Emil Stępień


Emil Michał Stępień, urodzony 23 stycznia 1977 roku w Warszawie, to ważna postać na polskiej scenie filmowej.

Jako producent filmowy, Stępień odegrał kluczową rolę w tworzeniu i rozwijaniu wielu znaczących projektów filmowych w Polsce.

Życiorys

Kariera zawodowa

W okresie od 2002 do 2007 roku Emil Stępień pełnił funkcję pracownika urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, gdzie zajmował się nadzorem nad rynkiem kapitałowym. Po tej działalności, od 2007 do 2013 roku, miał zaszczyt pracować na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., gdzie awansował na stanowisko Dyrektora ds. Regionalizacji. Krótko mówiąc, w latach 2007-2012 był również wicedyrektorem ds. rozwoju nowego rynku NewConnect. Jednak 1 października 2012 roku został usunięty z zajmowanej posady w związku z kontrowersjami, które to wydarzenia miały miejsce w owym czasie. Podczas swej kariery w GPW miał na sobie odpowiedzialność za wprowadzenie oraz rozwój rynków NewConnect i Catalyst, a także promowanie działalności giełdy na rynkach międzynarodowych.

W 2013 roku zadebiutował jako producent filmowy przy pracy nad filmem Patryka Vegi zatytułowanym Last minute. W następnych latach, od 2014 do 2016, był odpowiedzialny za produkcję czterech kolejnych filmów reżysera: Służby specjalne, Pitbull. Nowe porządki oraz Pitbull. Niebezpieczne kobiety. W 2018 roku zrealizował film Władysława Pasikowskiego o tytule Pitbull. Ostatni pies.

Życie prywatne

W dniu 14 kwietnia 2018 roku zawarł związek małżeński z Dorotą Rabczewską, jednak 9 czerwca 2021 roku ogłosiła ona informacje o zakończeniu ich małżeństwa. Finalizacja rozwodu miała miejsce 15 listopada 2021 roku, co oznacza koniec ich relacji.

Kontrowersje

Afera finansowa na Giełdzie Papierów Wartościowych

W 2013 roku Emil Stępień stracił pozycję wicedyrektora warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, co miało związek z poważnym skandalem finansowym, który wstrząsnął tym ważnym instytucjonalnym filarem rynku. Ministerstwo Skarbu Państwa, zauważając zawirowania, wystąpiło do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z formalną prośbą o rozpoczęcie szczegółowych działań mających na celu zbadanie procesu pozyskiwania środków przez Stępnia. Środki te miały być przeznaczone na finansowanie komercyjnej produkcji filmowej, w której występowała Anna Szarek, życiowa partnerka Prezesa GPW, Ludwika Sobolewskiego.

W swojej roli jako dyrektor ds. regionalizacji, Stępień posługiwał się służbowym adresem e-mail, aby wysyłać wiadomości namawiające do inwestowania w produkcję filmową. Propozycje zainwestowania w dzieło Patryka Vegi zostały rozesłane do różnorodnych podmiotów, w tym firm działających na rynku NewConnect oraz do wybranych autoryzowanych doradców. Ciekawostką pozostaje, że Anna Szarek, będąca kluczową postacią w tej produkcji, otrzymała główną rolę w komedii zatytułowanej Klątwy faraona oraz posiada udziały w firmie Ent One, której głównym udziałowcem był producent filmu, Patryk Vega.

Aresztowania

W roku 2017 Emil Stępień został zatrzymany przez policję pod poważnym zarzutem nękania Emila Haidara, byłego partnera Doroty Rabczewskiej. W trakcie przeszukania jego mieszkania, organy ścigania odkryły trzy gramy kokainy. 7 września 2017 roku postawiono mu zarzuty, a Stępień wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji wynoszącej 100 tysięcy złotych. W kwietniu 2018 roku usłyszał kolejne trzy zarzuty, które obejmowały m.in. „nakłanianie do zmuszania Emila H. do określonego zachowania” oraz „wywieranie wpływu na Emila H. jako świadka i oskarżyciela”. Oprócz tego, Stępień został oskarżony o posiadanie trzech gramów kokainy oraz o „nakłanianie trzech osób do tworzenia fałszywych dowodów” w celu oskarżenia Emila H. o posiadanie środków odurzających. Przyznał się jedynie do posiadania narkotyków.

Artykuł w „Dużym Formacie”

22 października 2018 roku, w magazynie „Duży Format” ukazał się reportaż autorstwa Grzegorza Szymanika, zatytułowany „Zaginiony Dywizjon”. Z artykułu wynikało, że Emil Stępień podejmował się podpisywania umów oraz gromadzenia funduszy od inwestorów na produkcję filmu 303. Bitwa o Anglię, jednakże, nie informował, że w tym czasie producent filmu, Michael Paszka, rozwiązał z nim umowę, przez co Stępień ostatecznie nie uczestniczył w przygotowaniach do produkcji.

Artykuł w „Pulsie Biznesu”

We wrześniu 2020 roku, „Puls Biznesu” opublikował informację, że w 2019 roku siedziba spółki została przeniesiona z Warszawy do wirtualnego biura w Białymstoku. Dokonano również ustaleń, że nowym prezesem spółki miała zostać osoba poszukiwana przez prokuraturę z powodu zarzutów oszustwa na szkodę jednego z banków oraz przywłaszczenia samochodu osobowego z leasingu. W maju 2021 roku, magazyn poinformował o działaniu firmy Syndyk Ent One Investments, która prześwietliła umowy, na podstawie których miliony złotych zebrane od inwestorów trafiły do maltańskiej firmy Stępnia. Ponadto, prowadzono dwie egzekucje komornicze wobec EOI, które okazały się „pozostające bezskuteczne”.

Filmografia

Emil Stępień jest znanym producentem filmowym, którego dorobek artystyczny obejmuje wiele znaczących projektów. Jego filmografia obejmuje następujące tytuły:

  • 2013: Last minute – producent,
  • 2014: Służby specjalne – producent,
  • 2016: Pitbull. Nowe porządki – producent,
  • 2016: Pitbull. Niebezpieczne kobiety – producent,
  • 2018: Pitbull. Ostatni pies – producent,
  • 2021: Dziewczyny z Dubaju – producent.

Nagrody filmowe

Emil Stępień zyskał uznanie w świecie filmowym, zdobywając liczne wyróżnienia za swoje osiągnięcia. Oto niektóre z jego najważniejszych nagród:

  • 2015: Służby specjalne – Grand Prix Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru,
  • 2016: Pitbull. Nowe porządki – Platynowy Bilet, Nagroda Stowarzyszenia „Kina Polskie”,
  • 2018: Pitbull. Niebezpieczne kobiety – „Bestseller Empiku” w kategorii: Film polski,
  • 2017: Pitbull. Niebezpieczne kobiety – Bursztynowe Lwy Gdynia, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych,
  • 2016: Pitbull. Niebezpieczne kobiety – Brylantowy Bilet, Nagroda Stowarzyszenia „Kina Polskie”.

Przypisy

  1. DominikaD. Kruszkanin, Doda rozwodzi się z mężem [online], plejada.pl, 09.06.2021 r.
  2. BeataB. Senator, Doda i Emil Stępień rozwiedli się! Jej wpis zaskakuje! Przypominamy, jak wyglądała jej suknia ślubna [online], styl.fm, 16.11.2021 r. [dostęp 24.05.2022 r.]
  3. Biznes Emila Stępnia i Dody pod lupą śledczych - Wiadomości [online], onet.pl [dostęp 13.06.2021 r.].
  4. Producent „Pitbulli” zbankrutował - Puls Biznesu - pb.pl [online], pb.pl [dostęp 13.06.2021 r.]
  5. GrzegorzG. Szymanik, Zaginiony Dywizjon, „Gazeta Wyborcza - Duży Format” (nr 41), 22.10.2018 r., s. 10-12.
  6. Emil S., mąż Doroty R., usłyszał nowe zarzuty. Grozi mu 10 lat więzienia. [w:] Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 18.04.2018 r. [dostęp 18.04.2018 r.]
  7. Szef NewConnect zmienił stanowisko w atmosferze skandalu [online], wiadomosci.stockwatch.pl [dostęp 17.04.2018 r.]
  8. Kto jest mąż Dody? - SE.pl [online], www.se.pl [dostęp 15.04.2018 r.]
  9. Szef GPW, Anna Szarek, film i wielkie pieniądze: Afera na giełdzie z komedią w tle - Polskatimes.pl [online], www.polskatimes.pl [dostęp 17.04.2018 r.]
  10. Ludwik Sobolewski: Upadek faraona giełdy - Wiadomości biznesowe - Newsweek.pl [online], www.newsweek.pl [dostęp 17.04.2018 r.]
  11. Wyszedł z aresztu, pojechał po Dodę - SE.pl [online], www.se.pl [dostęp 17.04.2018 r.]
  12. Gangsterzy zaczynają sypać [online], gf24.pl [dostęp 17.04.2018 r.]
  13. Stępień, Emil Michał, raport o osobie, Krajowy Rejestr Sądowy, KRS on line, Info Veriti [online], www.infoveriti.pl [dostęp 15.04.2018 r.]

Oceń: Emil Stępień

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:9