Maciej Nehring


Maciej Nehring, urodzony 17 grudnia 1901 roku w Warszawie, a zmarły 17 lutego 1977 roku w tym samym mieście, to postać wyjątkowa w polskim świecie sztuki.

Był on nie tylko malarzem, ale także wielkim reprezentantem współczesnej sztuki w Polsce, którego prace i styl wywarły niezatarte ślady w historii sztuk pięknych.

Życiorys

Maciej Nehring to artysta, który swoją edukację rozpoczął w szkole średniej w Petersburgu i Piatigorsku, gdzie towarzyszył mu ojciec, inżynier, oraz reszta rodziny. Po zakończeniu I wojny światowej wrócił do Warszawy. W latach 1920-1921 uczęszczał do warszawskiej Miejskiej Szkoły Rysunku, a następnie przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie przez okres trzech lat studiował malarstwo w Państwowej Szkole Przemysłu Artystycznego.

W 1923 roku zdecydował się kontynuować swoją edukację w Krakowie, a w 1924 ponownie osiedlił się w Warszawie, gdzie rozpoczął czteroletnie studia w Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem renomowanych profesorów, takich jak Kotarbiński oraz Skoczylas.

Od 1933 roku, aż do wybuchu II wojny światowej, prowadził Pracownię Akwareli i Grafiki Użytkowej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1935-1939 pełnił funkcję prezesa „Grupy Akwarelistów” oraz był aktywnym członkiem Bloku Zawodowych Artystów Plastyków.

Nehring był aktywvy artystą wystawiającym swoje prace w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Krakowie. Jego prace brały udział w Powszechnej Wystawie Krajowej odbywającej się w Poznaniu w 1929 roku, a także w 1934 roku na wystawie „Najpiękniejszy portret kobiecy” w warszawskiej Zachęcie, gdzie zdobył drugą nagrodę.

W latach 30. artysta prezentował swoje dzieła również za granicą, wystawiając w renomowanych galeriach w Londynie, Sztokholmie oraz Nowym Jorku. W 1938 roku odbyła się jego indywidualna wystawa w Amsterdamie. Po zakończeniu II wojny światowej wystawiał swoje prace w Gdyni i Łodzi.

W czasie II wojny światowej, podczas kampanii wrześniowej, walczył na froncie. Po wojnie, początkowo osiedlił się z rodziną na Wybrzeżu, a następnie powrócił na stałe do Warszawy.

Maciej Nehring spoczywa na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie (aleja 2, grób 4).

Twórczość

Maciej Nehring był artystą, który najczęściej preferował technikę akwareli, wykorzystując ją do malowania zarówno pejzaży, jak i portretów. Jego twórczość nie ograniczała się jednak tylko do tradycyjnych form malarskich, bowiem angażował się również w grafikę użytkową.

Wiele jego dzieł znajduje się w prestiżowych kolekcjach, w tym:

  • Muzeum Narodowym w Poznaniu,
  • Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy,
  • Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie,
  • Ossolineum we Wrocławiu.

Przypisy

  1. Biografia, AgraArt
  2. Maciej Nehring, DESA Unicum
  3. Śp. Maciej Nehring

Oceń: Maciej Nehring

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:14