącą postacią w polskim życiu politycznym. Pełnił rolę posła na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w VIII kadencji.

Jego działalność polityczna, która miała miejsce w czasach dynamicznych zmian w Polsce, pozostawiła trwały ślad w historii kraju. Zmarł 4 lutego 2007 roku, ale jego dokonania i wpływ na politykę przetrwały w pamięci wielu.»

Życiorys

Urodził się jako syn Henryka i Władysławy. 12 czerwca 1961 roku dołączył do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Posiada wykształcenie wyższe humanistyczne, które zdobył kończąc filologię polską na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. W swojej karierze politycznej zasiadał w egzekutywie Komitetu Dzielnicowego PZPR Katowice-Zachód.

Od 1961 roku był częścią redakcji „Dziennika Zachodniego”, co przyczyniło się do jego rozwoju jako dziennikarza. Pracował również w katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, a następnie objął stanowisko redaktora naczelnego „Trybuny Robotniczej”. Od 13 stycznia 1978 do 7 października 1980 był członkiem egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach.

W latach 1980–1985 sprawował mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji, reprezentując okręg Gliwice. W czasie swojej pracy w parlamencie uczestniczył w Komisji Kultury i Sztuki oraz w Komisji Spraw Zagranicznych. Ponadto był członkiem prezydium Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Pochowano go na centralnym cmentarzu komunalnym w Katowicach.


Oceń: Tadeusz Lubiejewski

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:8