Krzysztof Ernst


Krzysztof Ernst, urodzony 14 stycznia 1940 roku w Warszawie, a zmarły 2 stycznia 2003 roku w tym samym mieście, był wybitnym polskim fizykiem. Specjalizował się w dziedzinie fizyki atomowej oraz cząsteczkowej, co czyniło go cenionym autorytetem w swoim obszarze badań.

Jego osiągnięcia naukowe oraz zaangażowanie w rozwój tego pola sprawiły, że uzyskał tytuł profesora zwyczajnego, co jest dowodem na jego wyjątkowe kompetencje oraz wkład w naukę.

Życiorys

Krzysztof Marcin Ernst był potomkiem Jana, wykładowcy geografii oraz Zofii z Kostaneckich, która zajmowała się tłumaczeniem literatury włoskiej. Dodatkowo, jego dziadkiem był Marcin Ernst, długoletni kierownik Zakładu Astronomii na Uniwersytecie Jana Kazimierza w Lwowie. W 1963 roku ukończył studia fizyki na Uniwersytecie Warszawskim i rozpoczął swoją karierę zawodową jako asystent w Zakładzie Optyki Instytutu Fizyki Doświadczalnej.

Jego zainteresowania obejmowały obszary takie jak optyka oraz fizyka atomowa i cząsteczkowa. W 1969 roku uzyskał stopień doktora dzięki rozprawie zatytułowanej Pompowanie nadsubtelne par cezu i analiza procesów relaksacyjnych. Krzysztof Ernst był przez wiele lat wykładowcą w zakładzie optyki na Wydziale Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego. Funkcjonował również w rolach dziekana (w latach 1990–1996), prodziekana oraz kierownika Zakładu Optyki w tym samym instytucie.

W 1992 roku otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych, a jego działalność akademicka była wzbogacona przez członkostwo w Senacie Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Prawno-Statutowej. Był także aktywnym członkiem Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Krzysztof Ernst był znanym popularyzatorem fizyki. Napisał książki, takie jak Fizyka sportu w 1992 roku oraz Einstein na huśtawce czyli fizyka zabaw, gier i zabawek w 2002 roku.

Jego osiągnięcia zostały uhonorowane we wczesnych latach, 5 listopada 1998 roku, kiedy to został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2002 roku otrzymał Nagrodę za Popularyzację Fizyki, przyznawaną każdego roku przez Polskie Towarzystwo Fizyczne. Z tego względu w 2003 roku nagroda ta zyskała jego imię, a od 2005 roku do nagrody włączono również Medal Krzysztofa Ernsta.

Ostatecznie zmarł w Warszawie, a jego ostatni spoczynek znajduje się na cmentarzu Powązkowskim, w kwaterze 198-5-20,21.

Przypisy

  1. a b Ernst Krzysztof Marcin [online], Giganci Nauki [dostęp 22.02.2024 r.]
  2. Prof. dr hab. Krzysztof Ernst, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 27.01.2022 r.]
  3. Cmentarz Stare Powązki: MARCIN ERNST, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 02.11.2019 r.]
  4. M.P. z 1999 r. nr 7, poz. 83 „za wybitne osiągnięcia w działalności naukowo-badawczej, za zasługi w pracy dydaktycznej”.

Oceń: Krzysztof Ernst

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:21