Józefa Gagatnicka


Józefa Gagatnicka, z datą urodzin przypadającą na 31 marca 1861 roku w Warszawie, była osobą niezwykle zasłużoną w dziedzinie edukacji. Życie tej wybitnej pedagog, które zakończyło się 4 października 1938 roku w tym samym mieście, wiąże się z wieloma osiągnięciami, które miały istotny wpływ na rozwój pedagogiki w Polsce.

Jej prace oraz zaangażowanie w proces nauczania zyskały uznanie, a jej dziedzictwo pozostaje aktualne zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym.

Życiorys

Córka Władysława Herknera (1835–1869) oraz Eleonory z Cybulskich h. Prawdzic (1837–1925). Józefa Gagatnicka ukończyła II gimnazjum żeńskie w Warszawie, a później zdecydowała się na uczestnictwo w kursach nauczycielskich w Genewie. Od 1884 roku pracowała jako pedagog, kładąc duży nacisk na rozwój edukacji kobiet.

Była założycielką i długoletnią przełożoną ośmioklasowego prywatnego Gimnazjum Humanistycznego Żeńskiego pod wezwaniem Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie, które powszechnie znane jest jako Pensja Gagatnickiej. Obok pracy pedagogicznej, ogłosiła rozprawę zatytułowaną Podstawy psychiczne w wychowaniu moralnym, w której podejmuje się analizy zjawisk psychicznych w kontekście wychowania moralnego.

Józefa Gagatnicka spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, miejscem, które stało się domem dla wielu znamienitych postaci warszawskiej historii. Ponadto, od 19 lutego 1882 roku była żoną adwokata Władysława Piotra Gagatnickiego, co podkreśla jej powiązania z warszawskim środowiskiem prawniczym.

Przypisy

  1. a b Józefa Herkner [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 01.12.2020 r.] .
  2. Spis zmarłych. Nazwiska z zakresu Gab-Gajes » Lista zmarłych « www.nekrologi-baza.pl [online] [dostęp 01.12.2020 r.] (pol.).
  3. W odróżnieniu od Czy wiesz kto to jest? pod red. S.Łozy, Geneteka baza Polskiego Towarzystwa Genealogicznego podaje 1859 jako rok urodzenia Józefy Honoraty Herkner.
  4. StanisławS. Łoza StanisławS. (red.), Czy wiesz kto to jest?, (Przedr. fotooffs., oryg.: Warszawa : Wydaw. Głównej Księgarni Wojskowej, 1938.), Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe : na zam. Zrzeszenia Księgarstwa, 1983, s. 188 .
  5. M.P. z 1934 r. nr 259, poz. 338 „za zasługi na polu pracy oświatowej, wychowawczej i społecznej”.

Oceń: Józefa Gagatnicka

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:23