Gabriela Kurylewicz


Gabriela Kurylewicz, urodzona 23 czerwca 1971 roku w Warszawie, to niezwykle wszechstronna postać w polskim środowisku kulturalnym i akademickim. Jest filozofką oraz doktorem nauk humanistycznych, co uzyskała w 2003 roku. Jej działalność obejmuje nie tylko badania naukowe, ale również twórczość literacką jako poetka i tłumaczka.

Jako wykładowca akademicki, przekazuje swoją wiedzę i pasję kolejnym pokoleniom studentów, a także tworzy muzykę jako kompozytorka, co czyni ją osobowością o iście multidyscyplinarnym podejściu do sztuki i nauki.

Życiorys

Gabriela Kurylewicz jest córkąWandy Warskiej oraz Andrzeja Kurylewicza. Ukończyła swoje studia na Uniwersytecie Warszawskim oraz w University of London. Doktorat z filozofii obroniła w 2003 roku w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

W roku 2001 założyła Fundację Forma – Teatr, Instytut Sztuki i Badań Filozoficznych, co odzwierciedla jej głębokie zaangażowanie w życie akademickie i artystyczne. Od 2011 roku była wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w latach 2013–2016 prowadziła autorskie seminarium pod patronatem prorektora oraz konwersatorium przy Zakładzie Estetyki w Instytucie Filozofii.

W 2013 roku Gabriela prowadziła również konwersatoria autorskie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 2016 roku miała zaszczyt założyć Pracownię Filozofii Muzyki, współorganizując ją z M. Szyszkowską i J. Michalik w Instytucie Filozofii UW. Kontynuuje swoje seminarium filozoficzne w Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów, co podkreśla jej nieustanne dążenie do rozwoju intelektualnego i artystycznego.

Gabriela Kurylewicz miała także liczne publikacje. Współpracowała z „Przeglądem Filozoficzno-Literackim” oraz „Jazz Forum”, a od 2020 roku pisze felietony w wydawanym przez „Jazz Press” autorskim cyklu pod tytułem Poezja i muzyka.

W jej aktywności zawodowej znajduje się również przynależność do ZAiKS (Sekcja Autorów Dzieł Literackich), Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (gdzie w latach 2011-2014 zasiadała w Zarządzie Głównym, od 2017 roku w Zarządzie Oddziału Warszawskiego), STOART, SIEPM, ISNS oraz PTE. Od 2007 roku prowadzi Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów, która skupia się na Muzyce, Poezji i Filozofii w Warszawie oraz Wierzchucinie.

Gabriela jest również pomysłodawczynią i organizatorką festiwalu muzyki oraz poezji „Dni Muzyki Andrzeja Kurylewicza”, a także pracuje nad krytyczną edycją Dzieł wszystkich Andrzeja Kurylewicza oraz Wandy Warskiej.

Dodatkowo, zajmuje się kompozycją, traktując ją jako przedłużenie poezji. Jest autorką utworów na fortepian, w tym „Szkic morza w Karwi” oraz „św. Roch”, a także kompozycji na altówkę, skrzypce i wiolonczelę, co wskazuje na jej wszechstronność i zamiłowanie do różnych form muzycznych.

Wybrane publikacje

Gabriela Kurylewicz jest autorką wielu znaczących publikacji w dziedzinie filozofii, które obejmują zarówno dzieła oryginalne, jak i przekłady ważnych tekstów filozoficznych. Wśród jej książek warto wymienić:

  • Dzieło sztuki i jego brak, Neriton, Warszawa 1996,
  • Poznawanie i niepoznawanie istnienia – Giovanni Pico della Mirandola. W poszukiwaniu metafizycznej zgodności wszystkiego, co istnieje, Semper, Warszawa 2004,
  • Kwintet platoński – 5 esejów z filozofii muzyki, Fundacja Forma, Warszawa.

Kurylewicz jest również autorką kilku ważnych przekładów, które mają ogromne znaczenie dla polskiej filozofii:

  • Tomasz z Akwinu, Traktat o Bogu, przekład pol. i komentarze G. Kurylewicz, Z. Nerczuk i M. Olszewski, Znak, Kraków 1998,
  • Giovanni Pico della Mirandola, O bycie i jednym,
  • List do Hermolao Barbaro, w Antologii Filozofii Łacińskiej XV wieku, red. E. Jung, Łódź,
  • Boecjusz, O pocieszeniu, jakie daje filozofia, przekł. pol. G. Kurylewicz, M. Antczak, Kęty 2006.

Poezja

Gabriela Kurylewicz jest uznaną poetką, której prace są cenione w polskiej literaturze. Poniżej przedstawiamy wybór jej zbiorów poezji:

  • Wiersze, Oficyna Literacka, Kraków 1992 (kolejne wydania: Kraków 1996 i Warszawa 2003),
  • Wydłużyć horyzont, Oficyna Literacka, Kraków 1998 (drugie wydanie: Warszawa 2003),
  • Tristia, Wydawnictwo Piwnica Artystyczna, Warszawa 2003,
  • Dwie historie, Fundacja Forma, Warszawa 2007,
  • Księżyc świadkiem, Fundacja Forma, Warszawa 2011,
  • Heaven and the Watch, Fundacja Forma, Warszawa 2011,
  • Everything Begins in Thought, Fundacja Forma, Londyn 2013,
  • Rymki, Fundacja Forma, Warszawa 2014 (drugie wydanie: Warszawa 2019),
  • Zaśpiew, Fundacja Forma, Warszawa 2020.

Ważnym aspektem twórczości Kurylewicz są również jej przekłady poezji. Wśród nich znajduje się:

  • William Shakespeare, Hamlet, Sonety.

Każdy z tych zbiorów odzwierciedla jej unikalny styl i podejście do poezji, a także adaptację klasycznych tekstów na współczesny język.

Fonografia

Album zatytułowany Dwie historie to znakomite dzieło autorstwa Gabrieli Kurylewicz, Mauro Battisti oraz Andrzeja Jagodzińskiego, opublikowane w serii Poezja i Muzyka przez Wydawnictwo Fundacji Forma w Warszawie w 2007 roku. Obejmuje on dwie płyty, z których każda oferuje wyjątkowe przeżycia artystyczne.

Na pierwszym krążku, CD1 Historia jednego dnia, znajdują się nie tylko wiersze i recytacje autorstwa Gabrieli Kurylewicz, lecz także muzyka w wykonaniu Mauro Battistiego, który gra na kontrabasie. Zwieńczeniem tej odsłony jest wokaliza artystki Wandy Warskiej.

Druga płyta, CD2 Nowa historia, to kontynuacja koncepcji i stylistyki opublikowanej w pierwszej części. Kiedy słuchacze zanurzają się w tę odsłonę, mogą doświadczyć poezji i recytacji Gabrieli Kurylewicz, a także muzyki w wykonaniu Andrzeja Jagodzińskiego przy fortepianie oraz ponownie wokalizy Wandzie Warskiej.

Za pomysł całości odpowiedzialna jest Gabriela Kurylewicz, natomiast reżyserię dźwięku zrealizowała Ewa Guziołek-Tubelewicz. Nagrania zostały zarejestrowane w studio S4 i S1 w Polskim Radiu w latach 2002 i 2004. Warto dodać, że do albumu dołączona została książka z wierszami autorstwa G. Kurylewicz, które pochodzą z takich zbiorów jak: Wiersze, Wydłużyć horyzont, Tristia, oraz Księżyc świadkiem.

Przypisy

  1. Fundacja Forma – Teatr, Instytut Sztuki i Badań Filozoficznych. bazy.ngo.pl. [dostęp 23.04.2014 r.]
  2. a b c d e f g Twórcy. piwnica-forma.waw.pl. [dostęp 23.04.2014 r.]

Oceń: Gabriela Kurylewicz

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:20