Lech Pijanowski


Lech Andrzej Pijanowski, znany również pod pseudonimem „Janusz Jaxa”, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej kultury filmowej. Urodził się 26 lipca 1928 roku w stolicy Polski, Warszawie. Jego życie zakończyło się w tym samym mieście 6 stycznia 1974 roku.

Pijanowski był nie tylko utalentowanym krytykiem filmowym i telewizyjnym, ale również reżyserem oraz scenarzystą. Jego wkład w polską sztukę filmową pozostawił trwały ślad, który na pewno będzie pamiętany przez pokolenia.

Życiorys

Po zakończeniu II wojny światowej Lech Pijanowski rozpoczął naukę w warszawskim Liceum im. Tadeusza Reytana, które miało swoją filię w Skolimowie oraz w Konstancinie. Był nie tylko popularyzatorem gier, ale także ich pomysłodawcą, co pozwoliło mu w znaczący sposób wpłynąć na rozwój tej dziedziny. Oprócz tego, Pijanowski był autorem scenariuszy do licznych filmów fabularnych oraz dokumentalnych, a szczególnie w okresie po 1963 roku zajął się tworzeniem filmów animowanych, w tym takich tytułów jak: Kartoteka, Bzz oraz Ja i on.

W swoim dorobku artystycznym ma także reżyserię filmów dokumentalnych, w tym Gospodarze gminy Bełda oraz Proces. Dodatkowo, w czwartkowym dodatku do gazety „Życie Warszawy” zatytułowanym „Życie i Nowoczesność” prowadził stałą rubrykę Rozkosze łamania głowy, która była poświęcona zagadkom logicznym oraz łamigłówkom. W miesięczniku „Problemy” prowadził również dział Gry logiczne, przyczyniając się do popularyzacji tego typu rozrywek.

Lech Pijanowski zmarł w 1974 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej kulturze i sztuce. Jest pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie w kwaterze 330-VI-23.

Życie prywatne

Lech Pijanowski był ojcemWojciecha Pijanowskiego oraz mężem aktorki Marii Broniewskiej. Maria jest przybraną córką znanego poety Władysława Broniewskiego.

Wybrane publikacje książkowe

Oto zestawienie wybranych publikacji książkowych autorstwa Lecha Pijanowskiego, które stanowią ważny wkład w literaturę o tematyce filmowej oraz gier:

  • małe abecadło filmowe, Warszawa, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1960,
  • telewizja na co dzień, Warszawa, Wydawnictwo Związkowe CRZZ, 1968,
  • przewodnik gier, Warszawa, Iskry, 1972,
  • rozkosze łamania głowy, Warszawa, Iskry, 1972,
  • dawne pasjanse polskie: księga pasjansów, Warszawa, „Prasa-Książka-Ruch”, 1974,
  • skarbnica gier, Warszawa, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1981,
  • kubo, wycieczka w krainę geometrii, czyli spotkanie z kilkoma milionami łamigłówek, Warszawa, Horyzonty, 1972.

Filmografia (filmy fabularne)

Lech Pijanowski, uznany twórca filmowy, ma na swoim koncie wiele znaczących pozycji w historii polskiego kina. Oto niektóre z jego osiągnięć w zakresie filmografii drugoplanowej:

  • 1961: Droga na Zachód – był odpowiedzialny za scenariusz,
  • 1964: Barbara i Jan (serial) – scenariusz oraz pomysł,
  • 1971: Kłopotliwy gość – zarówno scenariusz, jak i pomysł.

Przypisy

  1. Andrzej Wyrzykowski. Najdziwniejsza szkoła. „Stolica. Warszawski Tygodnik Ilustrowany”. Rok XLI, Nr 17(1988), s. 24, 27.04.1986 r. Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Prasowe „RSW Prasa-Książka-Ruch”. ISSN 0039-1689. [dostęp 30.07.2023 r.]
  2. Cmentarz Stare Powązki: MARIA WIŚNIEWSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 31.01.2020 r.]

Oceń: Lech Pijanowski

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:25