Astrid Maria Balińska-Jundziłł


Astrid Maria Balińska-Jundziłł, urodzona 18 sierpnia 1934 roku w Warszawie, jest znaną polską artystką, która z powodzeniem łączy w swojej twórczości dwie formy sztuki: malarstwo i rzeźbę.

Jej działalność artystyczna rozwijała się głównie na emigracji, co ma istotny wpływ na jej stylistykę i tematykę dzieł. Balińska-Jundziłł to postać, która zyskała uznanie w międzynarodowych kręgach artystycznych, a jej prace cechuje niezwykła twórcza ekspresja oraz oryginalne podejście do formy i koloru.

Życiorys

Astrid Maria Balińska-Jundziłł przyszła na świat jako córka Jana oraz Marii Celestyny, która nosiła nazwisko Niezabytowska. Po rozpoczęciu II wojny światowej, cała rodzina zdecydowała się na emigrację do Wielkiej Brytanii. W nowym kraju młoda artystka zainaugurowała swoją edukację w College of Farnborough Hill, a następnie kontynuowała naukę w Bath Academy of Art, którą ukończyła w 1956 roku.

Po ukończeniu studiów, w latach 1956–1959, Balińska-Jundziłł kształciła się w Royal College of Art w Londynie. Jej artystyczne kariery zaczęła w 1960 roku, kiedy to postanowiła przeprowadzić się do Hiszpanii. Od 1963 roku pracowała w działach artystycznych w renomowanych firmach w Bilbao, takich jak Ceplastic, Formica czy Policloro Industriales.

Wielką popularność przyniosły jej freski, które zdobiły hiszpańskie statki transatlantyckie, w tym m.in. „Cadiz”, „Euskalduna”, „Constructora Naval”, „Isabel” oraz „Maria Cristina”. W Polsce najszerzej znaną jej pracą jest fresk, który została stworzony w budynku Sejmu w Warszawie. Obecnie można go podziwiać w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Jej twórczość zdobyła uznanie podczas licznych wystaw zbiorowych oraz indywidualnych, które miały miejsce m.in. w Madrycie, Bilbao, Londynie, Berlinie, Warszawie, Katowicach, Lwowie oraz Wilnie. Balińska-Jundziłł jest także autorką publikacji na temat sztuki, które znalazły miejsce w takich czasopismach jak brytyjski „Arts Review” (Londyn) oraz polskie „Przegląd Artystyczno-Literacki” i „EXIT. Nowa Sztuka w Polsce”.

W 2004 roku została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”, co stanowi ważny krok w uznaniu jej wkładu w dziedzinie sztuki.


Oceń: Astrid Maria Balińska-Jundziłł

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:6