Karol Marconi


Karol Antoni Marconi, urodzony 18 listopada 1826 roku w Warszawie, to postać, która pozostawiła znaczący ślad w polskim malarstwie. Był synem Henryka oraz Małgorzaty z Heitonów, spolonizowanej Szkotki, a jego życie nieodłącznie łączy się z jego rodziną. Emilia Gawęcka, żona Marconiego, urodziła się w 1834 roku, a zmarła w 1902 roku. Warto również wspomnieć o jego rodzeństwie; jego braćmi byli Leandro oraz Władysław Marconi.

Po ukończeniu gimnazjum realnego w Warszawie, zadebiutował pod okiem włoskiego artysty Chiariniego. Już wówczas jego talent zyskał uznanie dzięki przyozdobieniu ścian pałacu w Wilanowie, co otworzyło mu drzwi do dalszej kariery. W 1844 roku udał się na Włochy, gdzie kontynuował naukę, koncentrując się na rysunkach oraz malowidłach naściennych w stylu pomnikowym, które tworzył z pasją i zaangażowaniem.

Przebywając w wielu miejscach, Marconi z czasem zmagał się z problemami zdrowotnymi, co wymusiło na nim częste podróże w celach leczniczych. W 1850 roku powrócił do Polski, gdzie jego pierwszą pracą było wnętrze Pałacu Marconich. Jego twórczość obejmowała także salę w Instytucie Ociemniałych i Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie, a także elegancką willę Kronenberga oraz słynny Hotel Europejski.

Jego największym osiągnięciem była dekoracja sali zebrań w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim, która stanowiła przykład jego artystycznego kunsztu. Pomimo postępującej gruźlicy, która niewątpliwie wpłynęła na jego jakość życia i pracy, nie poddawał się. Artysta zabrał się za przyozdabianie kościoła św. Anny w Wilanowie oraz kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia na Grzybowie, a także umieścił dwa swoje malowidła w nowo zbudowanej kaplicy grobu Pańskiego w kościele Karmelitów Bosych.

Karol Marconi zmarł w wieku zaledwie 37 lat, 25 października 1864 roku, podczas pobytu we Florencji, gdzie udał się w poszukiwaniu terapii na swoją chorobę. Oprócz licznych zrealizowanych dzieł, pozostawił po sobie bogaty zbiór szkiców, w większości wykonanych węglem, które wciąż fascynują miłośników sztuki.

Przypisy

  1. Obecnie Muzeum Etnograficzne przy ul. Kredytowej w Warszawie; wnętrza zniszczone w czasie wojny.
  2. Pl. Małachowskiego 4 róg Królewskiej, obecnie nie istnieje.
  3. Al. Jerozolimskie 35 róg Marszałkowskiej 101, obecnie budynek nie istnieje.

Oceń: Karol Marconi

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:5