Jan Matyjaszkiewicz


Jan Matyjaszkiewicz był wybitnym przedstawicielem polskiej kultury, urodzonym 28 września 1929 roku w stolicy Polski, Warszawie. Przez niemal całe swoje życie artystyczne związany był z różnorodnymi projektami, zarówno na scenie teatralnej, jak i w produkcjach filmowych.

Jego kariera trwała przez wiele lat, a jego działalność artystyczna miała ogromny wpływ na rozwój polskiego teatru i filmu. Niestety, zmarł w Warszawie 20 kwietnia 2015 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w pamięci widzów oraz miłośników sztuki.

Życiorys

Jan Matyjaszkiewicz, znany polski aktor, swoją edukację rozpoczął w 1949 roku, kiedy to ukończył Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w stolicy Polski. Następnie, w obszarze sztuki teatralnej, dopełnił swoje kształcenie, kończąc studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w 1956 roku.

W ciągu swojej bogatej kariery aktorskiej, Matyjaszkiewicz miał zaszczyt występować na wielu renomowanych scenach teatralnych w Warszawie. Jego pierwszym przystankiem był Teatr Młodej Warszawy, gdzie pracował od 1956 do 1958 roku. Następnie, przez długi czas, związany był z Teatrem Ateneum, w którym występował w latach 1960-1969. Po tej epoce pracował w STS-ie (1969-1971), a później w Teatrze Rozmaitości (1971-1977). Jego kariera obejmowała także Teatr na Woli, gdzie grał od 1977 do 1981 roku oraz Teatr Polski w latach 1981-1991.

Po długiej przerwie artystycznej, od 1991 roku ponownie zagościł na scenie Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza. Obok teatru, aktor występował także w spektaklach Teatru Telewizji, a jego talent można było podziwiać w takich filmach jak „Wielka, większa i największa”, „Pożarowisko” oraz w popularnym serialu telewizyjnym „Boża podszewka”.

Po zakończeniu kariery, Jan Matyjaszkiewicz został pochowany na cmentarzu Bródnowskim, w miejscu oznaczonym Kw. 54D, rząd II, grób 28. Jego wkład w polską kulturę oraz sztukę teatralną na zawsze pozostanie w pamięci wielu miłośników teatru.

Role dubbingowe

Jan Matyjaszkiewicz, uznawany za jednego z wybitnych aktorów dubbingowych, miał zaszczyt użyczyć swojego głosu w wielu niezapomnianych produkcjach. Jego pierwszą rolą w tej dziedzinie była postać Magika Bambulini w bajce muzycznej z 1978 roku, Tomcio Paluch, opartej na opowiadaniach braci Grimm.

W 1985 roku, w produkcji Kubuś Puchatek, wydanej przez Polskie Nagrania, wcielił się w postać Króliczka. Rok później, jego głos ponownie usłyszeć można było w tej samej roli w bajce muzycznej Chatka Puchatka.

Nie można zapomnieć o jego roli z 1987 roku w Miki Mol i zaczarowany kuferek czasu, gdzie z ogromnym wdziękiem zagrał Wilka Arcykąska. Te wspaniałe występy z pewnością na zawsze pozostaną w sercach fanów filmów animowanych.

Odznaczenia i nagrody

Jan Matyjaszkiewicz, znany ze swojej wieloletniej kariery artystycznej, zdobył szereg odznaczeń, które potwierdzają jego wkład w kulturę oraz sztukę. Wśród nich znajdują się:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1998 roku,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowany w 1985 roku,
  • Złoty Krzyż Zasługi, nadany w 1977 roku,
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej, odznaczony w 1974 roku,
  • Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymał 30 września 2009 roku,
  • Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Warszawy”, przyznana w 1979 roku.

Nie tylko odznaczenia, ale również liczne nagrody świadczą o jego artyzmie i znaczeniu w środowisku teatralnym. Do najważniejszych przyznanych mu wyróżnień należą:

  • „Feliks Warszawski” – nagroda Fundacji Feliksa Łaskiego z Londynu z 2003 roku, w kategorii: „Najlepsza pierwszoplanowa rola męska” za rolę Saturnina Mazurkiewicza w przedstawieniu Żołnierz Królowej Madagaskaru w Teatrze Syrena w Warszawie,
  • „Złoty Mikrofon” – przyznany przez Polskie Radio w 2004 roku,
  • Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego za role w Teatrze Polskiego Radia w 2014 roku.

Odznaczenia oraz nagrody te odzwierciedlają jego niezwykłą pasję i zaangażowanie w rozwój polskiej sztuki teatralnej.

Przypisy

  1. MKiDN – Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis [online] [dostęp 06.04.2020 r.]
  2. Złota Gloria Artis dla Jana Matyjaszkiewicza. mkidn.gov.pl, 14.10.2009 r.
  3. Edmund Kujawski (red.), Witold Grabski (red.): „Pochodem idziemy...” Dzieje i legenda Szkoły im. Stefana Batorego w Warszawie. Warszawa: Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im.Stefana Batorego w Warszawie, 2003, s. 112. ISBN 83-06-02325-0.
  4. Zmarł Jan Matyjaszkiewicz. Dziennik Teatralny. [dostęp 21.04.2016 r.]

Oceń: Jan Matyjaszkiewicz

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:20