Aleksandra Zawłocka


Aleksandra Zawłocka, urodzona 3 października 1962 roku w Warszawie, to wybitna osobowość w dziedzinie mediów. Jej kariera obejmuje wiele ról - od redaktorki, przez dziennikarkę, aż po korespondentkę wojenną i producentkę telewizyjną. Dodatkowo, jako menedżer mediów, zyskała szereg cennych doświadczeń w branży.

W latach 80. Aleksandra Zawłocka była związana z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie pracowała jako pracownik naukowy. Równocześnie zaangażowała się w podziemne wydawnictwo „Wola”, co pozwoliło jej na aktywną działalność intelektualną w trudnych czasach. Po 1989 roku rozpoczęła pracę jako dziennikarz, przyczyniając się do rozwoju kilku redakcji i gazeta. Pełniła funkcję zastępcy redaktora naczelnego w trzech znaczących gazetach: „Expressie Wieczornym”, „Życiu” oraz „Super Expressie”.

Jej doświadczenie obejmuje również kierowanie TVP Warszawa, a także pełnienie funkcji dyrektora Agencji Informacji TVP oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. To właśnie w telewizji publicznej osiągnęła szczyty kariery, będąc szefową i producentką popularnego programu „Pytanie na śniadanie” emitowanego na TVP 2.

Od samego początku swojej edukacji Aleksandra Zawłocka kształciła się w obszarze filologii języka polskiego. W 1981 roku rozpoczęła studia na wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończyła w 1986 roku. Po tych sukcesach, od 2016 roku zaczęła pełnić rolę redaktorki, a następnie producentki porannego pasma „Pytanie na śniadanie” w TVP2, kontynuując pomyślną karierę w polskich mediach.

Praca podziemna

Od 1982 do 1989 roku Aleksandra Zawłocka aktywnie uczestniczyła w działalności podziemnej organizacji „Wola”. Jej rola obejmowała kolportaż i produkcję wydawnictw, a także była szefową kolportażu tygodnika „Wola”, który działał jako kanał Grup Politycznych.

W swojej pracy kierowała również przygotowaniami i dystrybucją dwutygodnika „Naprzód”, a także zajmowała się publikacjami wydawnictwa GPW Wola oraz książkami wydawanymi przez zaprzyjaźnione oficyny.

Ważnym aspektem jej działalności była także funkcja sekretarza redakcji podziemnego miesięcznika „Praca”, który powstał w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy „Wola”.

Praca zawodowa

Życie zawodowe Aleksandry Zawłockiej rozpoczęło się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie prowadziła badania naukowe zanim jeszcze zaangażowała się w dziennikarstwo. W latach 1986-1990 zajmowała się semantyką języka poetyckiego w Pracowni Cypriana Kamila Norwida na Wydziale Polonistyki.

Następnie, w okresie od 1989 do 1991 roku, jej kariera nabrała tempa dzięki pracy w „Tygodniku Solidarność”. Tam, na początku, skoncentrowała się na zagadnieniach związkowych, a później weszła w świat reportażu, tworząc teksty o charakterze społecznym, śledczym oraz politycznym.

W trakcie swojej kariery miała okazję pełnić rolę korespondenta wojennego, relacjonując wydarzenia z konfliktów w takich miejscach jak: Izrael podczas wojny w Zatoce, Chorwacja, Serbia, Sarajewo oraz Kambodża. Te doświadczenia z pewnością wpłynęły na jej dalszą karierę dziennikarską.

Po powrocie do Polski pracowała w dwóch znanych publikacjach: „Kulisach” i „Expressie Wieczornym”. Tam zajmowała się kierowaniem działem politycznym, a później rozwinęła swój warsztat w kierunku reportażu i spraw krajowych. W „Expressie Wieczornym” awansowała na wiceszefową, a jej zaangażowanie w te publikacje było istotne dla ich rozwoju.

Przez lata pełniła również funkcje zastępcy redaktora naczelnego w trzech gazetach: „Express Wieczorny” w latach 1996-1998, „Życie” w 2001-2002 roku oraz „Superexpress” w 2003. Jej teksty i artykuły były istotnymi głosami w debacie publicznej.

Nie można zapomnieć o jej pracy w tygodniku „Wprost”, gdzie działała jako publicystka, a także o doświadczeniu redaktorskim w „Rzeczpospolitej” oraz „Dzienniku”. Od 2006 roku związana była z Telewizją Polską, gdzie pełniła rolę dyrektora i redaktora naczelnego TVP Warszawa, aż do 2012 roku.

W międzyczasie, w 2008 roku, pełniła funkcję dyrektora Agencji Informacji TVP, która odpowiadała za programy informacyjne takie jak TVP Info. Jej zaangażowanie w rozwój programu zostało zauważone, co zaowocowało nominacją w 2009 roku do Nagrody im. Dariusza Fikusa w kategorii wydawców mediów za uruchomienie pełnoformatowego kanału informacyjnego.

Od 2014 do 2016 roku była wicedyrektorem Ośrodka Rozwoju Edukacji, a od 2016 roku jej talent i kreatywność znalazły ujście w roli redaktorki oraz producentki programu „Pytanie na śniadanie” w TVP 2.

Przypisy

  1. JanJ. Olaszek, Podziemna sieć społeczna. Casus z dziejów konspiracji solidarnościowej, Warszawa, 2020 r. Brak numerów stron w książce
  2. JanJ. Olaszek, Jan Olaszek, Podziemne dziennikarstwo. Funkcjonowanie głównych pism informacyjnych podziemnej „Solidarności” w Warszawie w latach 1981–1989, Warszawa 2018 r. Brak numerów stron w książce
  3. KrystynaK. Zalewska, Będzie strajk, Tres Piedras, Warszawa, 2012 r. Brak numerów stron w książce
  4. Encyklopedia Solidarności

Oceń: Aleksandra Zawłocka

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:11