Areta Szpura to wybitna polska aktywistka ekologiczna, która w znaczący sposób przyczynia się do promowania idei zrównoważonego rozwoju i życia w stylu less waste. Jest nie tylko autorką wielu publikacji, ale również współzałożycielką renomowanej marki Local Heroes, która stawia na przyjazne dla środowiska rozwiązania.
W 2018 roku Areta zdobyła prestiżowy tytuł „Kobieta Roku” przyznawany przez magazyn Glamour, co wyraźnie potwierdza jej wpływ na polskie społeczeństwo. Zaledwie rok później, w 2019 roku, jej osiągnięcia zostały docenione przez magazyn Forbes, który umieścił ją na liście „30 przed 30”, wyróżniając młode talenty w różnych dziedzinach.
W ramach swojego zaangażowania społecznego, Areta jest współtwórczynią akcji „Tu pijesz bez słomki”, w której promuje redukcję zużycia plastiku i świadome wybory konsumenckie. W 2019 roku wydała także swoją książkę „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety”, w której dzieli się przemyśleniami na temat ochrony naszej planety.
Dodatkowo, od 2019 roku, prowadzi rubrykę „Eko strefa” w magazynie Glamour, gdzie przekazuje czytelnikom praktyczne porady dotyczące życia w zgodzie z naturą. Areta Szpura miała również zaszczyt występować jako panelistka III Kongresu Praw Obywatelskich, który odbył się w dniach 13-14 grudnia 2019 roku, co dowodzi jej zaangażowania w różnorodne inicjatywy społeczne.
Życiorys
Areta Szpura przyszła na świat w stolicy Polski, Warszawie, w 1992 roku. Od najmłodszych lat wykazywała się ogromną pracowitością, gdyż rozpoczęła swoją karierę zawodową już w wieku czternastu lat. Jej pierwsze kroki w świecie pracy prowadziły przez różnorodne stanowiska: była fotografką na różnorodnych imprezach, a także statystką filmową, co pozwoliło jej zbliżyć się do sztuki filmowej.
Areta zdobyła doświadczenie również jako blogerka oraz stażystka w renomowanym magazynie Glamour. Ponadto, miała zaszczyt współpracować jako asystentka stylistów, co wzbogaciło jej wiedzę na temat mody i trendów. Jej umiejętności w zakresie marketingu społecznościowego sprawiły, że przez pewien czas prowadziła media społecznościowe dla znanych marek odzieżowych, takich jak Sinsay, H&M oraz New Look.
W jednym z przeprowadzonych z nią wywiadów, wspomniała, że przez krótki czas, bo aż trzy miesiące, pracowała na zmywaku w warszawskim lokalu Mr. Pancake, co pokazuje jej różnorodność doświadczeń zawodowych.
W 2012 roku Areta postanowiła założyć własną markę odzieżową Local Heroes, która szybko zdobyła popularność i uznanie. Jednak w 2017 roku odeszła z zarządzania marką, co było jednym z jej ważnych kroków w rozwoju kariery. Obecnie angażuje się w aktywizm ekologiczny oraz promuje ideę less waste, dążąc do budowania bardziej zrównoważonego świata.
Kariera
Local Heroes
W roku 2012, mając zaledwie 20 lat, Areta Szpura oraz Karolina Słota zainicjowały działalność marki odzieżowej Local Heroes. Ich pierwsze projekty obejmowały t-shirty oraz bluzy, które zyskały popularność dzięki kontrowersyjnym hasłom w języku angielskim, takim jak „fuck you you fuckin’ fuck”, „single, taken, hungry” oraz „doing real stuff sucks”. Dzięki chwytliwym sloganom oraz estetyce skierowanej do młodego pokolenia, marka zyskała uznanie nie tylko w Polsce, lecz także na międzynarodowej scenie. Współprace z renomowanymi markami, takimi jak Reebok i Disney, oraz popularność ubrań noszonych przez takie gwiazdy jak Justin Bieber, Ellie Goulding, Miley Cyrus czy Cara Delevingne, tylko potwierdzają sukces Local Heroes. To właśnie ta marka stała się jednym z najbardziej znanych polskich przedstawicieli branży streetwearowej. O historii Local Heroes można przeczytać w książce Karoliny Sulej zatytułowanej „Modni. Od Arkadiusa do Zienia”. W 2017 roku Areta Szpura zdecydowała się opuścić markę.
„Przez te kilka lat bardzo dużo się nauczyłam. Coraz lepiej znam siebie. Wiem już trochę bardziej w czym jestem dobra, a w czym nie do końca. Wiem też, że jest jeszcze milion rzeczy które chciałabym w życiu spróbować. Dlatego też od 4 lipca LOCAL HEROES zostawiam pod opieką Karoliny aby mogła robić to co przez ostatnie lata tak dobrze jej wychodziło. Jestem pewna ze LH będzie tylko jeszcze lepiej prosperowało a ja zawsze będę mocno trzymała kciuki. A ja? Jeszcze nie mam pojęcia. W każdym razie mogę Wam obiecać ze nie przestanę być sobą, spełniać marzeń i mam nadzieję inspirować innych żeby robili to samo.”
Aktywizm ekologiczny i ruch less waste
Po opuszczeniu Local Heroes, Szpura powróciła na polską scenę publiczną w roli aktywistki ekologicznej. A inspiracje, które stanowiły fundament jej działań, czerpie z książki Elizabeth Cline „Overdressed: The Shockingly High Cost of Cheap Fashion” oraz filmu „The True Cost”, który dokumentuje trudne warunki pracy osób zatrudnionych w fabrykach fast fashion. Areta stawia na metoda małych kroków w lepszym zrozumieniu ekologii, co ma przełożyć się na większe zmiany. W jej działaniach promuje zaniechanie korzystania z plastikowych słomek, ograniczenie zakupu ubrań oraz przerzucenie się na picie wody z kranu zamiast butelkowanej. Podkreśla też znaczenie wielorazowych opakowań i pojemników w codziennym życiu.
„Jestem fanką utopijnych wizji, dlatego kiedyś myślałam, że całą konsumpcję można po prostu zlikwidować. Widzę sama po sobie, że to niemożliwe. Nie zrezygnujemy z tego całkowicie, ale ograniczajmy zakupy. Kupujmy mniej ciuchów, ale wybierajmy te lepszej jakości. Warto zrobić eksperyment, przejrzeć swoją szafę i sprawdzić co tak naprawdę nosimy. W większości przypadków okazuje się, że używamy 20 rzeczy, a o istnieniu reszty zapominamy i często zalegają na dnie szafy z nieoderwaną metką.”
W 2017 roku razem z artystką Magdą Buczek, fotografką Zuzą Krajewską oraz graficzką Emilią Obrzut, stworzyła projekt Surplus – unikalne połączenie mody i sztuki, który opiera się na recyklingu odzieży używanej. W projekcie tej marki, na niesprzedane kolekcje i resztki produkcyjne, nadrukowywane są teksty autorstwa Buczek. Przykładowe slogany to: „Fear smells like kale” oraz „Personality is a luxury”. Te sentencje pochodzą z różnych wcześniejszych projektów artystycznych Magdy oraz jej prywatnych notatek zachowanych na smartfonie.
W 2018 roku, współpracując z portalem Noizz.pl, fundacją Lonely Whale oraz agencją VML Poland, Areta Szpura zainicjowała kampanię „Tu pijesz bez słomki”, której celem było promowanie eliminacji plastikowych słomek z lokali gastronomicznych. Akcja ta miała również na celu stworzenie mapy miejsc, które postanowiły zrezygnować z plastiku.
„Każdego roku nawet 100 tys. zwierząt żyjących w morzach i oceanach ginie od uduszenia plastikiem. Również i my powoli giniemy, bo plastikowe elementy trafiają do wód i roślin, które potem spożywamy. Razem z Aretą Szpurą oraz fundacją Lonely Whale – inicjatorem ruchu „For A Strawless Ocean” ruszamy z akcją „Tu pijesz bez słomki”. Chcemy nakłonić tysiące knajp, pubów i restauracji do rezygnacji ze zbędnego plastiku.”
Kampania została szeroko nagłośniona w mediach społecznościowych, przy użyciu hashtagu #suckingsucks. W swoich viralowych filmach wzięli udział m.in. Anja Rubik, Robert Biedroń, blogerka Maffashion oraz Hubert Urbański.
W kwietniu 2019 roku Areta wystosowała apel do influencerów oraz celebrytów, w którym zachęcała do odmowy promowania przemysłu fast fashion oraz do świadomej konsumpcji mody z uwagi na kwestie ekologiczne i klimatyczne.
„Sama produkowałam tysiące zbędnych ubrań, ale zrozumiałam ten błąd. Wy też możecie. Powiedzcie NIE kolejnej kampanii promującej nieetyczne sieciówki. Zamiast tego, zachęćcie swoich obserwatorów do zrobienia wymianki ciuchowej ze znajomymi. Skorzystajcie z tego, że macie dostęp do przedstawicieli największych firm na świecie. Naciskajcie ich, żeby firmy zachowywały się odpowiedzialnie i zaczęły ratować planetę.”
W maju 2019 roku publiczność mogła zapoznać się z efektem pracy Szpury, która wydała książkę „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety”. Wyjaśniając motywacje, które przyczyniły się do powstania tego praktycznego przewodnika dla pionierów ruchu less waste, podkreślała:
„Dlatego jednak zgodziłam się napisanie tej książki i dlatego jest właśnie w takiej, a nie innej formie: jest zbiorem różnych tematów, wywiadów, rozmów, przepisów. Ale są też odwołania do linków, książek, artykułów w razie gdyby ktoś chciał ten temat zgłębić. Bo czekając, aż zmieni się nastawienie dużych firm, mało wskóramy. Sami możemy zacząć od drobnych i mało obciążających działań, które sprawią, że już teraz będzie dobrze.”
Wszystkie teksty do książki zostały opracowane przez takie znane osoby, jak Emilia Obrzut – graficzka i ekspertka od detergentów DIY, Anna Pięta – specjalistka ds. świadomej mody, oraz Marcin Popkiewicz – naukowiec zajmujący się zmianami klimatu. W ramach promocji tej publikacji, 27 maja 2019 roku zorganizowano Poradnię Ekologiczną w Warszawie, która funkcjonowała do 31 maja 2019 roku. W ramach tej inicjatywy zorganizowano konsultacje z autorką książki oraz specjalistami w dziedzinie ekologii, a także warsztaty dotyczące odpowiedzialnej konsumpcji oraz produkcji własnych kosmetyków.
Przypisy
- Areta Szpura odchodzi z Local Heroes! Co dalej z marką, której ubrania nosi Justin Bieber? [online], www.gala.pl [dostęp 17.04.2020 r.]
- O tym nie masz pojęcia, kupując ciuchy. Była królową mody dla młodzieży, odeszła, by uświadamiać klientów [online], naTemat.pl [dostęp 17.04.2020 r.]
- Czas na zmiany: Areta Szpura [online], MAGAZIF, 24.01.2020 r. [dostęp 17.04.2020 r.]
- List otwarty Arety Szpury do influencerów. "Promujecie ciuchy, których nie potrzebujemy" [online], Noizz, 08.04.2019 r. [dostęp 17.04.2020 r.]
- VogueV. Polska, Areta Szpura: zrozumiałam, że dałam się nabrać [online], Vogue Polska, 15.05.2019 r. [dostęp 17.04.2020 r.]
- Nie masz pojęcia, jak zabrać się za "zero-waste"? Areta Szpura otwiera poradnię ekologiczną [online], Noizz, 21.05.2019 r. [dostęp 17.04.2020 r.]
- Kobieta Roku Glamour 2018 - poznajcie laureatki naszego plebiscytu! [online], www.glamour.pl [dostęp 17.04.2020 r.]
- Ranking 30 przed 30: Areta Szpura. W służbie matki Ziemi [online], Forbes.pl [dostęp 17.04.2020 r.]
- Areta Szpura [online], Rzecznik Praw Obywatelskich, 26.11.2019 r. [dostęp 17.04.2020 r.]
- VogueV. Polska, „Strach pachnie jarmużem”. Sztuka z odpadów mody [online], Vogue Polska, 21.03.2018 r. [dostęp 17.04.2020 r.]
- BasiaB. Czyżewska, areta szpura: wdech-wydech [online], i-D, 24.05.2017 r. [dostęp 17.04.2020 r.]
- Areta Szpura [online], Rozmowwa, 12.01.2018 r. [dostęp 17.04.2020 r.]
- Bez Słomki [online], Bez Słomki [dostęp 17.04.2020 r.]
- Local Heroes. Życie i twórczość. Artysta [online], Culture.pl [dostęp 17.04.2020 r.]
- admin, „Modni – od Arkadiusa do Zienia” Karoliny Sulej (RECENZJA) [online], Kulturatka.pl [dostęp 17.04.2020 r.]
- a b Jak uratować świat - Areta Szpura [online], jakuratowacswiat.pl [dostęp 17.04.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Helena Boguszewska | Jan Fryderyk Heurich | Wojciech Otton Fleck | Janusz Czarnecki | Zbigniew Zapasiewicz | Artur Międzyrzecki | Tomasz Sikora (fotograf) | Tadeusz Frenkiel-Niwieński | Ryszard Bakst | Barbara Kosmal | Natalia Przybysz | Kazimierz Wojciech Witkiewicz | Antoni Michniewski | Jan Holoubek | Wojciech Wieteska | Stanisław Dygat | Roman Jasiński (pianista) | Hanna Krall | Marta Pozniakowski | Jan Janga-TomaszewskiOceń: Areta Szpura