Agata Bielik-Robson


Agata Bielik-Robson, urodzona 6 czerwca 1966 roku w Warszawie, to wyróżniająca się polska filozofka oraz publicystka. Jej prace koncentrują się na wyjątkowych obszarach jak filozofia podmiotowości, postsekularyzm oraz myśl judaistyczna.

W dodatku, Bielik-Robson bada wpływ psychoanalizy i formacji romantycznej na rozwój filozofii, co czyni ją znaczącą postacią we współczesnej refleksji intelektualnej. Jej badania dostarczają istotnych wglądów w złożoność relacji zachodzących między tymi dziedzinami.

Życiorys

Agata Bielik-Robson to uznana postać w świecie nauki, która ukończyła studia z zakresu filozofii na Uniwersytecie Warszawskim w 1989 roku. W pięć lat później, w 1995 roku, uzyskała stopień doktora na podstawie pracy w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Obecnie pełni funkcję profesora studiów żydowskich na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Nottingham, gdzie prowadzi wykłady i badania naukowe. Ponadto, jej działalność akademicka obejmuje również wykłady w Collegium Civitas oraz Szkole Nauk Społecznych, a także w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Agata jest także członkinią Stowarzyszenia Naukowego Collegium Invisibile, co dowodzi jej silnego zaangażowania w rozwój nauki i edukacji w kraju.

Jej życie prywatne również jest interesujące, gdyż jest żoną publicysty Cezarego Michalskiego, co stanowi ciekawe połączenie świata naukowego z dziedziną mediów i publicystyki.

Najważniejsze prace

W dorobku naukowym Agaty Bielik-Robson znajdują się liczne i zróżnicowane prace, które eksplorują różnorodne aspekty filozofii współczesnej oraz duchowości. Oto lista jej najważniejszych dzieł:

  • Na drugim brzegu nihilizmu. Filozofia współczesna w poszukiwaniu nowego podmiotu, Warszawa: IFiS PAN, 1997,
  • Inna nowoczesność. Pytania o współczesną formułę duchowości, Kraków: Universitas, 2000,
  • Duch powierzchni. Rewizja romantyczna i filozofia, Kraków: Universitas, 2004 (nominacja do Nagrody im. Jana Długosza 2005),
  • Życie i cała reszta: Marshalla Bermana marksizm romantyczny, [w:] Marshall Berman, Wszystko, co stałe rozpływa się w powietrzu, przeł. M. Szuster, Kraków: Universitas, 2006,
  • Romantyzm, niedokończony projekt. Eseje, Kraków: Universitas, 2008,
  • „Na pustyni” – kryptoteologie późnej nowoczesności, Kraków: Universitas, 2008,
  • The Saving Lie: Harold Bloom and Deconstruction, Northwestern University Press, 2011,
  • Bielik-Robson. Żyj i pozwól żyć. Rozmawia Michał Sutowski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa, 2012,
  • Agata Bielik-Robson, Tadeusz Bartoś, Kłopot z chrześcijaństwem: wieczne gnicie, apokaliptyczny ogień, praca, Warszawa, 2013,
  • Deus otiosus: nowoczesność w perspektywie postsekularnej, red. Agata Bielik-Robson i Maciej A. Sosnowski, Warszawa, 2013.

Inne publikacje

Wśród ważnych dzieł Agaty Bielik-Robson znajduje się praca zatytułowana Polska wspólnota fantazmatyczna w Kim są Polacy. Książka została opublikowana w 2013 roku w Bibliotece Gazety Wyborczej w Warszawie.

Tłumaczenia

Jednym z kluczowych osiągnięć w zakresie literackich przekładów jest praca Harolda Blooma pt. Lęk przed wpływem: teoria poezji. Książka ta, wydana w Krakowie przez Universitas w 2002 roku, powstała przy współpracy Marcina Szustra.

Przypisy

  1. Huncwot.com, Chcesz nieskończoności? – rozmowa z Agatą Bielik-Robson - Kwartalnik Przekrój [online], przekroj.pl [dostęp 06.05.2023 r.]
  2. Autorzy. Bielik-Robson Agata [online], tekstualia.pl, 14.02.2021 r. [dostęp 14.02.2021 r.]
  3. a b Agata Bielik-Robson [online], The International Writing Program, 02.01.2019 r. [dostęp 14.02.2021 r.]
  4. JanJ. Hartman JanJ., Agacie i Kazi in honorem [online], www.polityka.pl, 2016 [dostęp 24.01.2022 r.]
  5. Lista tutorów Collegium Invisibile [online], ci.edu.pl
  6. Znamy nominacje do Nagrody im. Jana Długosza [online], Instytut Książki, 22.09.2005 r.

Oceń: Agata Bielik-Robson

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:12