Józef Dubiski


Józef Dubiski, urodzony 18 października 1895 roku w Warszawie, zmarł 17 września 1977 roku w Toronto, Kanada. Był on wybitnym polskim zootechnikiem, który swoją karierę naukową oraz dorobek intelektualny wpisał na stałe w historię polskiej zootechniki.

Jego wiedza oraz doświadczenie w tej dziedzinie były na tyle cenione, że uzyskał tytuł profesora doktora habilitowanego, co potwierdza jego znaczenie jako naukowca.

Życiorys

Józef Dubiski pochodził z rodziny o wojskowych tradycjach, jako syn generała dywizji Filipa Stanisława Dubiskiego oraz Romany z domu Przesmyckiej. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1914 roku, podjął studia na Wydziale Agronomicznym Politechniki Nowoczerkaskiej, która obecnie znana jest jako Południowo-Rosyjski Państwowy Uniwersytet Techniczny w Nowoczerkasku.

Ze względu na wybuch działań wojennych oraz problemy zdrowotne, miał przerwę w nauce, jednak w 1921 roku ukończył studia na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W 1935 roku, na Politechnice Lwowskiej, uzyskał tytuł doktora w dziedzinie żywienia zwierząt.

W późniejszym okresie, w latach 1945–1947, Józef Dubiski był pierwszym dziekanem Wydziału Mleczarsko-Serowarskiego w Państwowej Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie, która obecnie należy do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Następnie związał swoje życie zawodowe z Uniwersytetem we Wrocławiu, gdzie przedstawił swoją rozprawę habilitacyjną. W 1950 roku objął kierownicze stanowisko w Katedrze Fizjologii Zwierząt w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie.

W 1961 roku, za osiągnięcia w nauce, otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Jednakże ze względów zdrowotnych w 1962 roku przeszedł na emeryturę. Józef Dubiski znalazł swoje ostatnie miejsce spoczynku na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera R-2-27).

Odznaczenia

Józef Dubiski zdobył uznanie dzięki swoim zasługom, co zostało docenione poprzez przyznanie mu kilku prestiżowych odznaczeń. Wyróżnienia, które otrzymał, obejmują:

  • Medal 10-lecia Polski Ludowej,
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Odznakę „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.

Warto również wspomnieć, że jego imieniem została nazwana ulica na osiedlu Brzeziny w Olsztynie.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: STANISŁAW DUBISKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 15.05.2020 r.]
  2. Nota biograficzna w „Dzieje studiów rolniczo-lasowych w ośrodku lwowsko-dublańskich w opracowaniu Tadeusza Wośkowskiego”. Warszawa: Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego, 2011 r. [dostęp 07.04.2016 r.]
  3. Wydział Nauki o Żywności – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. [dostęp 26.06.2013 r.]
  4. Politechnika Lwowska 1844-1945. [dostęp 26.06.2013 r.]
  5. Identyfikacja autora Józef Dubiski na stronie WorldCat Ideties. [dostęp 26.06.2013 r.]
  6. Biogram patrona ul. Józefa Dubiskiego na oś. Brzeziny w Olsztynie. [dostęp 26.06.2013 r.]

Oceń: Józef Dubiski

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:5