Mateusz Gawryś (1926–2003)


Mateusz Gawryś, urodzony 21 września 1926 roku w Warszawie, a zmarły 8 maja 2003 roku w tym samym mieście, był uznawanym polskim grafikiem, ilustratorem książek, autorem oraz malarzem.

Ukończył studia na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, gdzie zdobył solidne podstawy potrzebne do rozwijania swoich artystycznych pasji. W swojej twórczości zajmował się malarstwem, projektowaniem graficznym książek oraz tworzeniem plakatów. Poza tym, Gawryś angażował się w wystawiennictwo oraz grafikę wystawową, co pozwoliło mu na dalsze rozwijanie swoich umiejętności.

Ważnym elementem jego kariery było także funkcjonowanie jako redaktor artystyczny w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia”, gdzie wpływał na kształtowanie graficzne publikacji. Jego szczególne zainteresowania koncentrowały się na grafikę popularnonaukową, w ramach której przygotowywał ilustracje do książek o tej tematyce. Po zakończeniu kariery zawodowej, Gawryś pozostał długoletnim mieszkańcem Warszawy.

Pochowany został na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, w kwaterze 78B-1-26, gdzie spoczywa obok wielu innych zasłużonych mieszkańców stolicy.

Twórczość wybrana

Książki

W dorobku Mateusza Gawrysia znajdują się liczne pozycje książkowe, które odzwierciedlają jego wszechstronność jako twórcy. W 1961 roku opublikował prace takie jak Port oraz Samoloty, które zostały wydane przez Naszą Księgarnię w Warszawie. Rok 1968 przyniósł kolejną jego książkę Pradziadkowie zegara, wydaną pod patronatem Bolesława Orłowskiego.

Wśród jego osiągnięć literackich znajdziemy również serię okładek książek zatytułowaną Poczet wielkich…, która zyskała uznanie w oczach czytelników. W 1980 roku Gawryś zrealizował tłumaczenie dzieła Sen o Troi : opowieść o życiu Schliemanna autorstwa Heinricha Alexandra Stolla. Książka ta, przetłumaczona przez Halinę i Stanisława Kowalewskich, także znalazła swoje miejsce w ofercie Naszej Księgarni.

Dalsze jego publikacje takie jak Samoloty współczesne z 1981 roku oraz Jaka jesteś Ziemio z 1984 roku, potwierdzają jego zaangażowanie w tematykę nowoczesnych technologii oraz natury, przyciągając uwagę szerokiego grona odbiorców.

Obrazy

W sferze malarstwa, Gawryś również pozostawił znaczący ślad. W 1975 roku powstał jego znakomity Pejzaż, który zyskał uznanie krytyków sztuki. W kolejnych latach, w ramach Cyklu Zielonego, artysta stworzył dzieło zatytułowane Tkanina w 1991 roku.

W 1996 roku w Cyklu Port zrealizował dzieło Drogi, a w 1999 roku ponownie zajął się tematyką pejzażową, tworząc kolejny Pejzaż, który ukazuje jego rozwój artystyczny i poszukiwania estetyczne na przestrzeni lat.

Nagrody

Mateusz Gawryś, wybitny artysta, zdobył liczne nagrody w swojej karierze, które świadczą o jego ogromnym talencie i wkładzie w sztukę. Wśród nich warto wymienić:

  • brązowe Koziołki na I Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu, które odbyło się w 1973 roku,
  • brązowy Medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA w Lipsku z 1975 roku,
  • nagrodę Prezesa Rady Ministrów, przyznaną w 1983 roku, za całokształt twórczości artystycznej dedykowanej dzieciom i młodzieży.

Przypisy

  1. a b Mateusz Gawryś [hasło w wyszukiwarce internetowej] [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 10.01.2024 r.]
  2. Ilustratorzy Naszej Księgarni – Mateusz Gawryś [online] [dostęp 27.05.2020 r.]
  3. Grafika w książkach Naszej Księgarni [online] [dostęp 27.05.2020 r.]
  4. Artysta – Mateusz Gawryś [online] [dostęp 27.05.2020 r.]
  5. a b Mateusz Gabryś (1926-2003) [online] [dostęp 27.05.2020 r.]

Oceń: Mateusz Gawryś (1926–2003)

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:15