Robert Matera


Robert Andrzej Matera, urodzony 17 października 1963 roku w Warszawie, to postać znacząca w polskiej muzyce alternatywnej. Jest gitarzystą oraz autorem muzyki, którego kariera nabrała tempa w punkowo-hardcorowej formacji Dezerter, w której pełnił rolę współzałożyciela.

Od 1986 roku, po odejściu Dariusza „Skandala” Hajna, objął także funkcję głównego wokalisty zespołu, co znacząco wpłynęło na brzmienie i charakter grupy. W latach 1994–1998 Matera zyskał również uznanie jako basista w undergroundowym zespole Atomico Patibulo, gdzie uczestniczył w nagraniu ich albumu „Hiperglobalny żal”.

Jego działalność artystyczna, bogata w różnorodne doświadczenia, wciąż inspiruje wielu młodych muzyków oraz fanów gatunku.

Życiorys

Maturę Robert Matera zdał w 1983 roku w Technikum Elektroniczno-Mechanicznym, które miało swoją siedzibę przy ul. Generała Zajączka w Warszawie. To właśnie tam został założony zespół SS-20, który szybko przekształcił się w znaną formację Dezerter, w skład której weszli jego koledzy z klasy.

Po ukończeniu szkoły średniej Robert zdecydował się na podjęcie studiów na Politechnice Warszawskiej. Niemniej jednak, po roku nauki, zrezygnował z kontynuacji nauki na tym kierunku, aby zrealizować swoje zainteresowania w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie studiował na Wydziale Filozofii.

Robert Matera jest również absolwentem Podyplomowego Studium Technik Medialnych przy Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie, gdzie specjalizował się w produkcji multimediów i telewizyjnej.

W ramach swojej kariery muzycznej, Matera był odpowiedzialny za stworzenie muzyki do filmów dokumentalnych, takich jak „Karpowicz” autorstwa Jarosława Szody oraz „W i obok” wyreżyserowanego przez Mirosława Spychalskiego. Film „Karpowicz” poświęcony jest Tymoteuszowi Karpowiczowi, wybitnemu przedstawicielowi poezji lingwistycznej. Ponadto, współtworzył muzykę do sztuki Sama Sheparda pt. „Kły zbrodni”, której prapremiera miała miejsce w 1991 roku w Centrum Sztuki Studio.

Robert komponował również oprawę muzyczną do fragmentu sztuki Petera Zelenki, zatytułowanej „Opowieść o zwyczajnym szaleństwie”, której reżyserką była Dagny Jakubowska w Akademii Teatralnej w Warszawie. W jego dorobku znajduje się także muzyka do czołówki znanego programu Kuba Wojewódzki, emitowanego na antenie Polsatu, oraz do programu „Mała Czarna”, prowadzonego przez Katarzynę Montgomery na TV4.

Warto wspomnieć o jego projektach muzycznych, takich jak 13.12, który współtworzył z kwartetem smyczkowym Non Stop, mając na celu opracowanie nowych aranżacji utworów Dezertera oraz innych punkowych kompozycji. Grupa zagrała kilka koncertów, m.in. w Teatrze Rozmaitości, Jazzgocie oraz CDQ, gdzie wystąpiła obok Mad Profesora.

Otwartą formułę muzyczno-multimedialną przyjęły Neuroby, projekt stworzony wspólnie z Kostkiem Usenko. Oprócz koncertów, zrealizowali również polskojęzyczną wersję kinową kreskówki Masjania. Robert był także producentem teledysku do utworu „Brotherhood Of Man” zespołu Izrael, promującego album Dża Ludzie z 2008 roku.

Jak na osobę kreatywną przystało, poza działalnością muzyczną, zajmuje się również authoringiem DVD oraz montażem wideo. Osobistą cechą Roberta jest bycie wegetarianinem od wielu lat. Ostatnio, od grudnia 2010 roku, nawiązał współpracę z grupą R.U.T.A. oraz gościnnie uczestniczył w nagraniach ich płyty „Gore – Pieśni buntu i niedoli XVI–XX wieku”, której wydawcą jest Karrot Kommando.

Filmografia

Filmografia Roberta Matera jest zbiorem znaczących dokumentów, które przybliżają historię muzyki oraz subkultur w Polsce. Oto wybrane tytuły:

  • Film o pankach (1983), film dokumentalny,
  • Historia polskiego rocka (2008), film dokumentalny, reżyseria: Leszek Gnoiński, Wojciech Słota,
  • Jarocin. Po co wolność (2016), film dokumentalny, reżyseria: Leszek Gnoiński, Marek Gajczak.

Przypisy

  1. Jarocin. Po co wolność. [dostęp 30.09.2017 r.]
  2. LeszekL. Gnoiński LeszekL., Encyklopedia Polskiego Rocka, JanJ. Skaradziński, Warszawa: Świat Książki, 1997 r., s. 127, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642.

Oceń: Robert Matera

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:21