Franciszek Kotus-Jankowski


Franciszek Kotus-Jankowski, znany również jako Franciszek Kotus i posługujący się pseudonimem Jankowski, to postać o ważnym znaczeniu w historii Polski. Urodził się 28 stycznia 1891 roku w Warszawie, a jego działalność miała kluczowy wpływ na lokalną politykę.

Jako człowiek zaangażowany w ruch komunistyczny, Kotus-Jankowski pełnił funkcję prezydenta Gdańska w latach 1945–1946. Jego kadencja przypadła na okres wielkich zmian oraz wyzwań, z jakimi zmagało się miasto po II wojnie światowej.

Ostatnie dni Franciszka Kotusa-Jankowskiego przypadły na 19 stycznia 1958 roku, kiedy to zmarł w Gdańsku. Jego życie i praca pozostają częścią bogatej historii Polski, która nadal jest przedmiotem badań i analiz.

Życiorys

„W czasie zaborów Franciszek Kotus-Jankowski był aktywnie związany z Socjaldemokracją Królestwa Polskiego i Litwy. W wyniku jego działań rewolucyjnych, wielokrotnie stawiał czoła represjom, a w 1911 roku został skazany na zesłanie do guberni wiackiej. Dodatkowo, spędził czas w więzieniach w Warszawie i Saratowie. W okresie I wojny światowej angażował się w prace Rady Pomocy Ofiarom Wojny w Moskwie oraz brał udział w działaniach piotrogrodzkiego oddziału SDKPiL, a także uczestniczył w przebiegu rewolucji październikowej.

W dwudziestoleciu międzywojennym Kotus-Jankowski podjął pracę w Kasie Chorych oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od stycznia 1919 roku działał w Komunistycznej Partii Polski, gdzie pełnił liczne funkcje, w tym pracował w Centralnej Technice KPP. Jego zaangażowanie polityczne zaowocowało członkostwem w Komitecie Warszawskim MOPR.

W latach 1945–1946 objął urząd prezydenta Gdańska. Po zakończeniu kadencji, kierował Państwowymi Zakładami Samochodowymi Nr 6 w Gdyni od 1946 do 1948, a następnie znowu powrócił do pracy w ZUS, gdzie 1 września 1949 roku został kierownikiem Wydziału Administracyjno-Gospodarczego w Gdańsku.

Franciszek Kotus-Jankowski został odznaczony m.in. Orderem Sztandaru Pracy II klasy oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po jego śmierci spoczął w Alei Zasłużonych na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko (rejon II).

Przypisy

  1. Franciszek Kotus-Jankowski. cmentarze-gdanskie.pl. [dostęp 22.05.2019 r.]

Oceń: Franciszek Kotus-Jankowski

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:22