Elżbieta Osterwa


Elżbieta Osterwa, znana również jako Osterwianka, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiego teatru oraz filmu. Urodziła się 14 marca 1914 roku w Warszawie i pozostawiła po sobie niezatarte ślady artystyczne, które są wspominane do dziś.

W ciągu swojego życia zmieniała nazwisko, najpierw była znana jako Nowotna, a później przyjęła nazwisko Kluczniok. Zmarła w swoim rodzinnym mieście 26 maja 1989 roku, a jej twórczość i wkład w kulturę polską wciąż inspirują nowe pokolenia artystów.

Życiorys

Elżbieta Osterwa miała niezwykłą karierę artystyczną, która rozpoczęła się przed II wojną światową. Uczestniczyła w ważnych pracach Instytutu Reduty, a po wojnie, od 1945 roku, występowała w prestiżowym Teatrze Śląskim mieszczącym się w Katowicach. W tym samym roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski, co otworzyło jej drzwi do dalszej kariery.

Osterwa miała zaszczyt występować w wielu renomowanych teatrach. Była związana z Teatrem Miejskim w Sosnowcu w latach 1946-1947, a także z Miejskimi Teatrami Dramatycznymi w Krakowie w latach 1947-1948 i Teatrem Młodego Widza w Krakowie, gdzie grała od 1948 do 1956 roku. Kolejne lata spędziła w Warszawie, gdzie występowała w Teatrze Domu Wojska Polskiego oraz Teatrze Dramatycznym, a to trwało aż do 1975 roku.

Po przejściu na emeryturę 1 stycznia 1976 roku, niestety nie zakończyła kariery aktorskiej. Zamiast tego, kontynuowała występy w Teatrze Adekwatnym w Warszawie, gdzie mogła dzielić się swoim talentem z kolejnymi pokoleniami widzów.

Elżbieta była córką wybitnego aktora i reżysera, Juliusza Osterwy, co zapewne miało wpływ na jej rozwój artystyczny oraz na zaangażowanie w życie teatralne. W 1968 roku zdołała zebrać i opublikować „Listy Juliusza Osterwy”, dodając tym samym do swojego dorobku kulturalnego niezwykle cenny materiał.

Filmografia

Elżbieta Osterwa zyskała uznanie w polskim filmie dzięki różnorodnym rolom, które doskonale oddają jej talent aktorski. Poniżej przedstawiono niektóre z filmów, w których miała przyjemność występować:

  • 1962: Głos z tamtego świata jako Barańska,
  • 1976: Niedzielne dzieci jako pracownica ośrodka adopcyjnego,
  • 1977: Coś za coś jako siostra oddziałowa,
  • 1978: Ślad na ziemi jako pracownica działu kadr (odc. 6),
  • 1980: Punkt widzenia jako babcia Marii,
  • 1984: Kobieta w kapeluszu jako Zofia Piotrowska, profesorka Ewy,
  • 1988: Zmowa jako matka Koliby.

Oprócz filmów, wystąpiła również w kilku sztukach teatralnych emitowanych w telewizji. Zaznaczyła swoją obecność grając między innymi:

  • rolę Eleonory w sztuce Cyd (1969),
  • Panią Lloyd w sztuce Szal (1970).

Oceń: Elżbieta Osterwa

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:7