Aleksander Bursche


Aleksander Bursche to niezwykle wybitny archeolog, którego wkład w dziedzinę badań nad monetami Cesarstwa Rzymskiego jest nieoceniony. Urodził się 11 lutego 1956 roku w Warszawie, gdzie z biegiem lat rozwinął swoje zainteresowania naukowe, koncentrując się na okresie wpływów rzymskich, a także na czasach wędrówek ludów.

Obecnie Bursche jest profesorem nadzwyczajnym oraz doktorem habilitowanym, a jego praca zawodowa związana jest z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego badania obejmują również istotne aspekty dotyczące kontaktów między światem antycznym a Barbaricum, co podkreśla znaczenie interakcji kulturowych w historii.

W życiu publicznym pełni także rolę wiceprzewodniczącego Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik, co wskazuje na jego zaangażowanie nie tylko w badania naukowe, ale także w upowszechnianie wiedzy i promowanie nauki w szerszym społeczeństwie. Ponadto, jest przewodniczącym rady konsorcjum humanistyki cyfrowej DARIAH-PL, co świadczy o jego wkładzie w rozwój technologii cyfrowych w humanistyce.

Warto również dodać, że Aleksander Bursche jest członkiem korespondentem Niemieckiego Instytutu Archeologicznego (Deutsches Archäologisches Institut), co potwierdza jego szerokie międzynarodowe uznanie w dziedzinie archeologii.

Życiorys

Od 1980 roku Aleksander Bursche związany jest z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pełni funkcję kierownika Zakładu Kontaktów Świata Śródziemnomorskiego z Barbaricum. W ramach swoich obowiązków akademickich, pracował jako visiting professor na prestiżowych uczelniach, w tym na Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w Kilonii, a także na New York University oraz w American Numismatic Society w Nowym Jorku. Ponadto, jest redaktorem czasopisma Antiquity, które wydawane jest w Cambridge.

W swojej bogatej karierze, Bursche uczestniczył w ponad dwadzieścia ekspedycji wykopaliskowych, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Jego prace obejmowały miejsca takie jak Hayling Island w Wielkiej Brytanii, Olandia w Szwecji oraz Akrai na Sycylii. Jako kierownik misji archeologicznej, prowadził badania na nekropolii kultury wielbarskiej w Krośnie, w gminie Pasłęk.

Jest również współtwórcą oraz współorganizatorem Festiwali Archeologicznych w Biskupinie, co potwierdza jego zaangażowanie w popularyzację wiedzy archeologicznej. Oprócz tego, był jednym z autorów koncepcji wystawy objazdowej Barbarzyńskie tsunami, która realizowana była w latach 2017–2020 i dotyczyła okresu wędrówek ludów w dorzeczu Odry i Wisły.

Jako autor licznych prac naukowych, przygotował m.in., Roman Empire and Central European Barbaricum in the 3rd and 4th centuries A.D. Numismatic Evidence, wydaną w 1988 roku. Jego wkład w badania archeologiczne został doceniony w 2014 roku, kiedy to otrzymał odznaczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski od ówczesnego Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. To wyróżnienie przyznano mu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań oraz edukacji związanej z archeologią, a także za ochronę i promocję polskiego dziedzictwa kulturowego.

Przypisy

  1. Odznaczenia państwowe [online], Uniwersytet Warszawski, 13.11.2014 r. [dostęp 09.01.2022 r.]
  2. Aleksander Bursche, Krzysztof Kowalski, Bartłomiej Rogalski (red.) Barbarzyńskie tsunami Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły
  3. Materiały zachodniopomorskie t. XIV, 2018, s. 411-417
  4. Aleksander Bursche | University of Warsaw - Academia.edu [online], uw.academia.edu [dostęp 19.04.2020 r.]

Oceń: Aleksander Bursche

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:6