Antoni Murzynowski


Antoni Murzynowski to postać, która na trwale zapisała się w historii polskiego malarstwa. Urodził się 14 kwietnia 1818 roku w Warszawie, gdzie również spędził swoje życie do momentu śmierci, która miała miejsce 13 lipca 1896 roku w tym samym mieście.

Jego twórczość artystyczna, związana z miastem rodzinnym, przyczyniła się do rozwoju polskiego malarstwa, a jego obrazy do dziś cieszą się uznaniem wśród miłośników sztuki.

Życiorys

Antoni Murzynowski przyszedł na świat w Warszawie 14 kwietnia 1818 roku, w rodzinie Wawrzyńca, noszącego herb Ogończyk, oraz jego żony Marianny z d. Kisielińskiej. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w warszawskiej szkole pijarów, gdzie zdobył podstawy wiedzy o sztuce. Następnie, pod okiem Aleksandra Kokulara oraz Franciszka Pfanhausera, rozwijał swoje umiejętności w zakresie rysunku i malarstwa.

W wieku osiemnastu lat związał się z Józefą Rohr węzłem małżeńskim, z tego związku urodził się ich jedyny syn, Czesław, który niestety zmarł w dzieciństwie. W 1841 roku, za swoje dzieła, w tym Portret kobiecy oraz Wnętrze salonu A. Kokulara, zaprezentowane w stołecznym ratuszu, artysta otrzymał list pochwalny, co było ważnym uznaniem dla jego twórczości.

Murzynowski aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym Warszawy, wystawiając swoje prace w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. W jego dorobku przeważały portrety, tematyka religijna oraz sceny rodzajowe. Jego dzieło Święta Anna z Matką Boską i Dzieciątkiem znajduje się w kościele św. Anny w Warszawie, a w wielu kościołach w różnych miastach można znaleźć wiele obrazów stworzonych przez A. Murzynowskiego.

Pod koniec swojego życia artysta borykał się z paraliżem i mieszkał z żoną w Kozłówce, w majątku Konstantego Zamoyskiego. Antoni Murzynowski zmarł 13 lipca 1896 roku i został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Przypisy

  1. Antoni Murzynowski h. Ogończyk [online], M.J. Minakowski: Wielka Genealogia Minakowskiego [dostęp 03.07.2021 r.]

Oceń: Antoni Murzynowski

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:15