Zabudowania Fabryki Wyrobów Metalowych „Metalik” w Warszawie


Historia Fabryki Wyrobów Metalowych „Metalik” związana jest z postacią Józefa Rosenthala. Obiekt ten, znany także jako Garbarnia Braci Lejzerowicz, stanowi cenny zabytek przemysłowy, który możemy podziwiać w Warszawie.

Zabudowania fabryczne ulokowane są przy ulicy Lubelskiej 16, w historycznej dzielnicy Praga-Południe. Obszar ten pełen jest architektonicznych skarbów, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Historia

Hala fabryczna, usytuowana od strony ulicy Berka Joselewicza, powstała około roku 1904. Pierwotnie znajdowała się tam fabryka należąca do Józefa Rosenthala. Główna funkcja tego obiektu polegała na produkcji, w szczególności zawiasów. W roku 1910, Paweł Moszkowski przeniósł swoją działalność do tej hali, gdzie rozpoczął produkcję białej blachy.

W roku 1919 zakład przeszedł w ręce rodziny Lejzerowiczów, która całkowicie zmieniła profil działalności obiektu, otwierając w nim garbarnię. W tym czasie zakład zatrudniał 30 pracowników. Niemniej jednak, jego historia nie zakończyła się w tych latach. W trakcie II wojny światowej przetrwał jedynie jeden z budynków fabrycznych, który po zakończeniu działań wojennych w 1947 roku, został przekształcony w warsztat samochodowy oraz magazyn.

Po narodzinach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i procesu nacjonalizacji, obiekt został przekształcony w zakład naprawczy Polmozbytu. Warto zauważyć, że budynek ten wciąż pełni funkcję warsztatu samochodowego, kontynuując swoją bogatą i zróżnicowaną historię działalności w Warszawie.

Opis

Budynek zakładu produkcji wyrobów metalowych „Metalik” w Warszawie składa się z dwóch segmentów, które różnią się zarówno formą, jak i funkcjonalnością. Pierwszy z nich to parterowy segment, charakteryzujący się trzynastoma osiami. W chwili obecnej jest on otynkowany, a ponadto częściowo nadbudowany. Bryła budynku wyróżnia się oknami, które są typowe dla architektury przemysłowej. Okna te zostały zamknięte łukiem odcinkowym, a na trzech ostatnich osiach znajdują się przejazdy bramne, z których jedynie jeden pełni obecnie swoją pierwotną funkcję.

Drugi segment, tak jak pierwszy, również ma formę parterową, jednak pierwotnie wyróżniał się ceglanymi elewacjami. Obecnie okna są umiejscowione pomiędzy lizenami, co dzieli budynek na sześć przęseł. Konstrukcja tej części obiektu jest murowana. Choć początkowo posiadał on ceglane elewacje, teraz również został otynkowany. Ogólny stan budynku jest dobry, z oznaczeniem wtórnych tynków zewnętrznych, drobnymi ubytkami tynków wewnętrznych oraz niekompletną stolarką i ślusarką pierwotną.

Warto dodać, że w styczniu 1997 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla jego znaczenie w kontekście dziedzictwa przemysłowego Warszawy.

Przypisy

  1. Zestawienie zabytków nieruchomych. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 31 grudnia 2019 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [on-line]. nid.pl. [dostęp 28.04.2020 r.]
  2. a b Michał Krasucki: Warszawskie dziedzictwo postindustrialne. Warszawa: Fundacja Hereditas, 2011 r. s. 84. ISBN 978-83-931723-5-1.

Oceń: Zabudowania Fabryki Wyrobów Metalowych „Metalik” w Warszawie

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:25