Michał Lonstar


Michał „Lonstar” Łuszczyński, urodzony 21 listopada 1948 roku w Warszawie, jest nie tylko znanym polskim muzykiem, ale także jednym z czołowych przedstawicieli muzyki country w Polsce. Jego wszechstronność artystyczna objawia się w licznych rolach, które pełni w branży muzycznej. Jako gitarzysta oraz kompozytor, Michał zdobył uznanie wśród miłośników gatunku, tworząc wiele hitów.

Oprócz kariery muzycznej, Michał jest także filmoznawcą oraz tłumaczem symultanicznym, co podkreśla jego różnorodne umiejętności językowe. Specjalizuje się również w tłumaczeniu list dialogowych, co pokazuje jego talent do pracy z tekstem. Praca jako producent własnych projektów muzycznych oraz projektant okładek płyt i plakatów o tematyce muzycznej jeszcze bardziej wzbogaca jego dorobek artystyczny.

Nie można pominąć również jego umiejętności graficznych, które ujawniają się w jego działalności jako grafik oraz akwarelista. Michał Łuszczyński to także publicysta, a jego wykształcenie w zakresie architektury dodaje kolejny wymiar do jego różnorodnych zamiłowań i talentów.

Życiorys

Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie zdobył podstawy swojego wykształcenia. Jest samoukiem muzycznym, co potwierdza jego doświadczenie w grach i śpiewie w szkolnych zespołach The Western Stars oraz Jaguary. W 1978 roku zainaugurował działalność pierwszego polskiego zespołu muzyki country – The Country Family, z którym miał okazję wystąpić na KFPP Opole ’83, a także za granicą, m.in. w Czechosłowacji, ZSRR oraz na Węgrzech.

Jego obecność na festiwalach country była istotnym elementem kariery; występował wielokrotnie na Pikniku Country w Mrągowie, Lesku i Kielcach. Michał występował zarówno solo, jak i gościnnie z różnymi zespołami, takimi jak Country Road i White Canyon, a także z własnym Lonstar Band. W latach 1989–90 jego ścieżka artystyczna zaprowadziła go do USA, gdzie koncertował w klubach na Wschodnim Wybrzeżu, w tym w Waszyngtonie i Chicago.

Na amerykańskiej scenie musicie miał okazję wziąć udział w prestiżowych imprezach country, w tym festiwalach Summer Lights oraz Fan Fair w Nashville, a także brał udział jako piosenkarz i mistrz ceremonii w koncercie New Music Seminar w Nowym Jorku. Jego występy na amerykańskiej telewizji są równie znaczące, zaliczając program Nashville Now oraz dwukrotne pojawienie się w legendarnym Grand Ole Opry.

Michał Lonstar jest uznawany za jednego z najlepszych wykonawców country w Polsce. Jego talent uczynił go reprezentantem kraju na festiwalu Euro-Country Music Masters w Belgii, jak również na festiwalu Porta ’88 w Pilźnie (Czechosłowacja). Odwiedził również Skandynawię, Włochy, Niemcy i wszystkie kraje Europy Wschodniej. Z grupą polskich artystów zrealizował tournée po Kanadzie, a w latach 1990 i 1992 koncertował w Szwajcarii.

Dokonał wielu nagrań dla archiwum PR. Realizował recitale telewizyjne, takie jak Muzyka i okolice oraz Punkt widzenia. Michał jest także twórcą cyklu programów Strefa country i Scena Country w TV Polonia, który prezentowała polskich artystów w tej specyfice muzycznej. Występował jako gwiazda programów Country Bar, Welcome to America oraz Country Club, produkowanych przez Telewizję Katowicką, regionalny oddział telewizji publicznej. Jego życie zobrazowane zostało w filmie TVP2 pt. Legenda europejskiego kowboja.

W czerwcu 2003 Lonstar wystąpił jako gwiazda cyklicznego programu TVP Od przedszkola do Opola, śpiewając z dziećmi, które wykonywały jego utwory. Od tego czasu prowadzi autorskie audycje Muzyczne ojczyzny Lonstara w PR1.

Jako autor tekstów, Michał stworzył utwory w językach angielskim i włoskim dla wielu znanych artystów, takich jak De Mono, Edyta Geppert, Lombard, Perfect, Krzysztof Krawczyk, Stanisław Sojka, czy Urszula. Napisał również musical dla dzieci pt. Przybycie dobrych wróżek. Tworzył piosenki pop i brał udział w sesjach nagraniowych innych artystów, w tym Edyty Geppert oraz Grażyny Świtały.

W 2000 roku stworzył teksty do muzyki Krzesimira Dębskiego, Seweryna Krajewskiego oraz Janusza Stokłosy dla duetu operowego: Jose Cury i Ewy Małas-Godlewskiej. Michał jest propagatorem idei country i współzałożycielem Stowarzyszenia Muzyki Ludowej „Country”, gdzie pełnił funkcję prezesa przez jedną kadencję od 1990 roku.

Był współorganizatorem pierwszych Pikników Country w Mrągowie oraz festiwalu w Sopocie w 1992 roku, w którym gwiazdą była Emmylou Harris. Michał jest centralną postacią w programie objazdowym TVP Konwój, a jego utwór Dwa tysiące koni służył jako czołówka w filmowych reportażach. Dwukrotnie był współtwórcą Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Country – Country Top, gdzie w 1995 roku wystąpił z Krisk Kristoffersonem.

Stanowi stałego mistrza ceremonii na corocznych festiwalach filmowych Camerimage. Współpracuje z Grażyną Torbicką przy programie Kocham Kino. Jest również tłumaczem na żywo z ceremonii wręczenia Oscarów, pracując niegdyś dla TVP, a obecnie dla Canal+.

Nagrody

Lista osiągnięć Michała Lonstara jest imponująca i odzwierciedla jego znaczący wkład w polską muzykę country.

  • w 1996 roku zdobył Złotego Trucka, prestiżowe wyróżnienie dla najpopularniejszego wykonawcy country w Polsce, przyznawane przez czytelników czasopisma Polski Traker,
  • facet dwukrotnym laureatem Gitarowego Topu,
  • otrzymał Opolską Karolinkę, nagrodę nadawaną przez prezydenta Opola,
  • był laureatem w ramach nagrody Country Naj,
  • w plebiscycie Giganci Country zdobył tytuł Kompozytora w 1997 roku oraz nagrodę za Płytę/Kasetę roku w 1999 za album Rio Bravo – Country na drogę,
  • w plebiscycie Dyliżanse zdobył wyróżnienia: w 2001 roku w kategorii Duet Roku za wspólne wykonanie piosenki Knockin’ on Heaven’s Door z Tomaszem Szwedem, w 2002 roku w kategoriach Artysta Roku i Wokalista Roku, w 2004 roku w kategoriach Wykonanie Roku (za Długi kurs), Współpraca Wokalna (za I Saw The Light), oraz Wydarzenie Roku (Msza Country w Mrągowie), w 2005 w kategoriach Wokalista Roku, Album Roku (za Nazywają mnie buntownikiem), Piosenka Roku (za Co to jest to country), i Współpraca Wokalna (za wspólne wykonanie Molly Malone z Tomaszem Szwedem); w 2009 roku natomiast, w ramach okresu 2006-2008 zdobył nominacje we wszystkich kategoriach: Artysta Roku, Wokalista Roku, Zespół (Lonstar Band), Album (Co to jest to country), oraz Piosenka (Do Sejn).

The Country Family

Grupa muzyczna The Country Family była niegdyś jedynym przedstawicielem polskiego gatunku country. Pod kierownictwem Michała Lonstara, zespół nagrał dla wytwórni Wifon album zatytułowany 11 ton, który składał się głównie z autorskich utworów. Płyta odniosła ogromny sukces, sprzedając się w imponującym nakładzie 145 tysięcy egzemplarzy.

Jednym z najbardziej znanych utworów zespołu była piosenka Radio, która zdobyła dużą popularność i jest uznawana do dziś za nieoficjalny hymn kierowców. Dodatkowo, Michał Lonstar był odpowiedzialny za stworzenie okładek dwóch albumów: Clementine oraz 11 ton. Niestety, zespół zakończył działalność, ponieważ jego członkowie nie mieli wystarczająco dużo czasu na próby, wiążąc się z innymi zawodami.

Członkowie zespołu

  • Izabella Jastrzębska – śpiew,
  • Michał „Lonstar” Łuszczyński – śpiew, 6- i 12-strunowe gitary akustyczne, gitara elektryczna,
  • Mirosław Borkowski – gitara elektryczna, śpiew harmoniczny,
  • Roman Goździkowski – skrzypce, mandolina, śpiew,
  • Marek Śnieć – gitary 6- i 12-strunowe, banjo 5-strunowe, śpiew,
  • Jacek Skubikowski – banjo tenorowe, mandolina, gitara, śpiew,
  • Krzysztof Majkowski – hohner string, fender/rhodes piano,
  • Ryszard Okoń – gitara akustyczna, gitara stalowa, dobro, śpiew harmoniczny,
  • Paweł Gubała – perkusja,
  • Janusz Herod – gitara basowa,
  • Leszek Bolibok – skrzypce,
  • Grzegorz Żyburtowicz – harmonijka ustna,
  • Krzysztof Gniadek – pianino, czelesta, tara,
  • Tadeusz Gniadek – pianino, tara,
  • Stanisław Piotrowski – gitara basowa.

Lonstar Band

Założony w kwietniu 1984 roku Lonstar Band to zespół, który już po upływie zaledwie dwóch tygodni od swojego powstania triumfował w konkursie Country w Stodole. Na przestrzeni lat, skład zespołu ulegał licznym zmianom, jednakże fundamentalnym trzonem formacji pozostają Mirosław Borkowski (gitara elektryczna), Jerzy Stelmaszczuk (gitara basowa) oraz Leszek Laskowski (gitara pedal steel). Już w 1985 roku zespół zdołał nagrać muzykę do pełnometrażowego filmu animowanego „Tajemnice wiklinowej zatoki”, który został wyreżyserowany przez Wiesława Ziębę. Dodatkowo, w latach 1987-1988, Lonstar Band stworzył muzykę do serialu telewizyjnego o tej samej nazwie, w tym do odcinków 5, 6 i 7.

Odmiana wykonywanej muzyki

Zespół prezentuje szeroki wachlarz muzyki country, który sięga XIX-wiecznych tradycji osadniczo-westernowych i ciągnie się przez standardy mainstreamowe aż po country-rock. W bogatym repertuarze przeważają kompozycje autorstwa samych członków zespołu, które są tworzone w tym unikalnym duchu.

Aktualny skład

  • Michał Lonstar – wokal solowy, gitary akustyczne i elektryczne, gitara 12-strunowa, gitara barytonowa, harmonijka,
  • Mirosław „Bora” Borkowski – gitary elektryczne, wokal harmoniczny,
  • Jerzy Stelmaszczuk – gitara basowa, fretless bass, wokal harmoniczny,
  • Grzegorz Szelewa – perkusja,
  • Leszek „Lester” Laskowski – gitara pedal steel.

Współpracowali z zespołem

W toku swojej kariery, zespół miał przyjemność współpracować z różnorodnymi muzykami.

Gitarzyści:Basiści:Skrzypkowie:
  • Tadeusz Melon,
  • Marek Wierzchucki.
Perkusiści:Wokalistki:Pozostali:
  • Andrzej Jagodziński – pianista,
  • Lubas Malina – czeski mistrz banjo,
  • Janusz Tytman – najlepszy polski mandolinista,
  • Jacek Wąsowski – multiinstrumentalista, grający na gitarze, banjo 5-strunowym, dobro, mandolinie i harmonijce.

Dyskografia

The Country Family

Albumy

W obszarze twórczości Michała Lonstara znaczące miejsce zajmują jego pierwsze albumy, które zyskały uznanie wśród fanów. Pierwszym z nich jest wydany w 1978 roku album Clementine (LP/MC, Wifon), a tuż za nim, w 1982, pojawił się album 11 ton (LP/MC, Wifon).

Lonstar Band

Albumy

Twórczość grupy Lonstar Band charakteryzuje się różnorodnością gatunków i stylów. Wśród ich albumów znajdziemy m.in.:

  • Różne kolory (LP/MC, Polskie Nagrania, 1988),
  • United States of Mind (MC, Brawo, 1990),
  • Przybycie Dobrych Wróżek (MC, Brawo, 1992),
  • Jadę na południe (MC, Country Cousins, 1994),
  • Coś mi nie pasuje (CD/MC, MTJ, 1995),
  • Lonstar – Greatest Hits (CD/MC, Pro Dance, 1998),
  • Country – Piosenki na drogę cz. 1 (CD/MC, MTJ, 1998),
  • Rio Bravo – Country na drogę (CD/MC, MTJ, 1999),
  • The Best – Nazywają mnie buntownikiem (CD, MTJ, 2004),
  • The World of Lonstar (CD, 2008),
  • What’s This Country Thing (CD, MTJ, 2008),
  • Co to jest to country (CD, MTJ, 2008),
  • The Duets (CD, MTJ, 2011).

Single

W dorobku grupy znajduje się również ważny singiel Lonstar Band (LP, Tonpress, 1988), który przyczynił się do ich rozpoznawalności.

Składanki

Lonstar Band bierze także udział w różnych składankach, które dokumentują krajową scenę muzyczną. Do najważniejszych należą:

  • Opole ’86 (LP/MC, Polskie Nagrania, 1986),
  • Corinna (LP, Wifon, 1987),
  • West’n’roll – Amerykańskie przeboje w polskich wykonaniach (MC, Country Cousins, 1994),
  • Amerykańska lista przebojów po polsku vol. I (MC, Country Cousins, 1994),
  • Amerykańska lista przebojów po polsku vol. II (MC, Country Cousins, 1994),
  • Polskie Trucker Country vol. I (MC, BBZ, 1994),
  • Polskie Trucker Country vol. II (MC, BBZ, 1995),
  • Polskie Trucker Country vol. III (MC, BBZ, 1996),
  • Country Top ’96 (MC, MTJ, 1996),
  • Countrowcy Powodzianom (MC, Warsaw Voice, 1997),
  • Polskie Trucker Country (CD, BBZ, 1998),
  • Scena Country vol. 1 (CD/MC, Pro Dance, 1998),
  • Scena Country vol. 4 (MC, Pro Dance, 1999),
  • Złote Przeboje Sceny Country vol. 1 (CD, Tic Tac, 1999),
  • Złote Przeboje Sceny Country vol. 2 (CD, Tic Tac, 1999),
  • Złote Przeboje Sceny Country vol. 3 (CD, Tic Tac, 1999),
  • Scena Country 1 (CD, Selles, 1999),
  • Scena Country 2 (CD, Selles, 1999),
  • Scena Country 3 (CD, Selles, 1999),
  • Na dobrą drogę 1 (MC, BBZ, 2000),
  • Na dobrą drogę 3 (MC, BBZ, 2002),
  • Leksykon polskiej piosenki festiwalowej (CD, Polskie Nagrania/Reader’s Digest, 2003),
  • Na dobrą drogę (CD, BBZ, 2004),
  • Polskie Country cz. 1 (CD, MTJ, 2007),
  • Polskie Country cz. 2 (CD, MTJ, 2007),
  • Polskie Country cz. 3 (CD, MTJ, 2007).

Solo

Składanki

Warto zaznaczyć, że Michał Lonstar również występuje solowo. W ramach jego solowej kariery, wydał składanki takie jak:

  • Krzysztof Gabłoński & Full Service (MC, Laser Sound, 1995),
  • Tomasz Szwed kierowcom (MC, BBZ, 1997),
  • Piąta pora roku (CD, MTJ, 1998).

Osiągnięcia

Wśród licznych osiągnięć Michała Lonstara, jedno z najważniejszych to jego występ w Grand Ole Opry w Nashville, który jest uznawany za jedno z najbardziej renomowanych miejsc na mapie muzyki country. Jest on jednym z trzech Polaków, obok Leszka Laskowskiego i Ignacego Paderewskiego, którzy mieli zaszczyt zagrać w tym legendarnym miejscu, i to dwukrotnie.

Oprócz tego, Michał miał okazję wystąpić w programie telewizyjnym Nashville Now, który docenił jego talent, a także na dwóch znakomitych festiwalach: Summer Lights oraz Fan Fair, co było możliwe dzięki zaproszeniu Nashville Songwriters Association.

Jego twórczość nie ogranicza się jedynie do występów na żywo. Michał brał również aktywny udział w nagraniach płytowych znanych artystów, takich jak José Cura i José Carrerasa, co świadczy o jego wszechstronności i uznaniu w środowisku muzycznym.

Przypisy

  1. Michał Lonstar Discography. AllMusic. [dostęp 04.08.2021 r.]
  2. O zespole: Maria Staszek-Głuchowska. rightcom.pl, 29.11.2015 r. [zarchiwizowane z tego adresu 08.12.2015 r.]
  3. Informacja na stronie Lonstara. lonstar.pl, 30.04.2015 r. [zarchiwizowane z tego adresu 08.12.2015 r.]
  4. Michał „Lonstar” Łuszczyński w bazie Discogs.com

Oceń: Michał Lonstar

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:24