Jaśmina Wójcik-Wróblewska to wybitna postać w polskiej sztuce oraz aktywizmie. Urodziła się 22 stycznia 1983 roku w Warszawie, gdzie przez lata rozwijała swoją pasję do sztuki i edukacji. Jest nie tylko artystką, ale również reżyserką i nauczycielką akademicką oraz przedszkolną.
Wojcik, znana ze swego zaangażowania społecznego, koncentruje się na tworzeniu sztuki, która inicjuje zmiany w społeczeństwie. W ciągu swojej kariery zdobyła uznanie za działania, które łączą artystyczną ekspresję z rzeczywistymi problemami ludzi.
Jej najbardziej rozpoznawalnym projektem były długoterminowe działania społeczno-artystyczne z osobami, które były pracownikami fabryki ciągników Ursus. Te inicjatywy, realizowane w latach 2011-2021, stały się istotnym elementem jej twórczości, który podkreśla znaczenie wspólnych doświadczeń i historii w tworzeniu właściwego wizerunku współczesnej sztuki.
Życiorys
Jasmina Wójcik jest uznawaną artystką, której osiągnięcia są imponującym dowodem na jej talent i zaangażowanie w sztukę. W 2008 ukończyła z wyróżnieniemAkademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie była studentką w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej pod kierunkiem prof. Stanisława Wieczorka. Po zakończeniu studiów, rozpoczęła współpracę z uczelnią jako asystentka prof. Wiktora Jędrzejca.
W 2011 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Grafiki w tej samej uczelni, zdobywając wiedzę i umiejętności w dziedzinie sztuk plastycznych. Dodatkowo, w tym samym roku odbyła interdyscyplinarne studia podyplomowe „Sztuka / przestrzeń publiczna / demokracja – relacje i możliwości” na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, co wzbogaciło jej perspektywę artystyczną.
Jasmina Wójcik ma za sobą bogate doświadczenie dydaktyczne, wykładając w różnych instytucjach edukacyjnych. Uczyła m.in. na Grafice w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie oraz na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiego ASP. Od 2018 roku prowadzi zajęcia z zakresu Communication Design na SWPS w Poznaniu oraz jest aktywna na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Dodatkowo, od 2016 roku pełni rolę nauczyciela w Przedszkolu Niepublicznym „Świetlik Montessori”.
W swoich osiągnięciach artystycznych, Jasmina Wójcik zdobyła prestiżowe nagrody. Laureatka I nagrody w Konkursie Samsung Art Master w 2007 roku, uzyskała także Grand Prix konkursu Kino Polska i Onetu. W 2015 roku odebrała Grand Prix Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej oraz nagrody w Konkursie Filmowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Państwowym Instytucie Sztuki Filmowej. Jej film zdobył również uznanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Hot Docs w Toronto, kładąc tym samym podwaliny pod jej międzynarodową karierę artystyczną.
Twórczość
Jaśmina Wójcik łączy swoją pasję artystyczną z działalnością o charakterze społecznym, tworząc zjawisko znane jako artywizm. W jej twórczości odnajdujemy zarówno rezultaty pracy wideo, jak i przeprowadzane akcje społeczne. Nasza artystka wyjątkowo zwraca uwagę na problemy zmarginalizowanych grup, kwestie odpowiedzialności społecznej oraz na zjawisko wykluczenia w sferze zbiorowej pamięci.
Na początku swojej kariery artystycznej, Wójcik koncentrowała się na intymnych i egzystencjalnych tematach, co widoczne jest w tak znaczących dziełach, jak Improwizacja (2005-2007) oraz Mastektomia (2007), gdzie poruszała trudne problemy związane z starością oraz osamotnieniem. W miarę rozwoju jej twórczości, zaczęła poszukiwać nowych form ekspresji, zdobywając inspirację w organizacji spacerów stanowiących artystyczne medium. W 2011 roku zrealizowała spacer w Kazimierzu Dolnym, obfitujący w audioprzewodniki oraz rysunki inspirowane dziennikarskimi reportażami Hanny Krall, które poświęcone były dawnej żydowskiej społeczności miasta.
W 2014 roku Wójcik zorganizowała spacer pod tytułem Pamięć parku, który miał miejsce w Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze oraz na terenie nieczynnej fabryki traktorów w warszawskim Ursusie. Podczas tego wydarzenia artystka wykorzystała nagrane wywiady z byłymi pracownikami, co w znaczący sposób wzbogaciło doświadczenie uczestników.
Pamięć o zakładach Ursus i jego pracownikach
Tematyka ta stała się inspiracją dla wielu projektów, które Wójcik realizowała w związku z nieczynną fabryką. W ramach swojej pracy, artystka zmobilizowała lokalne społeczności oraz byłych robotników, co zaowocowało premierą filmu Ursus. Esej filmowy, a także Parady Traktorów, która w czerwcu 2014 roku przejechała z Placu Defilad na teren dawnej fabryki.
Podsumowaniem tych działań stał się film Symfonia Fabryki Ursus, który od 2015 roku był realizowany w Wajda Studio we współpracy z Igorem Stokfiszewskim. Premiera filmu miała miejsce w 2018 roku i, poza historią mówioną, wykorzystywała również tzw. pamięć ciała byłych pracowników. Film ten został wyróżniony nominacją do Nagrody National Geographic w 2019 roku w ramach Millennium Docs Against Gravity oraz nominacją do Nagrody Orły w 2020 roku jako najlepszy film dokumentalny.
Wybrane realizacje
Jaśmina Wójcik jest artystką, której twórczość odzwierciedla różnorodne podejścia do sztuki i interakcji z otoczeniem. Wśród jej wybranych realizacji znajdują się prace, które zdobyły uznanie i wywołały wiele emocji.
- 2005-2007, Improwizacja,
- 2007, Mastektomia,
- 2009, Samsara,
- 2012, Chowanie człowieka między ludźmi bez kontaktu z naturą doprowadza go do wynaturzeń,
- 2013, Pamięć parku,
- 2013, Spacer akustyczny po dawnych terenach Zakładów Przemysłu Ciągnikowego URSUS,
- 2014, Zakłady. Ursus 2014,
- 2018, Symfonia Fabryki Ursus.
Te realizacje pokazują nie tylko jej talent, ale także głęboką refleksję nad kondycją człowieka oraz jego relacją z przemysłowym otoczeniem.
Przypisy
- MFF Nowe Horyzonty - Improwizacja [online], www.nowehoryzonty.pl [dostęp 15.03.2020 r.]
- a b c d Jaśmina Wójcik | Życie i twórczość | Artysta [online], Culture.pl [dostęp 13.03.2020 r.]
- Laboratorium ee-JakubL.J. Wojdak Laboratorium ee-JakubL.J. i inni, Ekspertki.org [online], Ekspertki.org [dostęp 13.03.2020 r.]
- WPEK. Grand Prix dla projektu „Zakłady. Ursus 2014” [online], ngo.pl [dostęp 13.03.2020 r.]
- Jaśmina Wójcik [online], FilmPolski [dostęp 13.03.2020 r.]
- 09.07.2011 - Akustyczny spacer po Kazimierzu Dolnym | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 13.03.2020 r.]
- Redakcja, Parada traktorów przejechała ulicami stolicy [online], Warszawa Nasze Miasto, 14.06.2014 r. [dostęp 13.03.2020 r.]
- Symfonia Fabryki Ursus – Wajda School [online] [dostęp 13.03.2020 r.]
- MASTEKTOMIA / MASTECTOMY - JASMINA WOJCIK [online], cargocollective.com [dostęp 13.03.2020 r.]
- SAMSARA - JASMINA WOJCIK [online], cargocollective.com [dostęp 13.03.2020 r.]
- CHOWANIE CZŁOWIEKA MIĘDZY LUDŹMI BEZ KONTAKTU Z NATURĄ DOPROWADZA GO DO WYNATURZEŃ - JASMINA WOJCIK [online], cargocollective.com [dostęp 13.03.2020 r.]
- O historii parku z Jaśminą Wójcik [online], Radio Zielona Góra 97,1 fm, 18.09.2013 r. [dostęp 13.03.2020 r.]
- SPACER AKUSTYYCZNY po dawnych terenach Zakładów Przemysłu Ciągnikowego "URSUS" - JASMINA WOJCIK [online], cargocollective.com [dostęp 13.03.2020 r.]
- ZAKŁADY URSUS 2014 - JASMINA WOJCIK [online], cargocollective.com [dostęp 13.03.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Wojciech Zalewski (pisarz) | Mieczysław Detyniecki | Kazik Staszewski | Bartosz Głogowski | Barbara Wrzesińska | Jerzy Alber-Siemieniak | Franciszek Kostrzewski | Andrzej Łabędzki | Wojciech Tomczyk | Krystyna Stypułkowska | Artur Socha | Wiktor Kiełczykowski | Parzel | Władysław Lubomirski | Daniel Kozakiewicz | Szyha | Aleksander Gierymski | Michał Rogalski (filmowiec) | Andrzej Zaborowski (artysta) | Mieczysław JurgielewiczOceń: Jaśmina Wójcik