Michał Hilchen


Michał Jerzy Hilchen h. Jelita odm. (urodzony 14 stycznia 1945 roku w Warszawie, zmarł 10 czerwca 2009 roku) to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej kultury i literatury. Był wybitnym polskim księgoznawcą, bibliofilem, antykwariuszem oraz edytorem. Jego życie i pracy były ściśle związane z badaniami nad literaturą i kulturą, a także z działalnością społeczną, co czyniło go niezwykle wszechstronnym człowiekiem.

Swoje życie Michał Hilchen zawdzięczał rodzinie, w której wychował się jako syn Eugeniusza Hilchena, uznanego grafika i architekta wnętrz, oraz Zofii z d. Kłyszewskiej. Jego pasje i zainteresowania rozwinęły się już w młodości, prowadząc go do długiej kariery akademickiej, w której był wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wieloletnia praca Michała Hilchena na rzecz kultury polskiej znalazła także wyraz w pełnieniu przez niego funkcji prezesa Towarzystwa Przyjaciół Książki (TPK), gdzie jego działania przyczyniły się do promowania literatury oraz wspierania inicjatyw wydawniczych.

Życiorys

Michał Hilchen był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 70. XX wieku pełnił funkcję asystenta w Zakładzie Historii Książki w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na UW. Jego zaangażowanie obejmowało również opiekę nad Kołem Naukowym Studentów Bibliotekoznawstwa. W okresie 1980-1984 pracował w Warszawskim Antykwariacie Naukowym, a także wykładał na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, kierując Zakładem Dydaktycznym Nauk Pomocniczych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

W latach 1985-1992 Michał był starszym kustoszem Biblioteki Naukowej Zamku Królewskiego w Warszawie. W swojej karierze działał jako rzeczoznawca dla Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, wyspecjalizowany w zakresie wydawnictw antykwarycznych. Jego obowiązki obejmowały opracowywanie katalogów aukcyjnych i prowadzenie aukcji antykwarycznych, bibliofilskich oraz charytatywnych. Michał był również autorem i kuratorem licznych wystaw dotyczących książki, grafiki oraz konserwacji dzieł sztuki, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Od 1975 roku Michał Hilchen aktywnie działał w Towarzystwie Przyjaciół Książki (TPK), a w latach 1981-1983 pełnił funkcję prezesa Oddziału Warszawskiego. Po 1983 roku był prezesem Zarządu Głównego TPK aż do jego rozwiązania w 2002 roku. Jego pasja do książek i literatury znalazła również odzwierciedlenie w przynależności do Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie oraz Polskiego Towarzystwa Bibliologicznego, gdzie przez wiele kadencji był przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej.

Oprócz tego, Michał angażował się w działalność Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a także Towarzystwa Bibliofilów im. Joachima Lelewela w Toruniu, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich oraz Towarzystwa Rapperswilskiego. Był także członkiem Gutenberg Gesellschaft w Moguncji.

Michał był członkiem Archikonfraterni Literackiej, co podkreśla jego długą tradycję literacką, sięgającą aż czwartego pokolenia. W minionym roku został uhonorowany tytułem Protektora Czynnego. Jego zaangażowanie w działalność Solidarności od września 1980 roku obejmowało pracę w Komisjach Zakładowych Zamku Królewskiego, „Domu Książki” oraz warszawskiej ASP, gdzie pełnił również funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Ostatecznie, Michał Hilchen zmarł w Warszawie, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Stare Powązki, w kwaterze 247-6-5, od IV bramy, po prawej stronie alei. Jego wkład w polską kulturę oraz aktywności związane z literaturą pozostaną w pamięci wielu.

Odznaczenia

Michał Hilchen to postać, która zasłużyła się dla kultury polskiej, zdobywając wiele prestiżowych odznaczeń.

  • srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany 2 września 2008 roku,
  • Order Białego Kruka ze Słonecznikiem.

Oceń: Michał Hilchen

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:10