Halina Weinstein


Halina Weinstein, która przyszła na świat 4 stycznia 1902 roku w Warszawie, była osobą o niezwykle wszechstronnych talentach. Zmarła w swoim rodzinnym mieście w 1942 roku.

W ciągu swojego życia rozwinęła swoje pasje, stając się wybitną esperantystką, poetką oraz pisarką. Jej działalność literacka i translatorska przyczyniła się do popularyzacji języka esperanto w Polsce, a także do wzbogacenia polskiej literatury.

Życiorys

Halina Weinstein przyszła na świat 4 stycznia 1902 roku w Warszawie. Jej matką była Anna Weinstein, która również była aktywną esperantystką. Kształciła się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie pełniła funkcję kierownika działu wydawniczego Studenckiego Stowarzyszenia Esperanto. Dodatkowo, była zastępcą delegata Universala Esperanto-Asocio (UEA).

Halina prowadziła kursy języka esperanto, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, początkowo gromadząc 120 uczestników. Jej twórczość literacka obejmowała zarówno wiersze, jak i prozatorskie utwory, które ukazywały się w takich czasopismach jak „Pola Esperantisto” oraz w innych publikacjach. W ramach swoich działań, angażowała się także w tłumaczenie dzieł literackich na esperanto, w tym utworów Leo Belmonta.

Ważnym osiągnięciem Haliny było napisanie rozdziału dotyczącego Warszawy do przewodnika turystycznego „Polska i Gdańsk”, który został wydany w Krakowie w 1927 roku. Wspólnie z Izraelem Lejzerowiczem reprezentowała w Polsce kwartalnik „Literatura Mondo”.

Niestety, Halina Weinstein zmarła tragicznie w 1942 roku w getcie warszawskim.

Przypisy

  1. Halina Weinstein. United States Holocaust Memorial Museum. [dostęp 06.06.2020 r.]
  2. a b Polen: Esperanto-Propaganda in eigener Sache und im Sog der Politik. Unabhängige Schweizer Interlinguistische Studien. [dostęp 06.06.2020 r.]
  3. B. Głuchowski: Pollando kaj Gdańsk. Ziemia, 1927. [dostęp 06.06.2020 r.]
  4. Niaj Reprezentanci. Literatura Mondo, 1933. [dostęp 06.06.2020 r.]
  5. Księga adresowa esperantystów polskich. „Biuletyn Księgi Adresowej Esperantystów Polskich i Praktyczny Informator Esperancki. Bulteno de la Adreslibro de Pollandaj Esperantistoj kaj Praktika Informilo pri Esperanto. Rok 1, Zeszyt 1. Warszawa. Lipiec 1935”, 1935.

Oceń: Halina Weinstein

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:19