Warszawa Rembertów (stacja kolejowa)


Stacja kolejowa Warszawa Rembertów pełni ważną rolę jako węzeł komunikacyjny Polskich Kolei Państwowych, współpracując zarówno z Kolejami Mazowieckimi, jak i Warszawską Szybką Koleją Miejską. Zlokalizowana w dzielnicy Rembertów, przy ul. Cyrulików, stanowi istotny punkt na mapie transportowej Warszawy.

Zgodnie z klasyfikacją PKP, stacja ta posiada status dworca aglomeracyjnego, co oznacza, że jej zadania obejmują zarówno obsługę pasażerską, jak i towarową. W 2022 roku, średnia liczba pasażerów korzystających z tego węzła wyniosła 6,1 tys. dziennie, co uplasowało ją na 57. miejscu w Polsce pod względem wymiany pasażerskiej.

Opis stacji

Peron

Na stacji kolejowej w Rembertowie można znaleźć jeden wysokiej jakości peron wyspowy o długości 200 m, który jest wyposażony w dwie krawędzie peronowe. Dodatkowo, znajdują się tam dwie blaszane wiaty przystankowe, które zapewniają pasażerom ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Budynek stacyjny

Budynek stacyjny usytuowany jest bezpośrednio przy peronie. Ma on formę murowaną i jest parterowy, a co istotne, jest połączony z przejściem podziemnym, co ułatwia mobilność pasażerów.

Przejścia przez tory

W obrębie stacji znajdują się dwa przejścia podziemne, które zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwsze z nich łączy ulicę Cyrulików (na wysokości al. gen. Chruściela) z ulicą Pociskową, a także z peronem stacji. Drugie przejście zlokalizowane jest na wschód od peronu i łączy ulicę Cyrulików (na wysokości ul. Republikańskiej) z ulicą Niedziałkowskiego.

Dodatkowo, w obrębie stacji znajdują się przejazdy kolejowo-drogowe. Na zachód od peronu usytuowany jest przejazd w ciągu ulicy Marsa, który jest zabezpieczony rogatkami i obsługiwany przez dróżnika. Z kolei przed wjazdem na stację, na wschód od części towarowej, umiejscowiony jest kolejny przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ulicy Chełmżyńskiej, również zabezpieczony rogatkami. Ostatni przejazd znajduje się na zachód od peronu, przed wjazdem na stację od strony Zielonki i jest zabezpieczony sygnalizacją świetlną.

Na wschód od części towarowej stacji można także zobaczyć wiadukt nad torami, który przebiega w ciągu ulicy Żołnierskiej.

Część towarowa stacji

Część towarowa stacji, która należy do PKP Cargo, usytuowana jest na zachód od pasażerskiej. Stacja ta ma otwartą przestrzeń do odprawy przesyłek towarowych i dysponuje torami ogólnego użytku oraz placem wyładunkowym o długości 841 m, a także boczną rampą ładunkową.

Inne obiekty infrastruktury kolejowej

Na stacji znajdują się również inne istotne obiekty, takie jak nastawnia dysponująca („Rm”), która mieści się pomiędzy częścią towarową a pasażerską i odpowiada za kierowanie ruchem na obszarze stacji. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewniają semafory świetlne, które również wspierają zarządzanie ruchem kolejowym w tym miejscu.

Schemat stacji

Stacja kolejowa w Warszawie Rembertowie jest kluczowym punktem na sieci kolejowej, z różnorodnymi torami, które pełnią różne funkcje. Istnieją tu następujące elementy:

  • 2 tory przelotowe na linii kolejowej nr 2 z Warszawy Centralnej do Terespola, to znaczy tory 1 i 2,
  • 2 tory w ramach linii kolejowej nr 448, łączącej Warszawę Zachodnią z Warszawą Rembertowem, tory 3 i 4,
  • tor odstawczy, oznaczony jako tor nr 20,
  • bocznice zlokalizowane po północnej stronie torów,
  • tor łącznicy kolejowej nr 546 z Warszawy Wschodniej Towarowej do Warszawy Rembertowa, zwany torem 8,
  • 3 bocznice manewrowe, to znaczy tory 8, 10 oraz 12,
  • bocznica EC Kawęczyn,
  • 3 dodatkowe bocznice towarowe, w tym tor 14 oraz dwa inne tory,
  • tor linii kolejowej nr 449 z Warszawy Rembertowa do Zielonki,
  • 2 bocznice wojskowe, numer 111 i numer 112,
  • bocznice znajdujące się po stronie południowej torów,
  • tor łączący, znany jako nr 901, z Warszawy Wschodniej Towarowej do Warszawy Rembertowa,
  • bocznica wojskowa nr 113,
  • tor linii kolejowej nr 449 z Warszawy Rembertowa do Zielonki.

Zagęszczenie torów sprawia, że stacja jest miejscem o dużym znaczeniu dla transportu kolejowego, zarówno pasażerskiego, jak i towarowego.

Dojazd

Aby dotrzeć do stacji PKP Warszawa Rembertów, istnieje możliwość skorzystania z autobusów, które obsługiwane są przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Przypisy

  1. Urząd TransportuU.T. Kolejowego Urząd TransportuU.T., Przewozy pasażerskie [online], Portal statystyczny UTK [dostęp 20.02.2023 r.]
  2. Data podana w serwisie kolej.one.pl

Oceń: Warszawa Rembertów (stacja kolejowa)

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:23