Juliusz Wilhelm Brühl


Juliusz Wilhelm Brühl, urodzony 13 lutego 1850 roku w Warszawie, był znaczącą postacią w dziedzinie nauk ścisłych. Zmarł 5 lutego 1911 roku w Heidelbergu, a jego dorobek naukowy pozostawia po sobie trwały ślad w historii polskiej nauki.

Brühl to polski chemik oraz fizykochemik, który zyskał uznanie jako pionier w obszarze badań spektrometrycznych. Jego prace przyczyniły się do rozwoju metod analitycznych, które do dzisiaj są wykorzystywane w laboratoriach na całym świecie.

Życiorys

Juliusz Wilhelm Brühl przyszedł na świat 13 lutego 1850 w Warszawie, w rodzinie Jakuba Ludwika oraz jego żony Emmy Teresy, z domu Bamberg. Jego rodzina miała korzenie w Gdańsku. Już w 1859 roku rozpoczął naukę w szkole herrhuckiej w Gnadenbergu, zlokalizowanej na Dolnym Śląsku.

W 1866 roku kontynuował naukę w szkole handlowej w Berlinie, a dwa lata później, w 1868 roku, podjął studia z zakresu chemii na uczelni w Zurychu. W 1870 roku przeniósł się na uniwersytet w Berlinie, gdzie miał zaszczyt uczyć się pod okiem znanego chemika A.W. Hofmanna.

W 1872 roku objął stanowisko asystenta u profesora Hansa Landolta na uniwersytecie w Akwizgranie, co dało mu możliwość dalszego rozwoju naukowego. W 1873 roku uzyskał habilitację, a stopień doktora obronił w 1875 roku na uczelni w Getyndze. Kolejnym krokiem w jego karierze było objęcie w 1879 roku stanowiska zastępcy profesora na Politechnice we Lwowie. Następny rok przyniósł mu tytuł profesora zwyczajnego chemii technicznej.

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, związany z chorobą płuc – gruźlicą, w 1882 roku Juliusz wyjechał w poszukiwaniu korzystniejszego klimatu do Szwajcarii, a potem do Włoch. W 1888 roku objął katedrę profesora na uniwersytecie w Heidelbergu, gdzie osiedlił się na stałe i mieszkał aż do swojej śmierci.

W 1908 roku uzyskał tytuł honorowego profesora zwyczajnego, co było zwieńczeniem jego długoletniej kariery akademickiej. Był również członkiem honorowym angielskiego Royal Institution oraz otrzymał tytuł doctor of science od uniwersytetu w Cambridge.

Prywatnie, Juliusz był żonaty z Lili Bamberger, z którą miał syna Eryka. Zmarł 5 lutego 1911 w Heidelbergu.


Oceń: Juliusz Wilhelm Brühl

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:16