Jakub Jakowicz


Życie i twórczość Jakuba Jakowicza to niezwykle fascynujący temat w świecie muzyki klasycznej. Jakub Jakowicz, znany również po prostu jako Kuba Jakowicz, przyszedł na świat 10 czerwca 1981 roku w Warszawie. Jest on uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków, a jego talent często określany jest mianem wirtuoza skrzypiec.

Jako syn znanego skrzypka Krzysztofa Jakowicza, Jakub od najmłodszych lat był otoczony muzyką. Jego niezwykła kariera artystyczna obejmuje zarówno solowe występy, jak i działalność w renomowanym kwartetcie - Zehetmair Quartett, z którym współpracuje od 2006 roku.

Od 2004 roku, Jakub Jakowicz dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi muzykami, prowadząc zajęcia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego zaangażowanie w kształcenie nowego pokolenia artystów jest dowodem na to, jak istotną rolę odgrywa w polskim środowisku muzycznym.

Życiorys

Jakub Jakowicz, utalentowany skrzypek, swoje pierwsze kroki muzyczne stawiał pod okiem ojca, Krzysztofa Jakowicza. Jego edukacja muzyczna odbyła się w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie miał szczęście uczyć się pod kierunkiem Tadeusza Wrońskiego, znakomitego pedagoga. Dzięki wsparciu Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci zyskał stypendium, co pozwoliło mu rozwijać swoje umiejętności.

Jakowicz rozpoczął koncertowanie już w wieku 11 lat, grając z najlepszymi polskimi orkiestrami. Jego debiutanckie wystąpienie miało miejsce w 1994 roku, gdy zagrał Koncert skrzypcowy Piotra Czajkowskiego, realizując koncerty w Bydgoszczy, Krakowie i Szczecinie. To wydarzenie otworzyło mu drzwi do współpracy z renomowanymi zespołami, takimi jak Sinfonia Varsovia i NOSPR. Rok 1998 przyniósł mu również zaszczyt wystąpienia na festiwalu imienia Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie pod batutą Jerzego Maksymiuka wykonał „Capriccio per violino e orchestra”.

W 2001 roku miał miejsce ważny moment w jego karierze – Jakowicz zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi w czasie koncertu pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu jego kariera nabrała tempa, występując z wieloma znakomitymi orkiestrami, w tym z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonią Czeska w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, a także z wieloma innymi prestiżowymi zespołami muzycznymi.

W ciągu swojej kariery artysta miał przyjemność współpracować z wybitnymi dyrygentami, w tym z Jerzym Semkowem, Antoni Witem oraz Jacek Kaspszyk i wieloma innymi, w tym także z Janem Krenzem i Agnieszką Duczmal. Poza występami solowymi, Jakub Jakowicz brał także udział w tournées koncertowych Orkiestry Filharmonii Narodowej w Wielkiej Brytanii, zapraszany przez Antoniego Wita w latach 2009 oraz 2011.

W dziedzinie muzyki kameralnej, Jakowicz związał się mocno ze swoim ojcem, Krzysztofem, tworząc z nim skrzypcowy duet. Od 2000 roku współpracuje z pianistą Bartoszem Bednarczykiem, z którym nagrał kilka albumów, w tym „Subito” dla Polskiego Radia oraz „Beethoven Violin Sonatas” dla Subito Records. Artysta miał również zaszczyt występować z wieloma muzykami, takimi jak Krzysztof Jabłoński, Anna Maria Staśkiewicz, Maciej Grzybowski oraz Marcin Zdunik.

Od 2006 roku Jakowicz jest członkiem Zehetmair Quartett, zespołu, który regularnie występuje oraz przygotowuje program koncertowy rocznie. Koncertuje w wielu znakomitych salach, w tym w Filharmonii Berlińskiej, Théâtre du Châtelet w Paryżu oraz Wigmore Hall w Londynie. Jego występy miały miejsce także na festiwalach muzycznych w Schleswig-Holstein, Salzburgu, Lucernie, Aldeburgh oraz Edynburgu.

Jakub Jakowicz uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dziedzinie instrumentalistyki w 2013 roku. Od 2004 roku pełni również rolę wykładowcy gry na skrzypcach na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, dzieląc się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem z nowym pokoleniem muzyków.

Nagrody

Jakub Jakowicz, od swoich pierwszych kroków w świecie muzyki, zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego talent i umiejętności zostały docenione w wielu prestiżowych konkursach, w tym:

  • Konkurs skrzypcowy w Lublinie (1993) – I nagroda,
  • Konkurs w Wattrelos we Francji (1995) – I nagroda,
  • Konkurs w Takasaki w Japonii (1999) – I nagroda,
  • Międzynarodowa Trybuna Młodych Wykonawców w Bratysławie (2001) – I nagroda,
  • Paszport „Polityki” (2003),
  • „Orfeusz” podczas festiwalu Warszawska Jesień (2007),
  • Diapason d’Or de l’Anneé 2007 – Płyta Zehetmair Quartett (ECM) z kwartetami nr 5 Béli Bartóka i nr 4 Paula Hindemitha,
  • Nagroda im. Paula Hindemitha Miasta Hanau (Zehetmair Quartett, 2014).

Te osiągnięcia pokazują, jak wielki wpływ na życie muzyczne miał Jakub Jakowicz i jego działalność artystyczna, czyniąc go jednym z wyróżniających się artystów swojego pokolenia.


Oceń: Jakub Jakowicz

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:8