Michał Moląg


Michał Moląg, uznawany za jednego z ważniejszych polskich malarzy współczesnych, przyszedł na świat 17 stycznia 1957 roku w Warszawie. Jego twórczość wywarła znaczący wpływ na polskie życie artystyczne. Niestety, zmarł 2 maja 2014 roku w tym samym mieście, w którym się urodził.

W latach 1977-1982 studiował na Wydziale Malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego edukację artystyczną zakończyła obrona pracy dyplomowej pod czujnym okiem Jana Tarasina, wybitnego pedagog i artysty. To właśnie ten okres kształtował jego przyszły styl malarski oraz artystyczne podejście.

W 1987 roku jego prace wzięły udział w prestiżowej wystawie „Co słychać?”, zorganizowanej przez przedstawicieli ruchu "Nowej Ekspresji" w warszawskiej Fabryce Norblina. Michał Moląg zdobył uznanie w środowisku artystycznym, będąc dwukrotnym laureatem stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał również wsparcie rządu Szwajcarii oraz Galerii Cartier w Paryżu, co zaowocowało dalszym rozwojem jego kariery.

Jego osiągnięcia są widoczne nie tylko w kraju, ale także za granicą, ponieważ prace Michała Moląga były wystawiane w Niemczech i Szwajcarii. Co ciekawe, wiele z tych wystaw miało miejsce równolegle z prezentacją prac jego żony, Gabrieli Miłowskiej-Moląg.

Michał Moląg nie tylko tworzył, ale także dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem, prowadząc zajęcia z malarstwa i rysunku w Starej Prochowni w Warszawie. Ponadto był zaangażowany w projektowanie okładek, co stanowiło dalszy wyraz jego artystycznej wizji.

Głównym tematem jego obrazów była martwa natura, co odzwierciedlało jego wrażliwość na otaczający świat. Jego dziedzictwo artystyczne pozostaje żywe, a jego prace wciąż inspirują kolejne pokolenia artystów.

Michał Moląg spoczywa na Cmentarzu Północnym w Warszawie, w kwaterze S-II-12, rząd 6, grób 21.


Oceń: Michał Moląg

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:20